Polskie Radio
Section05
Robert Telus

PR24 "Zboże musi jechać tam, gdzie przed wojną". Robert Telus zapowiada spotkanie z ministrem rolnictwa Ukrainy

- Musimy zbudować razem z Ukrainą mechanizmy, które spowodują, że zboże i produkty rolne będą jechały tam, gdzie przed wojną - powiedział w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa Robert Telus zapowiadając swoje spotkanie z ministrem rolnictwa Ukrainy. - To się da zrobić - zaznaczył, pokazując na liczbach, że korytarze solidarnościowe działają. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Robert Telus rolnictwo Adrian Klarenbach zboże relacje polsko-ukraińskie Ukraina

Rozmowy ministrów rolnictwa Polski i Ukrainy. "Strony zgodziły się na rozwiązanie uwzględniające interesy obu krajów"

Cieszę się, że Ukraina zaczęła z nami nareszcie rozmawiać ws. produktów rolnych, a nie z Niemcami czy Unią Europejską ponad naszymi głowami - skomentował minister rolnictwa Robert Telus rozmowę telefoniczną z szefem resortu rolnictwa Ukrainy Mykołą Solskim. "Strony omówiły sytuację i propozycję Ukrainy dotyczącą jej rozwiązania" i "zgodziły się znaleźć rozwiązanie, uwzględniające interesy obu krajów" - poinformowało ukraińskie Ministerstwo Polityki Agrarnej i Żywnościowej.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina ŚWIAT zboże Europa rolnictwo Robert Telus

Orlen zamierza wydać na inwestycje w biopaliwa 15 mld zł. Obajtek: wielkie wsparcie dla polskiej wsi

Orlen zamierza przeznaczyć na produkcję biopaliw 15 mld zł, co ma wspomóc i ustabilizować sytuację w rolnictwie - powiedział prezes Daniel Obajek. Dodał, że koncern za 850 mln zł wybuduje w Kętrzynie (woj. warmińsko-mazurskie), w ciągu dwóch lat, największą w Polsce tłocznię rzepaku.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Orlen paliwa alternatywne paliwa benzyna Daniel Obajtek inwestycje POLSKA rolnictwo Robert Telus

PR24 Minister rolnictwa: jeśli decyzja będzie merytoryczna, KE przedłuży embargo na zboże z Ukrainy

Patrzymy teraz na to, co zrobi Komisja Europejska. Jeśli będzie podejmować decyzję merytorycznie, to na pewno przedłuży unijne embargo na ukraińskie zboże. Ale jeśli to będzie polityczna decyzja, to my nie wiemy, co się stanie - mówił w Polskim Radiu 24 minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Telus Magdalena Złotnicka rolnictwo zboże Ukraina POLSKA polityka Unia Europejska

Minister Telus: mam nadzieję, że KE przedłuży zakaz wwozu zbóż z Ukrainy do Polski

- Mam nadzieję, że Komisja Europejska przedłuży po 15 września zakaz wwozu do Polski zbóż z Ukrainy - przekazał Polskiej Agencji Prasowej minister rolnictwa Robert Telus. Zaznaczył, że po ostatnich rozmowach z unijnymi ministrami nie padł żaden argument merytoryczny przeciwko przedłużeniu zakazu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Robert Telus zboże rolnictwo wojna na Ukrainie żywność transport eksport import POLSKA

Kołodziejczak jedzie do Strasburga ws. zboża. Müller: szkoda czasu i pieniędzy, sprawa jest już załatwiona

Rząd przyjmie uchwałę wzywającą Komisję Europejską do przedłużenia zakazu wjazdu ukraińskiego zboża do Polski, a jednocześnie zapowiadającą, że jeżeli tak się nie stanie, to przyjmiemy na bazie klauzuli bezpieczeństwa rozwiązania na poziomie krajowym - zapowiedział Piotr Müller w Polsat News. Rzecznik rządu odniósł się również do zapowiedzianej na wtorek wizyty lidera Agrounii w Strasburgu. - To bardzo zastanawiające - przecież pan Kołodziejczak nie pełni żadnej funkcji publicznej, czyli, krótko mówiąc, jest przyjmowany na prośbę Donalda Tuska przez jego kolegów z Europejskiej Partii Ludowej - powiedział.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Europa Unia Europejska Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi Robert Telus rolnictwo polityka Polska w Unii Europejskiej Ukraina wojna na Ukrainie

NASZ NEWS Dziś uchwała rządu ws. zboża z Ukrainy. Telus: to decyzja dla polskich rolników

- Pomagamy w tranzycie ukraińskiego zboża do krajów, w których zboża brakuje, ale nie chcemy, żeby trafiało ono do Polski. Wiemy, jakie turbulencje na rynku to spowodowało, dlatego mówimy twardo "nie" - mówił na antenie Programu 1 Polskiego Radia Robert Telus, minister rolnictwa i rozwoju wsi, komentując kwestię embarga na ukraińskie produkty rolne.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka rolnictwo Ukraina zboże Robert Telus Grzegorz Jankowski