Polskie Radio
Section05
Maja Kluczyńska

"Rozmowa kulturalna". Dyrektor NCK: kultura nie jest tylko dodatkiem do życia

- Nie będzie szczęśliwego społeczeństwa, jeśli nie będzie miało ono dostępu do kultury, także, jeśli nie będą go miały społeczności poza centralnymi ośrodkami miejskimi. Nie będzie też konkurencyjności naszej gospodarki bez silnego jej sprzężenia z przemysłem kreatywnym i kulturą, bo to one decydują dzisiaj o konkurencyjności miast i krajów - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Piaskowski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa Narodowe Centrum Kultury Robert Piaskowski

"Kobieta wyzwolona. Polskie art déco w ceramice" w warszawskiej Kordegardzie

Narodowe Centrum Kultury zaprasza do galerii Kordegarda na wystawę pt. "Kobieta wyzwolona. Polskie art déco w ceramice". Ekspozycja przypomina przedwojenne ceramiczne figurki kobiet, wykonane w stylu art déco. W Polskim Radiu 24 o wystawie mówiły prof. Małgorzata Korpała, kuratorka wystawy i Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz z Narodowego Centrum Kultury.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

"Priscilla". Słodko-gorzkie życie z królem rock'n'rolla

Ona miała 14 lat, on 24. Priscilla Presley sprawiła, że  miliony dziewcząt  płonęły z zazdrości, gdy poślubiła gwiazdę rock'n'roll-a. Jak potoczyły się jej losy, czy potrafiła wyjść z cienia sławy męża i sama pokierować swoim życiem? W audycji rozmowa o filmie "Priscilla" Sofii Coppoli. Gościem Mai Kluczyńskiej była Kaja Klimek, krytyczka filmowa i popkulturowa, edukatorka.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Elvis Presley

Galeria Ikikata. Katarzyna Szwarc: sztuka powinna być szeroko dostępna, inkluzywna

- Widzę smutne zjawisko w świecie sztuki współczesnej, w momencie, gdy nasze społeczeństwo doszło do pewnego poziomu dobrobytu, sztuka znowu zaczęła być produktem, czymś ekskluzywnym dla grona wybranych, nie każdego na nią stać, ludzie czują się niezapoznani ze sztuką, edukacja kulturalnie przez wiele lat kulała - mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Szwarc, założycielka i właścicielka Ikakita Art, z którą rozmawiała Maja Kluczyńska.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska

PR24 Czym jest Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych? "Opiekujemy się twórcami od początku do końca"

Centrum Rozwoju Przemysłów Kreatywnych to nie tylko instytucja kultury, to także inkubator innowacji i kulturowy most łączący Polskę z resztą świata. W Polskim Radiu 24 o CRPK mówili: Radosław Labahua - zastępca dyrektora ds. programowych CRPK i Robert Ogłodziński-Kolman - kierownik Działu Planowania Programowego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA GOSPODARKA Maja Kluczyńska SZTUKA rynek MUZYKA FILM kino

"Rozmowa Kulturalna". Nowy Rok w Japonii

Miliony ludzi świętują tę noc na hucznych balach, zabawach, pokazach fajerwerków, jednak w Japonii Nowy Rok przypomina bardziej naszą Wigilię niż Sylwestra. Noc sylwestrowa jest raczej spokojna i cicha. W Polskim Radiu 24 o życiu w Japonii opowiadali prof. Maria Pomianowska, instrumentalistka, muzyk, kompozytorka, wokalistka, pedagog i jej syn, Franciszek Pomianowski, student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska KULTURA Warszawa kolędy Boże Narodzenie Politechnika Warszawska chór

PR24 Dużo ciepła i zwyczaje z wielu stron Polski. Święta Bożego Narodzenia w rodzinie artystów

Wspólne ubieranie choinki, bombki z historią, rodzinne lepienie pierogów i świąteczny stół, na którym spotykają się tradycje Galicji, Górnego Śląska i Opolszczyzny. O świętach Bożego Narodzenia i tradycjach w swym domu opowiadają w Polskim Radiu malarka i aktorka Martyna Kliszewska oraz komopzytor, reżyser i scenarzysta - Jakub Przebindowski. 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska

PR24 Kolędy inne niż zwykle. Kaja i Janusz Prusinowscy zapraszają na ludowe "Cztery domy słońca"

- Kolędnik to dobry znak - szczęścia, błogosławieństwa, urodzaju, zamążpójścia albo znalezienia dobrej małżonki - powiedział w Polskim Radiu 24 muzyk i autor płyty "Cztery domy słońca. Zima i wiosna" Janusz Prusinowski. Chodziło nam o to, żeby to nie były kolędy w ujęciu standardowym, tylko bardziej tradycyjne. Bywa, że nasze są sporo starsze i łączą w sobie kolędowanie bożonarodzeniowe z kolędowaniem przedchrześcijańskim - dodał.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska muzyka ludowa kolędy Boże Narodzenie