Polskie Radio
Section05
COVID-19

Nie żyje Michèle Rivasi. Francuska europoseł badała aferę "Pfizergate"

Nie żyje Michèle Rivasi, francuska deputowana do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Zielonych, która badała tzw. aferę "Pfizergate" (zwaną też aferą SMS-ową). Polityk zmarła w środę w drodze do Brukseli; przyczyną był zawał serca. Miała 70 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Bruksela Unia Europejska Komisja Europejska Ursula von der Leyen pandemia Pfizer szczepionka szczepienia COVID-19 sars-cov-2

Wzrost liczby infekcji płuc w Chinach. "Nie wynika z pojawienia się nowych patogenów"

Z danych przekazanych przez chińską służbę zdrowia wynika, że "nie wykryto żadnych nietypowych lub nowych patogenów" chorób płuc - poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) po tym, gdy w czwartek zażądała od Pekinu wyjaśnień w sprawie wzrostu liczby przypadków infekcji płuc w północnych Chinach, zwłaszcza wśród dzieci.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Azja Chiny zapalenie płuc infekcja infekcje COVID-19 WHO

Były doradca brytyjskiego rządu: program Rishiego Sunaka mógł pogorszyć sytuację pandemiczną COVID-19

Flagowa polityka Rishiego Sunaka jako ministra finansów w rządzie Borisa Johnsona pogorszyła sytuację epidemiczną, a wprowadzając ją rząd nie spytał o radę współpracujących z nim naukowców - wynika z relacji, jaką przed komisją badającą reakcję na pandemię, złożył ówczesny główny doradca naukowy rządu, Patrick Vallance.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Wielka Brytania COVID-19 koronawirus Rishi Sunak

Anna Krajewska: zdecydowałam się na powrót do kraju w trakcie pandemii Covid -19

Wróciłam po prawie osiemnastu latach z USA. Mieszkałam w czterech miejscach: Maryland, Washington, Colorado i w Nowym Jorku. Zdecydowałam się na powrót w trakcie drugiej fali pandemii Covid -19. Dla mnie była to decyzja finansowa i logistyczna – wspomina Anna Krajewska.
Zobacz więcej na temat:  emigracja emigracja zarobkowa USA Nowy Jork Polonia Polonia w USA Bieszczady COVID-19 koronawirus rynek pracy wynagrodzenia praca zdalna Małgorzata Frydrych

Afera covidowa na Downing Street. Ujawniono wypowiedzi Johnsona. "Niszczymy gospodarkę dla ludzi, którzy i tak umrą"

Były premier Boris Johnson miał uważać, że starsi ludzie powinni zarazić się COVID-19 i "zaakceptować swój los", żeby młodzi mogli prowadzić normalne życie - tak wynika z notatek głównego doradcy naukowego brytyjskiego rządu Patricka Vallance'a. Poznaliśmy je podczas publicznego dochodzenia w sprawie reakcji rządu na pandemię. O szczegółach korespondent Polskiego Radia w Londynie Adam Dąbrowski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pandemia COVID-19 koronawirus Wielka Brytania Boris Johnson

Prezes BGK: nasz bank skutecznie wspierał polskie firmy podczas pandemii i kryzysu energetycznego

- Bank Gospodarstwa Krajowego aktywnie i od lat wspiera polskich przedsiębiorców. Gdy zarząd banku zaczynał pracę, pomoc banku dla eksporterów w zagranicznej ekspansji dotyczyła tylko trzech krajów, dziś jest ich 86  - powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 inwestycji infrastrukturalne UE BGK

"Tarcza Finansowa uratowała ponad trzy miliony miejsc pracy". Prezes PFR odpowiada na zarzuty opozycji

Zmiany pozwalające uruchomić Tarczę Finansową w czasie Covid-19 zostały przyjęte przy pełnym konsensusie politycznym, a udzielona pomoc była transparentna i skuteczna - podkreślił w sobotę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) Paweł Borys. Jego zdaniem ostatnie lata wymagały od Funduszu nadzwyczajnych środków i działań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA COVID-19 wojna na Ukrainie inflacja Unia Europejska tarcza antykryzysowa NIK pracodawcy BGK NBP

Szef pogotowia z Włoch ukarany za to, ze pracował za dużo podczas pandemii. "Czuję się głęboko zraniony"

Karę administracyjną w wysokości 27 tysięcy euro musi zapłacić dyrektor pogotowia w Bari na południu Włoch za to, że pracował za dużo podczas pandemii COVID-19 - podały media. Oburzony lekarz napisał list do prezydenta Sergio Mattarellego przypominając, że w jego szpitalu wyleczono w czasie tego kryzysu 8600 chorych.
Zobacz więcej na temat:  pandemia COVID-19 Włochy szpital ŚWIAT Europa

Paweł Borys broni dorobku PFR. "Mamy silne i sprawne instytucje, które wspierają rozwój przedsiębiorstw"

"Zmiany pozwalające uruchomić Tarczę Finansową w czasie Covid-19 zostały przyjęte przy pełnym konsensusie politycznym, a udzielona pomoc była transparentna i skuteczna" - podkreślił w sobotę prezes PFR Paweł Borys. Zwrócił uwagę, że ostatnie lata wymagały od Funduszu nadzwyczajnych środków i działań.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA tarcza antykryzysowa COVID-19 polityka

У Варшаві триває 10-й Конгрес харчової безпеки

Організатор заходу Марек Мажец вважає, що нині довгострокове планування у сфері харчової промисловості є неефективним і треба діяти безперебійно, підлаштовуючись під ту чи іншу ситуацію
Zobacz więcej na temat:  Польща безпека війна Росії в Україні пандемія COVID-19