Polskie Radio
Section05
Hawaje

Rajskie wyspy na końcu świata. Narodowe Święto Hawajów

"Przesiąknięte melanżem ludowych legend i tropikalnego modernizmu Hawaje z pewnością zasługują na dzień, w którym upamiętniają swoje odwieczne zwyczaje i tradycje" – taki komunikat opublikowano w Stanach Zjednoczonych z okazji Narodowego Święta Hawajów. National Anytime Hawaiian Day jest tradycyjnie obchodzony na początku grudnia.
Zobacz więcej na temat:  Hawaje Jan Pachlowski Raf Uzar Piotr Firan Trójka USA Stany Zjednoczone

Hawaje: pożar na wyspie Maui. Może być nawet kilkaset ofiar, 1300 osób uznano za zaginione

Dotychczas przeszukano jedną trzecią terenów objętych pożarem na wyspie Maui na Hawajach. Cały czas rośnie liczba ofiar kataklizmu. W środę ustalono, że w wyniku żywiołu zginęło 106 osób. Zidentyfikowano tylko cztery ciała. Gubernator Hawajów Josha Greena uważa, że za zaginionych uznaje się 1300 osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Hawaje pożar służby ratunkowe dzieci Ameryka

Hawaje: 53 ofiary śmiertelne pożarów. Prezydent USA wprowadził stan klęski żywiołowej

Strażacy nadal próbują opanować ogień trawiący wyspę Maui na Hawajach, gdzie w wyniku pożaru zginęły już co najmniej 53 osoby. Tysiąc jest zaginionych. Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden zdecydował wprowadzić stan klęski żywiołowej w związku z pożarami. Gubernator Hawajów powiedział, że pożary to "największa klęska żywiołowa w historii stanu". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Hawaje pożar straż pożarna

Ogromne pożary na Hawajach. Kilkunastu Polaków uwięzionych na wyspie Maui

Co najmniej trzydzieści sześć osób zginęło w pożarze na Hawajach. Ogień pustoszy wyspy Hawaiʻi i Maui. Szpitale na Maui są przepełnione, a tysiące osób zostało ewakuowanych lub przesiedlonych. Akcja ratownicza wciąż trwa. Lokalni urzędnicy ostrzegają, że liczba ofiar śmiertelnych może wzrosnąć. Mieszkańcy wysp musieli ratować się przed ogniem, skacząc do oceanu. Amerykańska straż przybrzeżna wyłowiła z wody kilkanaście osób.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT pożar straż pożarna Hawaje Ameryka