Polskie Radio
Section05
audycja

Patefon - niezwykła grająca skrzynka

Muzykę możemy odtwarzać z różnych nośników, na przykład z płyt. Obecnie najpopularniejsze są małe, srebrne krążki, bądź te znacznie większe, nazywane winylami. Istnieją jednak specjalne płyty, które odtworzymy jedynie na patefonie. O tym, jak działają te urządzenia, w rozmowie z Agnieszką Ciecierską opowiedział pan Arkadiusz - słuchacz Polskiego Radia, który wylicytował współprowadzenie audycji w akcji "Choinki Jedynki".
Zobacz więcej na temat:  dzieci gramofon Agnieszka Kunikowska

"Kochała radio i teatr". Wspominamy Iwonę Malinowską-Roznau

- Była człowiekiem radia. Wszystko, co najlepsze w jej życiu, to było radio. Mówiła, że się na radiu wychowała (...). Dla niej radio było tym, na czym się uczyła, i tego potem chciała uczyć innych - mówiła o zmarłej w miniony poniedziałek (30.01) Iwonie Malinowskiej-Roznau, wieloletniej dziennikarce PR i teatrologu, jej redakcyjna koleżanka Bogumiła Prządka.
Zobacz więcej na temat:  Iwona Malinowska Dwójka Paweł Siwek Bogumiła Prządka Polskie Radio dziennikarstwo odeszli 2023

Zimowe ptakoliczenie w Łazienkach Królewskich

Co roku, w ostatni weekend stycznia, na terenie parków, lasów i pól pojawiają się ornitolodzy - zarówno amatorzy, jak i ludzie, którzy zajmują się tym zawodowo. Uzbrojeni w lornetki i atlasy obserwują, nasłuchują i liczą oni ptaki. Wszystko po to, aby dowiedzieć się, ile ptaków jest obecnie w Polsce. W "Jedynce Dzieciom" sprawdziliśmy, jak przebiegały tegoroczne obserwacje w Łazienkach Królewskich.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska ptaki ornitologia ornitolog

160. rocznica wybuchu powstania styczniowego

Dzień Babci i Dzień Dziadka to dobry czas, żeby z waszymi babciami i dziadkami porozmawiać o przeszłości. O tym, kiedy oni byli dziećmi. Jednak ani wasi dziadkowie, ani nawet pradziadkowie nie mogą pamiętać wydarzeń, o których rozmawialiśmy w tym odcinku "Jedynki Dzieciom". W audycji cofnęliśmy się do stycznia 1863 roku. Naszym gościem była Gabriela Sierocińska-Dec z Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Ciecierska

Spotkanie z R. J. Palacio w "Jedynce Dzieciom"

Od dwóch tygodni w "Jedynce Dzieciom" prezentujemy fragmenty książki R.J. Palacio pt. "Cudowny chłopak". To niezwykła opowieść o potrzebie akceptacji, odwadze, miłości i przyjaźni. W audycji poprzedzającej emisję ostatniego fragmentu - spotkanie z autorką, która m.in. zdradziła jak wpadła na pomysł napisania tej historii i opowiedziała o tym, jak jest ona odbierana przez młodych czytelników.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Agnieszka Kunikowska