Polskie Radio
Section05
Tajwan

Dziesiątki chińskich samolotów naruszyło strefę obrony powietrznej Tajwanu. "To rekord wtargnięć"

- W piątek 38 chińskich samolotów wojskowych, w tym 32 myśliwce, naruszyły od południowego zachodu strefę identyfikacji obrony powietrznej Tajwanu (ADIZ). W ciągu dnia do strefy wleciało 25 samolotów, wieczorem natomiast 13 - poinformował tajwański resort obrony. Chiny ustanowiły tym samym nowy dzienny rekord wtargnięć w ADIZ Tajwanu.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT polityka Azja Chiny Tajwan

Hanna Shen o pomocy Polski dla Tajwanu: to okazja do zacieśnienia współpracy

- W komentarzach publicyści, politycy mówią o tym że, fakt, że cztery kraje z Europy Środkowej - Litwa, Słowacja, Czechy, a po nich Polska - udzieliły takiej pomocy Tajwanowi, pokazuje, że to jest region, z którym Tajwan powinien zacieśniać współpracę - mówiła w Polskim Radiu 24 Hanna Shen.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Antoni Opaliński koronawirus COVID-19 szczepionka szczepienia Tajwan Azja

"Zaśpiewam ci piosenkę". Orbitowski w PR24: to próba rozliczenia się z utratą najbliższych

- Miałem wrażenie, że czytam rozbitą na role próbę rozliczenia się z utratą swoich najbliższych, bo o tym ta książka przede wszystkim opowiada; o tym, jak ludzie znikają z naszego życia i w jaki sposób ich obecność zaczyna mieszkać w naszych wspomnieniach - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Orbitowski. Audycję prowadził również Piotr Gociek. 
Zobacz więcej na temat:  Azja Tajwan KULTURA literatura KSIĄŻKA książki Piotr Gociek Łukasz Orbitowski Polskie Radio 24

Chińskie media: w przypadku ataku na Tajwan, armia wykorzysta cywilne promy

Podczas niedawnych manewrów wojskowych w Cieśninie Tajwańskiej chińska armia wykorzystywała między innymi cywilne promy. Hongkoński dziennik "South China Morning Post" cytuje wypowiedź jednego z chińskich ekspertów, według którego zostaną one wykorzystane w przypadku ataku chińskiej armii na Tajwan. W ostatnich tygodniach chińskie media zaostrzyły retorykę dotyczącą wyspy, uznawanej przez rząd w Pekinie za jej własne terytorium.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Tajwan Chiny Pekin Tomasz Sajewicz tajpej wojsko statek media

"Mogłyby zostać przekierowane do Polski". Chińskie media o zawieszeniu połączeń cargo z Litwą

- Chiny mogą zawiesić bezpośrednie połączenia kolejowe z Litwą - pisze chiński dziennik "Global Times". Wcześniej chińskie media informowały też o możliwości wstrzymania wszystkich bezpośrednich połączeń lotniczych cargo z litewskimi portami. To reakcja chińskich władz na pogłębiający się konflikt dyplomatyczny między Pekinem a Wilnem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny Pekin Tajwan Litwa Wilno pociągi logistyka

Konflikt na linii Litwa-Chiny. Dudzińska: trzecim dnem jest rola Stanów Zjednoczonych

Chiny odwołały swojego ambasadora na Litwie i zażądały od władz litewskich, by wycofały swojego przedstawiciela w Pekinie. To reakcja na zezwolenie na otwarcie na Litwie przedstawicielstwa Tajwanu. - Litwie szczególnie zależy na współpracy transatlantyckiej i tutaj dopatrywałabym się działań litewskich - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Kinga Dudzińska z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Więcej świata Magdalena Skajewska klimat ŚWIAT Marek Tomalik Chiny Tajwan Litwa