Polskie Radio
Section05
narciarstwo zjazdowe

43 lata od zimowego wejścia Polaków na Mont Everest. Premier: jesteśmy wielkim narodem

- Dziś jest wyjątkowa rocznica w historii polskiego i światowego himalaizmu, o której chciałbym wspomnieć, bo czuję się dumny, że to właśnie Polacy - Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, dokładnie 43 lata temu - 17 lutego 1980 roku, dokonali pierwszego zimowego wejścia na najwyższą górę świata - Mount Everest - napisał premier Mateusz Morawiecki na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA góry Mount Everest narty narciarstwo zjazdowe Himalaje

Sensacyjne złoto Szwajcarki w zjeździe na MŚ w Meribel!

Jasmine Flury zdobyła niespodziewanie złoty medal w zjeździe podczas mistrzostw świata w narciarstwie alpejskim. We francuskim Meribel Szwajcarka o 0.04 sek wyprzedziła Astriaczkę Ninę Ortlieb i o 0.12 sek. swoją rodaczkę, Corinne Suter - mistrzynię olimpijską z Pekinu, która broniła złota MŚ sprzed dwóch lat. Mistrzyni olimpijska z Pjongczangu i wicemistrzyni z Pekinu, Włoszka Sofia Goggia została zdyskwalifikowana za ominięcie bramki. Polki nie startowały.
Zobacz więcej na temat:  narciarstwo alpejskie narciarstwo zjazdowe sporty zimowe SPORT

Polka w czołowej dziesiątce giganta PŚ w Kronplatz!

Maryna Gąsienica-Daniel zajęła 7. miejsce w gigancie Pucharu Świata, który rozegrano we Włoszech w Kronplatz. Polka po pierwszym przejeździe była 11. Wygrała Amerykanka Mikaela Shiffrin, druga była Szwajcarka Lara Gut-Behrami, a trzecie miejsce zajęła Włoszka Federica Brignone. To już 83. wygrana Shiffrin w Pucharze Świata. Magdalena Łuczak nie ukończyła pierwszego przejazdu.
Zobacz więcej na temat:  narciarstwo alpejskie narciarstwo zjazdowe sporty zimowe Maryna Gąsienica-Daniel SPORT

Koniec igrzysk w Pekinie. Zgasł olimpijski ogień

Ostatniego dnia zimowych igrzysk w Pekinie w biegu na 30 km wystąpiła Izabela Marcisz i Magdalena Kobielusz, a w alpejskich zmaganiach drużynowych rywalizowali Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak, Zuzanna Czapska, Michał Jasiczek i Paweł Pyjas. Odbyła się również ceremonia zamknięcia igrzysk. Zapraszamy do śledzenia relacji na PolskieRadio24.pl. 
Zobacz więcej na temat:  SPORT sporty zimowe Pekin 2022 narciarstwo alpejskie narciarstwo biegowe Biegi narciarskie narciarstwo zjazdowe igrzyska olimpijskie igrzyska

Polski mikst dziesiąty na koniec igrzysk. Triumf Austrii

Reprezentacja Polski zajęła 10. miejsce w rywalizacji drużyn mieszanych w slalomie równoległym w narciarstwie alpejskim ostatniego dnia zimowych igrzysk olimpijskich w Pekinie. Maryna Gąsienica-Daniel, Magdalena Łuczak, Michał Jasiczek i Paweł Pyjas odpadli w 1/8 finału, przegrywając z Norwegami. Punkty dla polskiej drużyny zdobyli Gąsienica-Daniel i Pyjas, a Łuczak i Jasiczek byli wolniejsi od rywali. Norwegowie awansowali dzięki lepszym czasom.
Zobacz więcej na temat:  Pekin 2022 sporty zimowe igrzyska olimpijskie igrzyska SPORT narciarstwo alpejskie narciarstwo zjazdowe Maryna Gąsienica-Daniel