Polskie Radio
Section05
katastrofa boeinga nad Donieckiem

Moskwa oskarża o zestrzelenie samolotu. Ukraina odpowiada

- Ministerstwo obrony Rosji oświadczyło, że pocisk rakietowy, którym w 2014 roku zestrzelony został nad wschodnią Ukrainą malezyjski samolot pasażerski pochodził z jednostki wojskowej na terenie Ukrainy i oskarżyło stronę ukraińską o manipulowanie śledztwem. W odpowiedzi Kijów stwierdził, że to "kolejny nieudany fejk Kremla". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Ukraina samolot katastrofa boeinga nad Donieckiem

Ta grafika z Putinem podbija sieć. "Danse Macabre w Europie"

Prezydent Rosji Władimir Putin przyleciał w sobotę do Austrii jako jeden z gości zaproszonych na ślub austriackiej minister spraw zagranicznych Karin Kneissl. W sieci pojawiła się wymowna grafika, na której Putin tańczy z Kneissl, w tle załączono wrak samolotu malezyjskich linii o numerze lotu MH17, który w 2014 roku zestrzelono nad Ukrainą.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Austria Władimir Putin katastrofa boeinga nad Donieckiem katastrofa samolotu Rosja

Pozew przeciwko Ukrainie po zestrzeleniu MH17 nad Donbasem

Holenderskie rodziny ofiar katastrofy lotniczej MH17 chcą złożyć pozew przeciwko Ukrainie. Krewni zarzucają władzom w Kijowie, że nie zamknęła przestrzeni powietrznej nad Donbasem, gdy było tam już wyraźnie niebezpiecznie. W 2014 roku samolot Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu został zestrzelony rakietą BUK nad wschodnią częścią Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Holandia katastrofa samolotu katastrofa boeinga nad Donieckiem

Ukraina i Rosja komentują wyniki śledztwa ws. lotu MH17

Premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman oświadczył, że nigdy nie miał wątpliwości, iż zestrzelenie w lipcu 2014 roku malezyjskiego samolotu (lot MH17) było aktem terrorystycznym separatystów z rosyjskich. Z kolei rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa oświadczyła, że wnioski prokuratorów potwierdzają, iż śledztwo w tej sprawie jest motywowane politycznie i stronnicze.
Zobacz więcej na temat:  Europa katastrofa boeinga nad Donieckiem katastrofa samolotu Malaysia Airlines Rosja Ukraina

Śledczy bliscy wskazania winnych zestrzelenia MH17

Ekipa prokuratorów prowadząca śledztwo kryminalne w sprawie lotu MH17 poinformowała, że wytypowano grupę podejrzewanych o zestrzelenie malezyjskiego samolotu. Z kolei holenderski urząd ds. bezpieczeństwa (OVV), stwierdza w opublikowanym, końcowym raporcie swojego dochodzenia, że boeing został strącony wyprodukowanym w Rosji pociskiem ziemia-powietrze Buk.
Zobacz więcej na temat:  Donbas Holandia katastrofa boeinga nad Donieckiem Ukraina

Odpowiedź Rosji i Ukrainy na raport ws. lotu MH17

Holenderski raport w sprawie ubiegłorocznej katastrofy Boeinga 777 na Ukrainie nie jest bezstronny. To próba wyciągnięcia założonego z góry wniosku i wykonania politycznego zamówienia - powiedział we wtorek wiceszef rosyjskiego MSZ Siergiej Riabkow. Wicepremier Ukrainy Hennadij Zubko stwierdził, że był to zaplanowany akt terrorystyczny.
Zobacz więcej na temat:  Boeing Donbas Holandia katastrofa boeinga nad Donieckiem Rosja Ukraina