Polskie Radio
Section05
zapowiedzi artykuły jedynka

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci. Także w Polsce możemy walczyć z zanieczyszczeniem oceanów

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest pięć razy większa niż powierzchnia Polski. Znajdują się w niej wyrzucone butelki, słomki i inne plastikowe odpady. - Mamy wpływ na to, co tam się dzieje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Joanna Ornoch z Marine Stewardship Council. W jaki sposób powinniśmy zadbać o ekosystem?
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka przyroda ekosystem oceany Wielka Pacyficzna Plama Śmieci Joanna Ornoch ekologia

Wyborczy sukces PO. Prof. Chwedoruk: wzmacnia pozycję Tuska

- Okazało się, że czynnik, który zawsze sprzyja Platformie Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego, determinacja wyborców tej formacji, odegrał kluczową rolę. Partia Donalda Tuska, niezależnie od tego, kto stał na jej czele, wypadała w tych wyborach ponadstandardowo dobrze - mówił w radiowej Jedynce prof. Rafał Chwedoruk (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 wybory do Parlamentu Europejskiego Rafał Chwedoruk Krzysztof Grzesiowski

27. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Robo-pies Syriusz wśród gwiazd imprezy

Ma żółto-czarne umaszczenie, waży 32 kilogramy i mierzy 70 cm w kłębie. Syriusz - robotyczny pies rasy SPOT - będzie jedną z atrakcji 27. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W trakcie imprezy będzie można nim posterować i przekonać się, ile potrafi.  
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Piknik Naukowy 2024 Piknik Naukowy robot nowe technologie

Druga edycja Baltic Opera Festiwal. Tomasz Konieczny zachęca: otwórzmy się na operę, to nie musi być nuda

Baltic Opera Festival powstał z inicjatywy wybitnego śpiewaka operowego, bas-barytona Tomasza Koniecznego. Nawiązuje do przedwojennej tradycji festiwali operowych, dzięki którym Sopot w pierwszej połowie XX wieku nazywany był Bayreuth Północy. W tym roku wydarzenie odbędzie się w dniach 20-25 lipca. Patronem medialnym imprezy jest Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Tomasz Konieczny opera Giacomo Puccini Ryszard Wagner

Tymon Tymański: "Republika" obudziła mnie z dziecięcego snu rock'n'rolla

Tymon Tymański to artysta swobodnie poruszający się w różnych muzycznych gatunkach. Jego najnowszym projektem jest płyta "Republikacje", która ukaże się na rynku jeszcze w tym roku. W rozmowie z Kamilem Wicikiem opowiedział o swoich pierwszych kontaktach z twórczością Grzegorza Ciechowskiego, a także o autorskim spojrzeniu na wykonywanie tej muzyki.  
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik Tymon Tymański Republika Grzegorz Ciechowski MUZYKA płyta Republikacje

Stanisław Soyka: zawsze chciałem pisać piosenki, których nie wstydziłbym się po latach

Śpiewa m.in. o "Tolerancji" i "Cudzie niepamięci". Od lat, z powodzeniem, komponuje muzykę do utworów poetyckich - interpretuje wiersze Williama Szekspira, Czesława Miłosza, Bolesława Leśmiana. Poprzez muzykę pogodnie opowiada o tym, co w życiu jest najważniejsze. Gościem audycji "Czas pogody" był Stanisław Soyka. 
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Krajewski Stanisław Soyka MUZYKA Opole 2024 instrumenty

Smosarska, Bodo, Dymsza i inni. Jak wyglądało życie gwiazd w XX-leciu międzywojennym?

Ina Benita, Jadwiga Smosarska, Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza i Aleksander Żabczyński. Gwiazdy XX-lecia międzywojennego miały grono fanów, którzy regularnie wymieniali się ich zdjęciami i zrzeszali się w fankluby. A jak wyglądało życie prywatne i artystyczne gwiazd? O tym Grzegorz Kalinowski rozmawiał ze swoimi gośćmi. 
Zobacz więcej na temat:  Grzegorz Kalinowski Dwudziestolecie międzywojenne KULTURA Eugeniusz Bodo Hanka Ordonówna Aleksander Żabczyński