Polskie Radio
Section05
muzyka rozrywkowa

Więcej elektroniki i szaleństwa. Siostry Melosik pracują nad kolejną płytą

- Nigdy nie pisałyśmy piosenek pod kątem zimy; ta powstała z innych emocji, ale kiedy spadł śnieg to nas natchnęło - opowiadają o singlu "Za kilka zim" siostry Dagmara i Martyna Melosik. Utwór zapowiada kolejny album, nad którym pracują artystki; jak zapowiadają, będzie to bardziej szalona i elektroniczna płyta niż poprzednie wydawnictwo.
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Siostry Melosik muzyka rozrywkowa

"Wesołych świąt" Kabaretu OT.TO na winylu. "Piosenki nie podniosłe, a życiowe"

Wytłoczona na grubym, czarnym krążku edycja albumu "Wesołych świąt" Kabaretu OT.TO ukazuje się niewiele ponad rok po premierze bestsellerowej płyty kompaktowej. Nowa wersja wydawnictwa trafiła do dystrybucji 1 grudnia. To pierwszy "klasyczny" longplay w dorobku grupy. - Mamy nadzieję, że ta płyta trafi do uszu naszych słuchaczy, nie tylko za pomocą płyty winylowej - przyznają członkowie kabaretu w "Muzycznej Jedynce".
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Kabaret OT.TO muzyka rozrywkowa winyl płyta winylowa

Reni Jusis powraca z kultową "Trans Misją". Trasa koncertowa i nowa EP-ka

Właśnie mija 20 lat od wydania kultowego albumu "Trans Misja". Z tej okazji artystka wyruszyła w trasę koncertową "Re Trans Misja", a teraz wydaje nową EP-kę "Renixy". - Ta płyta pozwoliła mi zdefiniować mój styl - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Reni Jusis. Jak bardzo dwie dekady zmieniły odbiór hitu "Kiedyś cię znajdę"?
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska muzyka rozrywkowa koncerty Reni Jusis

Koncert "Osiecka itp. itd...". Natalia Lesz zaprezentuje utwory Agnieszki Osieckiej w nowych aranżacjach

Podczas koncertu "Osiecka itp. itd...", który odbędzie się w Warszawie, Natalia Lesz zaprezentuje utwory z repertuaru Agnieszki Osieckiej w zupełnie nowych aranżacjach. W trakcie wydarzenia usłyszymy także autorskie kompozycje artystki, w tym m.in. "Wiosną", "Historia z Happy Endem", czy najnowszy singiel "Wierszem lubimy przeklinać".
Zobacz więcej na temat:  Paweł Sztompke Natalia Lesz muzyka rozrywkowa Agnieszka Osiecka koncert goya poezja śpiewana

Danuta Błażejczyk w hołdzie dla Danuty Rinn. "To rodzinna płyta"

Uczestnicy zbliżającego się Danuta Rinn Festiwal zmierzą się z utworami z repertuaru m.in. legendarnej artystki i Ernesta Brylla. Specjalnym punktem wydarzenia będzie występ Danuty Błażejczyk, która zaprezentuje piosenki Danuty Rinn w nowej aranżacji; te znalazły się również na płycie "Gdzie ci mężczyźni. Tribute to Danuta Rinn".
Zobacz więcej na temat:  Anna Will Danuta Błażejczyk Danuta Rinn Ernest Bryll muzyka rozrywkowa Danuta Rinn Festiwal

Koncert "Kochanowski/Zalewska". Renesansowa poezja w połączeniu z muzyką dawną i gitarowym brzmieniem

Wokalistka i multiinstrumentalistka Marta Zalewska komponując muzykę do wierszy Jana Kochanowskiego udowadnia, że pozostają one ponadczasowe i świetnie sprawdzają się jako teksty współczesnych piosenek. - Oprócz gitar elektrycznych, oprócz smyczków sięgam do muzyki renesansu, ponieważ zajmując się od dziecka muzyką dawną, postanowiłam o ten renesans w muzyce zahaczyć - mówi w Programie 1 Marta Zalewska. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy muzyka rozrywkowa Marta Zalewska muzyka dawna muzyka elektroniczna poezja poezja śpiewana Adam Mickiewicz Jan Kochanowski

Nie żyje Marek Ałaszewski. Był malarzem, twórcą "Mrowiska" i autorem muzyki do spektakli

W nocy z soboty na niedzielę zmarł Marek Ałaszewski, malarz i muzyk. Miał 80 lat. Z zespołem Klan skomponował słynne "Mrowisko" będące polską wizją rocka progresywnego. - Miłość to był ograny kanon, chcieliśmy działać w kontrze do tego zjawiska, więc śpiewaliśmy o spychaczach dwusuwowych, brzytwie i automatach - wspominał w rozmowie z Polskim Radiem. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA MUZYKA odeszli 2023 muzyka rozrywkowa

Andrzej Piaseczny i Kacper Dworniczak w "Muzycznej Jedynce"

W "Muzycznej Jedynce" gościć będziemy Andrzeja Piasecznego oraz Kacpra Dworniczaka, młodego, utalentowanego gitarzystę klasycznego, studenta Kunst-Universität Graz w Austrii, laureata ponad 40 polskich i międzynarodowych konkursów gitarowych m.in. w Niemczech, Japonii, Francji, Stanach Zjednoczonych. Pomówimy o kulisach współpracy artystów, której owocem jest piosenka "Zanim święta". Dzisiaj jej premiera na antenie Programu 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Andrzej Piaseczny Kamil Wicik