Polskie Radio
Section05
paliwa

Orlen zamierza wydać na inwestycje w biopaliwa 15 mld zł. Obajtek: wielkie wsparcie dla polskiej wsi

Orlen zamierza przeznaczyć na produkcję biopaliw 15 mld zł, co ma wspomóc i ustabilizować sytuację w rolnictwie - powiedział prezes Daniel Obajek. Dodał, że koncern za 850 mln zł wybuduje w Kętrzynie (woj. warmińsko-mazurskie), w ciągu dwóch lat, największą w Polsce tłocznię rzepaku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen paliwa alternatywne paliwa benzyna Daniel Obajtek inwestycje POLSKA rolnictwo Robert Telus

Benzyna w hurcie najtańsza od początku rosyjskiej inwazji. Orlen kontynuuje obniżki. Sprawdź szczegóły

Od 26 sierpnia spadają hurtowe ceny paliw oferowanych przez PKN Orlen. Dziś popularna "95" po raz pierwszy od inwazji Rosji na Ukrainę osiągnęła poziom poniżej 5 zł za litr. Spadek dotyczy również benzyny 98 i diesla. Kiedy i jak przełoży się to na ceny oferowane na stacjach paliw? 
Zobacz więcej na temat:  Orlen paliwa benzyna Daniel Obajtek społeczeństwo POLSKA PKN Orlen

Analitycy: sytuacja cenowa na stacjach benzynowych nie zmieniła się radykalnie

W drugiej połowie sierpnia sytuacja cenowa na stacjach nie zmieniła się w sposób radykalny – przekazali w tym tygodniu eksperci e-petrol.pl. Średnia cena Pb95 wynosi 6,65 zł/l, oleju napędowego 6,45 zł/l, a LPG – 2,75 zł/l – zauważyli.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców polskie radio kierowców online kierowcy benzyna paliwa alternatywne paliwa ceny paliw samochody analityka

Kolejna inwestycja PERN w Dębogórzu. W rozwój bazy paliw włączy się też Morski Port Gdynia

Blisko 400 mln zł wyniosą inwestycje PERN i Zarządu Morskiego Portu Gdynia, dzięki którym zwiększy się przepustowość bazy paliw w Dębogórzu (Pomorskie). Obie spółki podpisały porozumienie w tej sprawie. Dzięki przedsięwzięciom do Polski - przez bazę PERN - docierać będzie więcej paliw.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA paliwa Gdynia infrastruktura porty statek Bałtyk ropa naftowa

Orlen wspiera budżet. Wiceprezes Szewczak: z tytułu różnych podatków i opłat wpłacimy około 70 mld zł

- W pierwszej połowie roku 40 mld zł zapłaciliśmy w formie podatków i różnych opłat. W całym roku szacujemy, że będzie to łącznie około 70 mld zł i jest to ogromny zastrzyk dla budżetu państwa - powiedział wiceprezes Orlenu ds finansowych Janusz Szewczak. Dodał, że będzie to stanowiło ok. 12 proc. całych przychodów do budżetu państwa.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen PGNiG gaz Daniel Obajtek benzyna paliwa diesel podatek VAT cit prywatyzacja Janusz Szewczak POLSKA

Polscy naukowcy stworzyli zielone paliwo syntetyczne. Przełom w motoryzacji?

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej w ramach projektu Coyote stworzyli innowacyjne paliwo wykorzystując syntezę wody i dwutlenku węgla oraz energię elektryczną pochodzącą z OZE. Ten wynalazek może być bardzo ważny w kontekście unijnego zakazu sprzedaży po 2035 r samochodów napędzanych paliwami kopalnymi.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA motoryzacja paliwa paliwa alternatywne samochód benzyna Jacek Frentzel Trójka

Orlen: realizujemy projekty przy utrzymaniu jednych z najniższych cen paliw w Europie

Realizujemy projekty przy utrzymaniu jednych z najniższych cen paliw w Europie - zwrócił uwagę Orlen. Koncern podkreślił, że poprzez fuzje zyskał kapitał do przeprowadzania krajowych oraz zagranicznych inwestycji, a w 2022 roku 41 proc. jego przychodów pochodziło z zagranicy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA PKN Orlen Orlen Daniel Obajtek paliwa benzyna diesel paliwa alternatywne chemia inwestycje lotos PGNiG Energa fuzja