Polskie Radio
Section05

Dwójka

Prof. Tadeusz Tomaszewski: choroba Chopina odzwierciedla się w piśmie

- Chopin bardzo dużo pisał, w związku z tym jego pismo się wyrabiało bardzo szybko. W wieku dwudziestu lat było już ukształtowane i od tego momentu można mówić o pewnych cechach identyfikacyjnych. Potem to pismo się rozwijało i ulegało przekształceniu, aż do momentu, kiedy występowały elementy degradacji pisma z powodu jego choroby - mówił w Dwójce ekspert z Katedry Kryminalistyki na Uniwersytecie Warszawskim. 
Zobacz więcej na temat:  pismo odręczne Fryderyk Chopin Jakub Kukla

Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku: opowieść o wojnie światów

- Bitwa Warszawska i cała galeria poświęcona procesowi odzyskania niepodległości i później obrony tej niepodległości, którą byśmy utracili, gdyby nie zwycięska wojna z bolszewicką Rosją, to jest dosyć okazały element naszej wystawy. Próbujemy zaprezentować ten konflikt jako starcie dwóch cywilizacji - opowiadał w "Poranku Dwójki" Robert Supeł, dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski muzeum Paweł Siwek wojna polsko-bolszewicka

Bronisław Wildstein: chodzi o znalezienie podstawowej osi sporu, która dzieli nasz świat

- Chodzi o bunt metafizyczny, odmowę akceptacji świata takim, jaki on jest i człowieka z jego naturą. Bunt towarzyszy nam od zawsze, takie przekonanie, że człowiek może się usytuować na boskiej pozycji. Dowolnie stwarzać świat, buntować się przeciwko jego regułom - mówił w audycji "O wszystkim z kulturą" Bronisław Wildstein, autor eseju "Bunt i afirmacja".
Zobacz więcej na temat:  Bronisław Wildstein filozofia Wacław Holewiński