Polskie Radio
Section05

Magda Mikołajczuk

Dlaczego pisze o terroryzmie i Państwie Islamskim?

Pisze świetne powieści szpiegowskie z elementami thrillera, w których porusza takie współczesne problemy jak terroryzm, Państwo Islamskie, uchodźcy i Unia Europejska. Pisał od dziecka, ale zanim wydał pierwszą powieść, pracował jako prawnik. Mieszkał w Szwecji, Syrii, Izraelu i USA. Gościem Kulturalnej Jedynki jest szwedzki pisarz - Joakim Zander.
Zobacz więcej na temat:  KSIĄŻKA KULTURA Bliski Wschód Bejrut terroryzm islam ISIS Państwo Islamskie

Michel Houellebecq. Prorok czy prowokator?

Skandalista? Prorok przewidujący kluczowe zmiany społeczno-polityczne? A może wnikliwy obserwator największych smutków współczesnego świata? Michel Houellebecq, jeden z najważniejszych francuskich pisarzy, w swojej nowej powieści "Serotonina" przewidział protesty "żółtych kamizelek", zanim do nich doszło. Poprzednia jego książka "Uległość", o Francji rządzonej przez islamistów, ukazała się w dzień ataku na redakcję pisma "Charlie Hebdo", które opublikowało karykatury Mahometa.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA Michel Houellebecq

"Księga szeptów" Varujana Vosganiana. Zatrzymać pamięć o ofiarach

- Myślę, że każdy naród, każdy okres i każde miejsce ma swoją "Księgę szeptów". Przedstawiałem tę książkę w kilkudziesięciu krajach, odbyło sie prawie dwieście spotkań w róznych miejscach - mówi w audycji "Moje książki" rumuński pisarz o ormiańskich korzeniach Varujan Vosganian. Jego książka "Księga szeptów", w której opisuje dzieje swoich przodków, w większości zabitych w czasie rzezi Ormian w 1915 roku, była wielokrotnie nagradzana i tłumaczona na wiele języków.
Zobacz więcej na temat:  literatura KSIĄŻKA KULTURA Rumunia

Lidija Dimkovska: chciałam pokazać, że możliwa jest bliskość między pokoleniami

- Widzę, że młodzi ludzie coraz rzadziej spędzają czas ze swoimi dziadkami i to wielka szkoda. Dlatego w trochę idealistyczny sposób chciałam pokazać, że może być inaczej, że możliwa jest bliskość między starszym i młodszym pokoleniem - mówi w audycji "Moje książki" o swojej nowej powieści zatytułowanej "Non-Oui" macedońska poetka i pisarka Lidija Dimkovska.
Zobacz więcej na temat:  wydarzenia kulturalne KULTURA literatura

Jacek Borcuch: chciałem wsadzić kij w mrowisko

Film "Sons of Denmark" zwyciężył w konkursie głównym "Wytyczanie Drogi" 12. Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera. Obraz, którego reżyserem jest Ulaa Salim opowiada o radykalizacji nastrojów społecznych w Danii po krwawym zamachu bombowym i o politykach, którzy umiejętnie je podsycają. W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych jury złożone wyłącznie z zagranicznych filmowców, za najlepszy uznało "Słodki koniec dnia" w reżyserii Jacka Borcucha. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska Jacek Borcuch kino FILM KULTURA

Stanisław Moniuszko walczył z mianem kompozytora narodowego

– Moniuszko był bardzo czuły na swoim punkcie i nie znosił, gdy porównywano go z innym kompozytorem – mówiła w audycji prof. Magdalena Dziadek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 5 maja przypadają 200. urodziny kompozytora. Z tej okazji warto przypomnieć historię jego życia i przytoczyć anegdoty dotyczące jego rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko MUZYKA KULTURA Uniwersytet Jagielloński

Europejska Nagroda Literacka. Laureatów poznamy już w maju

W roku 15-lecia Polski w Unii Europejskiej dużo mówi się o tym, co przyniosło nam członkostwo w europejskiej wspólnocie nie tylko w polityce, ale również w kulturze. Dzięki unijnym instytucjom i unijnym pieniądzom polska literatura jest częściej tłumaczona na inne europejskie języki, a nasi pisarze mają większe możliwości pokazania się na arenie międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  literatura Europa Unia Europejska Parlament Europejski KSIĄŻKA KULTURA Jacek Dukaj