Polskie Radio
Section05
awaria w oczyszczalni Czajka

Awaria "Czajki". Do Wisły trafiło już w sumie 10 mln metrów sześciennych ścieków

- Dzisiaj zrzut surowych ścieków do Wisły przekroczył w sumie 10 mln metrów sześciennych. Daje to opłatę podwyższoną ok. 30 mln zł - poinformował Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, odnosząc się do aktualnej sytuacji związanej z awarią układu przesyłającego ścieki do oczyszczalni "Czajka".
Zobacz więcej na temat:  awaria w oczyszczalni Czajka Wisła rzeka zanieczyszczenie Warszawa POLSKA

Ruszyły prace przy montażu mostu pontonowego na Wiśle pod rurociąg do "Czajki"

Stan wody w Wiśle umożliwia ponowny montaż przez Wojsko Polskie mostu pontonowego na rzece. Prace polegające na połączeniu elementów zaczęły się dzisiaj w godzinach porannych - poinformowało we wtorek MPWiK. Spółka dodała, że most pod rurociąg do oczyszczalni "Czajka" powstaje w tym samym miejscu, gdzie poprzednio funkcjonowała tymczasowa przeprawa.
Zobacz więcej na temat:  awaria w oczyszczalni Czajka POLSKA regiony Warszawa mazowieckie

Niepewna przyszłość mostu pontonowego na Wiśle. IMGW i Wody Polskie wyjaśniają

Poziom wody w Wiśle w Warszawie wciąż jest za wysoki, aby rozpocząć odbudowę rozebranego mostu pontonowego. - Prognozy są jednak optymistyczne - mówi Grzegorz Walijewski rzecznik prasowy IMGW. Na wodowskazie Warszawa Bulwary poziom Wisły wynosi 210 cm, ale jutro rano ma wynosić już tylko 197 cm, pojutrze - 179, a w czwartek - 160 cm.
Zobacz więcej na temat:  Wisła awaria w oczyszczalni Czajka Warszawa POLSKA IMGW regiony mazowieckie

Tunel pod Wisłą nadal niedrożny. Prokuratura czeka na działania MPWiK

MPWiK nie udrożniło tunelu pod Wisłą, by umożliwić prokuraturze przeprowadzenie powtórnych oględzin w związku z sierpniową awarią oczyszczalni "Czajka". "Będzie to przedsięwzięcie trudne, porównywalne do prac górniczych" – poinformowali wodociągowcy. Obecnie trwa wybór firmy, która mogłaby się podjąć tego zadania.
Zobacz więcej na temat:  awaria w oczyszczalni Czajka Warszawa prokuratura służby i bezpieczeństwo wodociągi regiony mazowieckie

Awaria w "Czajce". Wody Polskie: w dokumentacji dot. przewiertu pod Wisłą były braki i błędy

W dokumentacji dostarczonej przez MPWiK do Wód Polskich z wnioskiem o wydanie zgody na użytkowanie gruntów pod dnem Wisły, by można było wykonać rurociąg przesyłowy pod dnem rzeki, były braki i błędy - przekazały w środę PGW Wody Polskie. MPWiK mimo wiedzy o tym - jak informują Wody Polskie - nadal nie uzupełniło tych braków.
Zobacz więcej na temat:  Wisła woda Warszawa POLSKA awaria w oczyszczalni Czajka

Awaria "Czajki" w Warszawie. Jest decyzja sądu ws. skargi MPiWK

- Wojewódzki Sąd Administracyjny oddalił skargę MPWiK na naszą decyzję wymierzającą ponad 10 mln zł opłaty podwyższonej za zrzucanie surowych ścieków do Wisły bez pozwolenia wodnoprawnego w 2019 roku - powiedział prezes Wód Polskich Przemysław Daca. MPiWK zapowiedział odwołanie od tej decyzji.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa awaria w oczyszczalni Czajka zanieczyszczenie środowisko Wisła rzeka mazowieckie regiony ekologia infografika

Ścieki znów popłyną do Wisły? Tymczasowy rurociąg do "Czajki" ma zostać zdemontowany

Z powodu wzrastającego poziomu wody w Wiśle może zajść konieczność demontażu tymczasowego rurociągu odprowadzającego ścieki do oczyszczalni - poinformował w środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. - W takim wypadku nieczystości będą zrzucane wprost do Wisły - stwierdził prezes Wód Polskich Przemysław Daca.
Zobacz więcej na temat:  awaria w oczyszczalni Czajka Wisła Warszawa POLSKA regiony mazowieckie