Polskie Radio
Section05
katastrofa boeinga nad Donieckiem

Zestrzelenie pasażerskiego samolotu – przełom w konflikcie rosyjsko-ukraińskim

Jeśli się potwierdzi, że Boeing 777 linii Malaysia Airlines został rzeczywiście zestrzelony we wschodniej Ukrainie, to należy się spodziewać przełomu w wojnie o wschodnią Ukrainę. Zginęło bardzo wielu obywateli państw zachodnich. Ameryka i Unia Europejska muszą zareagować i podjąć w końcu jakieś konkretne działania. Zdaniem analityków, konsekwencje tej sytuacji dla bezpieczeństwa światowego mogą być znaczące, a „miękkie” do tej pory stanowisko prezydenta USA zmieni się pod wpływem naciskających go „jastrzębi” z partii republikańskiej.
Zobacz więcej na temat:  Donieck katastrofa boeinga nad Donieckiem katastrofa samolotu Malaysia Airlines Rosja Ukraina

Katastrofa malezyjskiego Boeinga 777. NATO, UE i ONZ chcą międzynarodowego śledztwa

Szef Sojuszu Północnoatlantyckiego napisał, że niezbędne jest natychmiastowe wyjaśnienie okoliczności tragedii. Dodał, że winnych należy osądzić. Anders Fogh Rasmussen podkreślił, że niestabilność w regionie wywołana działaniami prorosyjskich separatystów przyczynia się do zaogniania sytuacji.
Zobacz więcej na temat:  Donieck katastrofa boeinga nad Donieckiem katastrofa samolotu Malaysia Airlines Rosja Ukraina

Katastrofa malezyjskiego boeinga 777 przez przypadek?

- Życie ludzkie w wymiarze filozoficznym, religijnym i każdym innym jest równe, natomiast w wymiarze politycznym tak nie jest. Życie obywatela kraju UE czy USA jest dużo więcej warte niż życie Ukraińca. Reakcje będą więc inne, bo rządy tych państw będą się musiały wytłumaczyć z tego przed własnym społeczeństwem - mówi o katastrofie malezyjskiego boeinga 777 Andrzej Talaga, dziennikarz.
Zobacz więcej na temat:  Donieck katastrofa boeinga nad Donieckiem Rosja Ukraina