Polskie Radio
Section05
IPN

Inauguracja portalu "Encyklopedia Solidarności": biogramy, publikacje, ciekawostki

Portal encyklopedia-solidarności.pl jest częścią projektu dokumentacyjnego "Encyklopedia Solidarności" realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej. Jego celem jest przedstawianie historii ruchów opozycyjnych w PRL w latach 1976-1990. Portal stanowi ważne uzupełnienie tomów "Encyklopedii Solidarności".
Zobacz więcej na temat:  IPN Witold Banach Karolina Rożej HISTORIA Solidarność stan wojenny

"Potrzebne rozwiązania instytucjonalne". Piotr Andrzejewski o sprawie sędziego Sądu Najwyższego

- Cała III RP oparta jest na ustaleniach okrągłostołowych, uwalniających od odpowiedzialności karnej za popełnionej po II Wojnie Światowej zbrodnie przedstawicieli reżimu komunistycznego. Wszelkie przestępstwa, z politycznego uzgodnienia, zostały skierowane na margines - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, zastępca przewodniczącego Trybunału Stanu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 prawo Sąd Najwyższy PRL komunizm IPN

Sprawa sędziego Józefa I. Rafał Dudkiewicz: jest duży problem z przejrzystością wymiaru sprawiedliwości

- Byłby to duży kłopot, kolejne uprawomocnienie PRL-u, który jest związany z ochroną interesów kastowych. III RP ma problem ze swoją najnowsza historią - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Rafał Dudkiewicz. Dziennikarz odniósł się w ten sposób do sytuacji sędziego I., którego immunitet może zostać niezawieszony. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio POLSKA Rafał Dudkiewicz Tadeusz Płużański Sąd Najwyższy IPN PRL

Ukraińcy nie zezwolą na prace poszukiwawcze Polaków. Chcą, aby najpierw odbudować pomnik UPA

Prezes ukraińskiego Instytutu Pamięci Narodowej Anton Drobowycz powiedział, że Ukraina nie zezwoli na prace poszukiwawcze szczątków Polaków, dopóki nie zostanie odbudowany pomnik upamiętniający żołnierzy UPA na wzgórzu Monasterz w jego pierwotnym kształcie. Prezesi polskiego i ukraińskiego IPN spotkali się w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Ukraina historia Polski Polityka zagraniczna Polski IPN stosunki polsko-ukraińskie Europa ŚWIAT

IPN chce rozliczyć przeszłość sędziego SN Józefa I. Publicysta: trzydzieści lat za późno

- To kwestia rozliczeń sędziów stanu wojennego, którzy orzekali w procesach karnych przeciwko działaczom opozycyjnym. Chcę przypomnieć, że po 1989 roku przyjęto zasadę nierozliczania tych sędziów za swoją zbrodniczą działalność. Ewentualnie można ich było skazać, jeżeli orzekali niezgodnie z ówczesnym prawem - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Bogumił Łoziński, publicysta "Gościa Niedzielnego".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska Polexit Dorota Kania Wojciech Biedroń Bogumił Łoziński komunizm Sąd Najwyższy IPN

IPN chce postawić zarzut zbrodni komunistycznej sędziemu SN. Jest wniosek o uchylenie immunitetu

Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Krakowie wystąpiła do Sądu Najwyższego z wnioskiem o zgodę na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej byłego sędziego Sądu Warszawskiego Okręgu Wojskowego Józefa I. Zamierza mu postawić zarzut popełnienia zbrodni komunistycznej polegającej na bezprawnym skazaniu 21-letniego robotnika za kolportowanie ulotek wymierzonych we władze PRL. Józef I. jest wciąż czynnym sędzią, obecnie Sądu Najwyższego.
Zobacz więcej na temat:  IPN Sąd Najwyższy Instytut Pamięci Narodowej komunizm historia Polski społeczeństwo POLSKA

"Zaniedbania idące w dziesiątki lat". Dr hab. Rafał Łatka o stosunku Kościoła do lustracji  

 - Wyjaśniając te wszystkie kwestie w momencie powstania IPN, nie mielibyśmy wielu problemów współcześnie, byłaby szansa, aby omówić to rzetelnie i całościowo. Obecnie historycy próbują nadrobić ten czas i analizować zachowane materiały służby bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr hab. Rafał Łatka z Biura Badań Historycznych IPN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 polityka Kościół Jan Paweł II Kościół katolicki Rafał Dudkiewicz Henryk Gulbinowicz IPN służba bezpieczeństwa PRL

Pawilon X więzienia przy ul. Rakowieckiej. "Miejsce szczególne dla historii Polski"

- To miejsce, do którego nie można się przyzwyczaić, oswoić i traktować jak każde inne. Staram się dorastać do tego, że dane jest mi bycie kapelanem w miejscu, w którym działo się tak wiele rzeczy, w którym zginęło tak wielu wspaniałych ludzi - mówił w Polskim Radiu 24 ks. Tomasz Trzaska, kapelan Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański HISTORIA Żołnierze Wyklęci historia Polski Kościół IPN