Polskie Radio
Section05
literatura dziecięca

Edukacja polonistyczna. Jak powinna wyglądać? Czego wymaga podstawa programowa?

Dziecko od urodzenia, początkowo nieświadomie, uczy się języka. Świadomości językowej nabiera w domu, a to oznacza, że pierwszymi nauczycielami są rodzice. Polszczyzna, jaką posługuje się pierwotne otoczenie dziecka, ma duże znaczenie. Formalnie nauka rozpoczyna się w przedszkolu. To właśnie tam dziecko poznaje litery, wypowiada się na różne tematy, buduje zdania. Nie bez znaczenia jest także socjalizacja, która pozwala konfrontować język innych środowisk i tym samym poszerzać horyzonty swojej mowy. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców szkoła CKE literatura dziecięca

Ulf Stark "Chłopiec, dziewczynka i mur"

Adham widzi mur każdego ranka, kiedy wygląda przez okno. I codziennie ma nadzieję, że muru nie będzie. Ale zawsze tam jest, szary i ponury jak zwykle. I tak wysoki, że nie da się przez niego przedostać. A po drugiej stronie stoi dom, w którym kiedyś mieszkali - Adham, tata, mama i Sulafa, jego siostra. Sulafa tak bardzo chciałaby dostać pomarańczę z ich dawnego ogrodu!
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść literatura dziecięca dzieci

"Świnia Malwina" – druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Rozmowa z Krzysztofem Łapińskim

Świnie są bardzo wrażliwymi i inteligentnymi zwierzętami, na temat których prowadzi się wiele badań naukowych. Jak się okazuje, są one w stanie odróżniać utwory muzyczne, rozpoznawać ludzi po twarzach, układać kolorowe klocki, używać narzędzi, a nawet grać w gry komputerowe! Nic więc dziwnego, że Krzysztof Łapiński postanowił uczynić świnię główną bohaterką swojej książki. To druga część opowieści osadzonej w Lesie Kabackim. Pierwszą z nich był znany i lubiany "Dzik Dzikus".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka literatura dziecięca kultura dla dzieci

"Teraz tu jest nasz dom". Obywatele Ukrainy wyrwani z korzeniami

Ludzie uciekający przed wojną są zmuszeni do wyrwania swoich korzeni. W dużej mierze zależy teraz od nas, w jaki sposób zapuszczą je na nowo. Sytuacja, która ma miejsce na Ukrainie zaskoczyła wszystkich, a tym samym zmieniła dotychczasową rzeczywistość i jednocześnie zmobilizowała do pomocy. Przy otwarciu się na trudne tematy pomocna może okazać się literatura. Książką bezpośrednio poruszającą kwestię wojny jest "Teraz tu jest nasz dom" autorstwa Barbary Gawryluk, traktująca właśnie o ucieczce z kraju pogrążonego wojną do sąsiedniego państwa.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca

Kryminały z pazurem, czyli "Kocia Szajka"

Morfeusz, bracia Piksele, Poziomka, Bronka, Lola, Komandos, a także Loretta i Ludwik Psota to członkowie cieszyńskiej Kociej Szajki. Seria kocich kryminałów autorstwa Agaty Romaniuk doczekała się czterech części: "Kocia Szajka i zagadka zniknięcia śledzi", "Kocia Szajka i ucho różowego jelenia",  "Kocia Szajka i napad na moście" oraz "Kocia Szajka i duchy w teatrze".
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci literatura dziecięca

Francesca Simon "Koszmarny Karolek"

Bestsellerowa seria książek o Koszmarnym Karolku opowiada o niegrzecznym chłopcu i jego codziennych wybrykach. Obiektem jego złośliwości często jest jego brat - Doskonały Damianek oraz rodzice, którym często brakuje do niego cierpliwości. Nie narzeka na brak kolegów - część z nich go lubi, ale są też tacy, którym chłopiec przeszkadza. Jego koszmarne pomysły bywają naprawdę śmieszne.
Zobacz więcej na temat:  nasza powieść literatura dziecięca dzieci

Zakończyły się "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

W piątek 25 lutego zakończyła się akcja "Ferie z Książką". W "Poranku w Polskim Radiu Dzieciom" Justyna Bednarek - popularna autorka książek, przez dwa tygodnie opowiadała słuchaczom m.in. o tym, jak znaleźć interesujący temat i jak czytać, żeby się nie nudzić. Na miłośników literatury czekały wyjątkowe tytuły.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci radio bez reklam Ferie zimowe zima literatura dziecięca Martyna Chuderska

Co wiemy o kunach? "Ferie z książką" w Polskim Radiu Dzieciom

W "Dzienniku Popołudniowym" pojawia się szereg wywiadów oczerniających bohaterki pełnej nieoczekiwanych zwrotów akcji, detektywistyczno - kulinarnej historii Justyny Bednarek. Według relacji buszujący na warszawskich Bielanach gang sprytnych kun "przegryza w samochodach kable wysokiego napięcia i inne przewody m.in. te w okolicach zaworów", "dostaje się do budynków, wspinając się po rynnach" i sieje zamęt przy ulicy Kameliowej. Czy naprawdę kuny są takimi szkodnikami?
Zobacz więcej na temat:  poranek Ferie zimowe literatura dziecięca radio dla dzieci

Konkurs "Świat przyjazny dziecku". Rozmowa z członkinią kapituły Aleksandrą Piotrkowską

Liczba dostępnych na rynku produktów przeznaczonych dla młodych jest ogromna. Często jesteśmy zalewani informacjami i nie potrafimy do końca określić, co jest najlepsze dla naszych dzieci. Z pomocą przychodzi konkurs "Świat przyjazny dziecku", którego podstawowym celem jest promocja najwyższej jakości produktów i pomoc w wyborze książek, gier, zabawek, przyborów szkolnych, multimediów oraz miejsc i inicjatyw dla dzieci.
Zobacz więcej na temat:  Kulturalna strefa Martyna Chuderska literatura dziecięca radio bez reklam

"Czarna Frotte rusza w świat. Korytarz pod pralką prowadzi ją do wielkiego portu, a tam ..."

Opowieść Justyny Bednarek, którą można było zdobyć dziś w Poranku rozbudza wyobraźnię i marzenia o wielkich podróżach. Już po godzinie 7.00 ruszyliśmy w ryzykowną podróż z Robinsonem Cruzoe, przyjrzeliśmy się krainie, do której trafił Guliwer i spróbujemy objechać świat z Fileasem Foggiem, choć nie mamy na to osiemdziesięciu dni.
Zobacz więcej na temat:  Poranek Polskiego Radia Dzieciom Martyna Chuderska czytelnictwo literatura dziecięca

"Ferie z książką". Fascynująca historia prania czyli od tary do pralki

Jak wyglądało pranie w dawnych czasach? Do czego służyła kijanka? Kiedy pojawiła się pierwsza pralka automatyczna? Pierwszą ponoć stworzył William Blackstone w roku 1874. Zbudował ją w prezencie urodzinowym dla swojej żony. Jeszcze wtedy nikt nie przeczuwał, że stanie się "żarłoczną maszyną" zjadającą różne części garderoby ze szczególnym upodobaniem do skarpet. Takiego odkrycia dokonała kilka lat temu Justyna Bednarek, z którą spotykaliśmy się w "Poranku".
Zobacz więcej na temat:  czytelnictwo literatura dziecięca radio dla dzieci Ferie zimowe