Polskie Radio
Section05
Maja Kluczyńska

Maraton Chopinowski. Marcin Gmys: 20 godzin muzyki, 11 koncertów, 60 autorów i wiele materiałów multimedialnych

- Podczas Maratonu Chopinowskiego będzie 20 godzin muzyki Chopina, natomiast całe wydarzenie będzie trwać 26 godzin, będzie 11 osobnych koncertów, wystąpi ponad 60 autorów, a także będzie wiele materiałów multimedialnych - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Marcin Gmys, dyrektor Polskiego Radia Chopin.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 chopin Maja Kluczyńska MUZYKA Fryderyk Chopin

PR24 Małgorzata Sobieszczańska gościem "Rozmowy kulturalnej"

Małgorzata Sobieszczańska to pisarka, scenarzystka, wykładowczyni scenariopisarstwa w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwentka Wiedzy o Teatrze w Warszawskiej Akademii Teatralnej oraz Studium Scenariuszowego w Łódzkiej Szkole Filmowej. Autorka scenariuszy filmów fabularnych, seriali, słuchowisk radiowych oraz dramatów. Laureatka licznych nagród. W Polskim Radiu 24 opowiadała o swojej pracy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Małgorzata Sobieszczańska KULTURA literatura KSIĄŻKA FILM

PR24 Czy można zrobić festiwal filmów dokumentalnych... dla młodych? Rusza Let's Doc Festiwal

Rusza Let's Doc Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni. To pierwszy w Polsce festiwal dla ludzi młodych w całości poświęcony specyficznej gałęzi kinematografii, jaką jest dokument. W Polskim Radiu 24 mówiła o tym Katarzyna Ślesicka, zastępczyni dyrektorki do spraw merytorycznych Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA FILM Maja Kluczyńska film dokumentalny

PR24 Technologia w służbie kultury. Innowacyjna aplikacja pozwala malować jak wielcy mistrzowie

- Udało nam się odtworzyć narzędzia używane przez artystów: farby zachowują się jak prawdziwe farby olejne, a pędzle jak prawdziwe pędzle, tylko od naszej cierpliwości zależy, co nam się uda stworzyć - mówił w Polskim Radiu 24 Robert Latoś, artysta i pomysłodawca aplikacji GLAZE. - W tej chwili młode pokolenie nie wyobraża sobie świata bez telefonu, technika jest wszędzie, dlaczego więc nie wejść z tym do muzeum? To krok odważny, ale nie niebezpieczny - dodał Michał Sobieraj, kierownik Działu Edukacji Zamek Królewski o muzealnych zajęciach z wykorzystaniem GLAZE. 
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska edukacja KULTURA

PR24 Venclova z nagrodą im. Herberta. Maria Dzieduszycka: pięknie mówił o znaczeniu jego twórczości

- Bardzo ważne było to, co Tomas Venclova mówił o znaczeniu twórczości Herberta dla niego i jego rówieśników w latach 60. i 70. - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta Maria Dzieduszycka. Nawiązała w ten sposób do wyróżnienia litewskiego poety nagrodą im. Zbigniewa Herberta. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska literatura

PR24 Dystans, ironia, humor. filmowy festiwal przypomni twórczość "Maklaka"

- Unikanie czerwonego dywanu spowodowało zbudowanie w Zdzisławie Maklakiewiczu naturalnej potrzeby kontaktu nie z elitami, tylko z prawdziwym człowiekiem - przypomniał w Polskim Radiu 24 Stanisław Pieniak, scenarzysta i dyrektor artystyczny Festiwalu Filmowego Maklaka i Jego przyjaciół. Gościem audycji była także dyrektor festiwalu Edyta Brzozowska-Markiewicz, która opowiadała o programie wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska

PR24 Narodowe Czytanie 2023. Kolarski: "Nad Niemnem" pokazuje znaczenie historii i troski o pamięć

- W tym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski i Polaków. Powieść Elizy Orzeszkowej pozwala wrócić do tej historii - powiedział w Polskim Radiu 24 Wojciech Kolarski z Kancelarii Prezydenta. - "Nad Niemnem" pokazuje znaczenie historii, troski o pamięć, w pewnym sensie jest przyczynkiem do dyskusji, jak ważna jest pamięć dla budowania wspólnoty - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Kolarski Maja Kluczyńska Narodowe Czytanie 2023

PR24 "Herbertiada". Kołobrzeski przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych polskich poetów

Od 2000 roku w Kołobrzegu - nieprzerwanie - organizowany jest Ogólnopolski Przegląd Twórczości Zbigniewa Herberta "Herbertiada" - jedyne takie wydarzenie w Polsce. O szczegółach mówiła w Polskim Radiu 24 Katarzyna Pechman, pomysłodawczyni i organizatorka "Herbertiady".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 KULTURA poezja literatura czytelnictwo Zbigniew Herbert Maja Kluczyńska

Rusza Festiwal Re:tradycja. Karolina Waszczuk: kultura tradycyjna jest niezwykle ciekawa

- Przez te wszystkie lata festiwal ewoluował, dostrzegaliśmy potrzeby zmian i ukierunkowania festiwalu (…). Odeszliśmy troszeczkę od części historycznej, bardziej widocznej w pierwszych edycjach festiwalu i skupiliśmy się na kulturze tradycyjnej, która jest bardzo bogata, ma wiele wątków, wiele możliwości prezentacji i jest niezwykle ciekawa, tu dostrzegliśmy wartość - mówiła w Polskim Radiu 24 Karolina Waszczuk, organizator festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska kultura ludowa Lublin

Anioły rzemiosła. Szansa na zaistnienie dla twórców rękodzieła

- Trzeba chwytać i spełniać swoje marzenia, Pomyślałam, że trzeba się podzielić tym, czym mogę - czyli znajomością sfer medialnych i branży, i trzeba stworzyć warunki, by ci twórcy znakomici nieznani twórcy mogli zaistnieć - mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Łapińska, twórczyni konkursu Anioły Rzemiosła dla nieznanych twórców rękodzielniczych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska rzemiosło rękodzieło

PR24 "Weekend kulturalny". Historyczne atrakcje Mazowsza w Muzeum Starożytnego Hutnictwa

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Mazowickiego im. Stefana Woydy w Pruszkowie opowiada o jednym z najstarszych ośrodków hutniczych w Europie, datowanym na czasy kultury przeworskiej. To miejsce pełne tajemnic odkrywanych przez archeologów, które prowadzi także działania edukacyjne. O działalności MSHM opowiadają w Polskim Radiu 24 dyrektor placówki Dorota Słowińska-Kamasa i archeolog Marcin Woźniak.
Zobacz więcej na temat:  Maja Kluczyńska KULTURA archeologia mazowieckie regiony

PR24 "BohaterON. Włącz historię" 2023. Łesiuk-Krajewska: trzy filary kampanii to pamięć, edukacja i pomoc

- To jest ten czas, kiedy możemy im pokazać, czym jest dla nas Powstanie Warszawskie i to, czego dokonali 79 lat temu - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Łesiuk-Krajewska o tegorocznej odsłonie akcji "BohaterON. Włącz historię". Jak dodała, w tym roku kampania będzie trwała dłużej.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie historia Polski Maja Kluczyńska BohaterON społeczeństwo Polskie Radio 24