Polskie Radio
Section05
katastrofa samolotu

"Jego celem był interes państwa i troska o obywatela". Krzysztof Czabański o prezydenturze Lecha Kaczyńskiego

- Przekonał opinię publiczną do tego, że Polska musi walczyć o prawdę historyczną i o swoje miejsce w Europie. (…) Wskazywał, że państwo w polityce wewnętrznej musi być nakierowane na obywateli - tak na temat prezydentury śp. Lecha Kaczyńskiego mówił na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Michał Rachoń Lech Kaczyński katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Smoleńsk polityka

Proces ws. zestrzelenia samolotu nad Donieckiem. Ekspert: Ukraina liczy, że sprawa zyska rozgłos

W Badhoevedorp koło Amsterdamu rozpoczął się proces karny w sprawie zestrzelenia w 2014 roku nad wschodnią Ukrainą malezyjskiego samolotu pasażerskiego, co spowodowało śmierć wszystkich 298 lecących nim osób, w większości Holendrów. W Polskim Radiu 24 o procesie mówił Tadeusz Iwański z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Donbas Donieck katastrofa lotnicza katastrofa samolotu Malaysia Airlines Polskie Radio 24 Piotr Pogorzelski Tadeusz Iwański Ośrodek Studiów Wschodnich

Iran wyśle czarne skrzynki samolotu na Ukrainę

Iran zapowiedział, że wyśle na Ukrainę czarne skrzynki rozbitego ponad tydzień temu samolotu pasażerskiego ukraińskich linii lotniczych. Teheran ma też udostępnić dane z urządzeń ekspertom z Francji, Kanady i Stanów Zjednoczonych. Boeing 737-800 rozbił się krótko po starcie z lotniska w Teheranie. W katastrofie zginęło 176 osób. Trzy dni po tragedii Iran przyznał, że maszyna została omyłkowo zestrzelona przez wojsko.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Iran Stany Zjednoczone Ukraina samolot katastrofa samolotu katastrofa lotnicza

Prezydent Iranu żąda wyjaśnień od wojska ws. zestrzelonego boeinga

Hassan Rouhani zażądał wyjaśnień od przedstawicieli wojska ws. zestrzelenia samolotu pasażerskiego w Teheranie. Maszyna ukraińskich linii lotniczych rozbiła się w środę, kilka minut po starcie. W katastrofie zginęło 176 osób. Iran dopiero po trzech dniach przyznał, że doszło do omyłkowego zestrzelenia Boeinga 737-800.
Zobacz więcej na temat:  Iran Ukraina Bliski Wschód katastrofa lotnicza katastrofa samolotu likwidacja Ghasema Solejmaniego konflikty międzynarodowe Teheran ŚWIAT

Iran: aresztowania w związku z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu

Władze Iranu aresztowały kilka osób, które miały mieć związek z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu pasażerskiego nad Teheranem. O zatrzymaniach poinformował rzecznik miejscowego wymiaru sprawiedliwości. Do aresztów trafiła też grupa osób, które uczestniczyły w późniejszych antyrządowych protestach.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Iran Boeing Ukraina Teheran lotnictwo likwidacja Ghasema Solejmaniego katastrofa samolotu samolot

Iran: kolejny dzień antyrządowych protestów. "Przeproście i oddajcie władzę"

W Iranie kolejny dzień miały miejsce antyrządowe protesty. Irańczycy nie kryją gniewu z powodu zestrzelenia ukraińskiego samolotu, do czego Iran przyznał się dopiero po kilku dniach. Prezydent USA apeluje na Twitterze do rządu w Iranie, by "nie zabijał protestujących". Podczas wcześniejszych jesiennych antyrządowych protestów w Iranie zginęło bowiem 1000-1500 osób - szacują agencje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT katastrofa samolotu Iran Irak USA Donald Trump

Iran: władca Kataru odwiedził ajatollaha. Jest oświadczenie

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał do zacieśnienia więzi pomiędzy państwami regionu w celu - jak to określił - przezwyciężenia obecnych "zawirowań". Ajatollah napisał o tym po spotkaniu z emirem Kataru, który odwiedził go w Teheranie. Tymczasem w Iranie już drugi dzień trwają antyrządowe protesty. Prezydent USA apeluje do rządu w Iranie, by nie zabijał protestujących. Podczas jesiennych antyrządowych protestów w Iranie zginęło bowiem 1000-1500 osób - szacują agencje.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT katastrofa samolotu Iran Irak USA

Atak moździerzowy na bazę lotniczą w Iraku. Są ranni

Osiem pocisków moździerzowych  typu Katiusza spadło na iracką bazę lotniczą al-Bakr w rejonie miejscowości al-Balad na północ od Bagdadu, jedno z miejsc stacjonowania amerykańskich żołnierzy - informuje AFP, powołując się na irackie źródła wojskowe. Jak zaznacza agencja AFP, czterech żołnierzy irackich sił powietrznych, w tym dwóch oficerów, zostało rannych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT katastrofa samolotu Iran Irak