Polskie Radio
Section05
Janusz Jabłoński

Paal Nilssen-Love: żyjemy tu i teraz, dlaczego miałbym zwolnić?

Norweski muzyk Paal Nilssen-Love to bez wątpienia jeden z najważniejszych perkusistów ostatnich 20 lat. Grał we flagowych zespołach skandynawskiej sceny jazzowej i freejazzowej: Atomic i The Thing. Stanowił podporę historycznych międzynarodowych przedsięwzięć: Chicago Tentet i Territory Band, był też ulubionym perkusistą Petera Brötzmanna w ostatnich latach jego kariery.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk perkusja improwizacja muzyka współczesna MUZYKA Dwójka Paal Nilssen-Love

Alek Korecki - wariat, czyli portret człowieka o nadmiarze duszy

Tytuł jednego z utworów Aleksandra Koreckiego jest jednocześnie najlepszym tytułem wywiadu z muzykiem. Saksofonista jest niespokojnym, ale i dobrym duchem polskiej muzyki od lat 80. Wtedy jako jeden z "młodych gniewnych" grał w takich zespołach jak Young Power, Free Cooperation czy Pick Up. Z czasem coraz częściej współpracował z grupami rockowymi: od Tiltu i Brygady Kryzys, po Elektryczne Gitary, w których występuje do dziś.
Zobacz więcej na temat:  Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Aleksander Korecki saksofon MUZYKA Dwójka

Tłusta środa - nowoorleańska parada karnawałowa

W Nowym Orleanie podobno cały karnawał jest bardzo intensywny, ale kulminacja zdecydowanie przypada w mardi gras - w przeddzień Środy Popielcowej. To wtedy, we wtorek wieczorem, ulice stolicy Luizjany wypełniają się mnóstwem orkiestr i przebierańców, a całe miasto rozbrzmiewa charakterystycznym second line'owym pulsem.
Zobacz więcej na temat:  nowy orlean Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Jazz funk blues Brass Federacja Dwójka karnawał

Rok 2023 w jazzie i muzyce improwizowanej na świecie

Pomysł na tę audycję był bardzo prosty - poprosiliśmy grono uznanych krytyków i dziennikarzy o przedstawienie najlepszych ich zdaniem albumów 2023 roku. I tak o najciekawszych wydarzeniach fonograficznych w swoich krajach opowiedzieli: Laima Slepkovaite (Litwa), Ivo Heinloo (Estonia), Matti Komulainen (Finlandia), Kaspars Zavileiskis (Łotwa) i Enrico Bettinello (Włochy).
Zobacz więcej na temat:  albumy roku album płyta Jazz improwizacja Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk Dwójka MUZYKA

Maja Miro: chcę być ciszej

Słuchacze Dwójki znają Maję Miro głównie jako multiflecistkę, która próbuje przełożyć melodie ze starych kancjonałów czy elementy muzyki tradycyjnej na język współczesny. Miło nam dołożyć - za "Rozmów improwizowanych" - kolejne, bardziej osobiste wątki do portretu (czy autoportretu) tej wszechstronnej artystki i nietuzinkowej postaci.
Zobacz więcej na temat:  muzyka współczesna Janusz Jabłoński Tomasz Gregorczyk instrumenty muzyczne improwizacja Maja Miro Dwójka MUZYKA

Rajna Swaminathan - mrydanga, improwizacja i "to, co pomiędzy"

Niewielu jest mrydangistów grających na tym wspaniałym, południowoindyjskim instrumencie muzykę jazzową i improwizowaną. Niewiele jest również kobiet grających profesjonalnie na mrydandze. Rajna Swaminathan jest więc prawdziwą pionierką na wielu polach. Amerykańska artystka była gościem tego wydania "Rozmów improwizowanych".
Zobacz więcej na temat:  improwizacja muzyka współczesna Tomasz Gregorczyk Janusz Jabłoński Indie Dwójka