Polskie Radio
Section05
Vincent Dumestre

Misteria Paschalia 2024. Wyjątkowe połączenie muzyki i sztuk wizualnych

1 kwietnia, w Poniedziałek Wielkanocny, festiwalowe wydarzenia odbędą się w Muzeum Czartoryskich. – Tutaj kontynuujemy tę ideę łączenia sztuk malarskich i muzycznych. Co jest wyjątkowego w tym wydarzeniu? Mianowicie podczas spaceru – bo to nie będzie koncert sensu stricto, tylko zwiedzanie z muzyką, wprowadzeniem pewnym kontekstu historycznego – odbędą się dwa takie momenty muzyczne przy wielkich dziełach malarskich: przy dziele Rembrandta "Pejzaż z dobrym Samarytaninem" oraz przy "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci – zapowiada Grzegorz Paluch, menadżer i kurator festiwalu Misteria Paschalia. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Grzegorz Paluch Kraków MUZYKA Misteria Paschalia Leonardo da Vinci Rembrandt

Misteria Paschalia 2024. "To będzie jaskółka jakościowej i ilościowej zmiany na lepsze"

Tegoroczny festiwal Misteria Paschalia startuje już za tydzień (25.03). Będzie to zarazem początek 3-letniej kadencji nowego szefa artystycznego wydarzenia, Vincenta Dumestre'a. - Nie nazywałbym tego rewolucją, a pewnym progresem. Może rzeczywiście pewne podejścia będą rewolucyjne, ale nie będzie to też coś zupełnie nowego - mówił w Dwójce Grzegorz Paluch z Krakowskiego Biura Festiwalowego. Transmisja części koncertów w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia muzyka dawna Monika Zając Kraków KULTURA MUZYKA Dwójka Grzegorz Paluch

Misteria Paschalia 2024. Vincent Dumestre: tym, co mnie niezwykle pociąga, jest przeszłość

- Gdybym nie był muzykiem, to zostałbym archeologiem albo kimś w tym rodzaju. Niezwykle bowiem pociąga mnie przeszłość. To rodzaj pewnej melancholii i pasji dla historii człowieka, dla dziejów ludzkości. Bardzo porusza mnie myślenie o życiu tych, którzy byli przed nami - mówił w Dwójce Vincent Dumestre, nowy dyrektor artystyczny festiwalu Misteria Paschalia.
Zobacz więcej na temat:  Misteria Paschalia Kraków Magdalena Łoś muzyka dawna barok KULTURA Dwójka MUZYKA