Polskie Radio
Section05
zapowiedzi artykuły jedynka

Pałac Krasińskich otwarty. Sprawdziliśmy, co trafiło na ekspozycję

Pałac Krasińskich otworzył swoje wnętrza dla zwiedzających. Od wtorku (21 maja) po raz pierwszy w historii jest dostępny dla każdego. Reporterce "Sygnałów dnia" udało się zajrzeć tam wcześniej, a jej przewodnikiem był dr Tomasz Makowski. 
Zobacz więcej na temat:  Pałac Krasińskich KULTURA Tomasz Makowski Biblioteka Narodowa literatura zabytki Sinfonia Varsovia Anna Dymna Daniel Olbrychski Ballady i Romanse

"Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności" - historie kobiet napisane przez życie

Wojowniczki, bohaterki reportażu Małgorzaty Żerwe, dzielą różnica wieku, status społeczny i życiowe problemy. Łączy je walka o jakość życia. Dokument, który zbiera ich historie, powstał z myślą o wystawie "Śpiew nadmiaru" w Gdańskiej Galerii Miejskiej. To tam, do 26 maja, można wysłuchać reportażu "Wojowniczki. 9 krótkich monologów o codzienności", który zaprezentowaliśmy w kolejnej odsłonie "Klubu Trójki".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Klub Trójki Anna Dudzińska reportaż kobieta KULTURA Małgorzata Żerwe

Kto i po co tworzy fake newsy? Ekspert: celem jest wzbudzenie w ludziach negatywnych emocji

Fake newsy to nieprawdziwe bądź przeinaczone informacje, które celowo wprowadzają w błąd, szokują bądź budzą kontrowersje. Jest wiele, dobrze opracowanych metod ich przekazywania. - Można je wszystkie sprowadzić do jednego wspólnego mianownika, trzeba wzbudzić w ludziach emocje, najlepiej negatywne - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Wojciech Brzeziński, dziennikarz naukowy, współautor książki "Strefy cyberwojny". Czy potrafimy rozpoznać fake newsy? Kto i po co je tworzy i jak z nimi walczyć? 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek fake news emerytura dezinformacja kłamstwo społeczeństwo reklama media społecznościowe Facebook media cyberbezpieczeństwo

Tarcza Wschód jak Linia Maginota? "Bezzasadne założenie"

- Umocnienia mogą być jednym z najskuteczniejszych mnożników siły wojskowej. Ich skuteczność zależy od sposobu, w jaki zostaną wplecione w generalny zamiar i plan prowadzenia operacji obronnej - mówił w Programie 1 Polskiego Radia prof. Krzysztof Kubiak, historyk wojskowości z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA służby i bezpieczeństwo bezpieczeństwo wojsko wschodnia flanka NATO Karol Surówka

Duże zagrożenie pożarowe w lasach. "Las jest dla ludzi, ale bądźmy bardzo ostrożni"

Na terenie całego kraju obowiązuje bardzo duże zagrożenie pożarowe w lasach. Oznacza to, że ściółka w lesie jest bardzo sucha oraz podatna na najmniejsze źródło ognia, które może wywołać pożar. Większość stacji pomiarowych Instytutu Badawczego Leśnictwa wskazuje, że ściółka sosnowa ma wilgotność poniżej 10 proc., co oznacza ekstremalną podatność na zapalenie.
Zobacz więcej na temat:  straż pożarna Lasy Państwowe pożar Daniel Wydrych las zagrożenie