Polskie Radio
Section05
Warszawa

"Cały świat oszalał na punkcie muzyki Chopina"

Jeden z najwspanialszych pianistów świata, Kristian Zimerman z zespołem młodziutkich polskich muzyków składał hołd Chopinowi w 150 - tą rocznicę śmierci kompozytora grając w najsłynniejszych salach świata obydwa koncerty fortepianowe Chopina. Tournee, które Zimerman nazywa projektem zakończyło się 26-go listopada w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Zimerman występował w podwójnej roli - solisty i dyrygenta. Światowa opinia publiczna i krytyka muzyczna uznały to tournee za najważniejsze wydarzenie Roku Chopinowskiego. Audycja jest próbą uchwycenia niezwykłej atmosfery towarzyszącej temu przedsięwzięciu, jego emocjonalnej temperatury, jest opowieścią mistrza i jego młodych muzyków o wielkiej artystycznej przygodzie, może największej w ich życiu... Za tę audycję autorka otrzymała III nagrodę w kategorii: reportaż i audycja dokumentalna na Ogólnopolskim Konkursie Reportażu Radiowego "Polska i Świat 1999".
Zobacz więcej na temat:  chopin POLSKA Warszawa filharmonia narodowa

" Zapis obecności "

Przemiany ustrojowe w Polsce lat osiemdziesiątych widziane oczami Węgrów - działaczy podziemnej opozycji demokratycznej są tematem audycji dokumentalnej. Którą nadamy w kolejną rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. Węgrzy mieszkający w Polsce nie byli wyłącznie obserwatorami dokonujących się przemian - byli także ich aktywnymi uczestnikami. To interesujące spojrzenie na sprawy dobrze nam znane - tym razem z perspektywy narodu z którym łączą nas historyczne związki przyjaźni - proponują nam Janos Tischler - historyk, vice dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie , Peter Borenich - dokumentalista, dziennikarz Radia Węgierskiego i Krzysztof Wyrzykowski ze Studia Reportażu i Dokumentu PR..
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Węgry Warszawa mieszkanie Krzysztof Wyrzykowski

"Dzielmy się tym, co mamy"

O tym, że można zrobić "coś z niczego ", że zapał i gorące serca potrafią czynić cuda, przekonałem się odwiedzając skromne mieszkanie Wojciecha Onyszkiewicza, które jest siedzibą stowarzyszenia "Dzielmy się tym, co mamy ". Plonem pięcioletniej działalności Stowarzyszenia jest m.in. zorganizowanie 800 wycieczek do Warszawy dla 30 000 dzieci wiejskich. Ich rodzice przekazali w zamian produkty rolne, z których przygotowano 5 milionów ciepłych posiłków w stołecznych schroniskach dla bezdomnych i domach dziecka. - Wszystko to nie było by możliwe, gdyby nie społeczne działanie woluntariuszy warszawskich licealistów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Warszawa dom dziecka rodzice mieszkanie dzieci

"Prosto z Belgradu"

"Kosowo z daleka" - dźwiękowy list wysłany w eter do Jana Nowakowskiego z Belgradu, którego autorka poszukiwała podczas operacji NATO ponad pół roku pozostawał bez odpowiedzi. Przed kilkoma dniami bohater tego reportażu przyjechał do Warszawy .Okazało się, że nie wiedział, że był poszukiwany . Co się z nim działo podczas bombardowań Belgradu? Jaka jest dzisiaj sytuacja w tym mieści? Na te i inne pytania znajdziemy odpowiedź w tym reportażu.
Zobacz więcej na temat:  Belgrad Warszawa Kosowo

"Czas Reporterów" - "Nieme wołanie"

magazyn pod hasłem : Nierozwiązane sprawy Powstańców Warszawskich, a w nim: 1. Reportaż Ireny Piłatowskiej - "Nieme wołanie" Jest w Warszawie cmentarz bez oficjalnych tablic, informujących o tym miejscu. Wielu Warszawiaków przychodzi tam na spacer, często ze swoim psem. Przy znajdującym się tam na niewielkim kopcu pomniku siadają, śmieją się, rozmawiają... Czy wiedzą co to za miejsce? Niestety nie. Ludzie, którzy znają tragiczną historię tego kopca (usypany został z prochów ponad 100 tysięcy ludzi zamordowanych i spalonych przez hitlerowców po upadku Powstania Warszawskiego) powoli zbliżają się do schyłku swojego życia, zanim odejdą chcą, by na tym miejscu znalazła się stosowna tablica, upamiętniająca tu spoczywających bohaterów. Mija rok za rokiem a ich wysiłki wciąż spotykają się z niezrozumieniem. Reportaż Ireny Piłatowskiej opowiada o historii tego miejsca oraz związanych z nim zdarzeniach ostatnich lat. 2. Komentarz na temat reportażu. Dlaczego miejsce, gdzie leży ponad 100 tys. Warszawiaków, powstańców 1944 roku i ludności cywilnej stało się anonimowe…
Zobacz więcej na temat:  Warszawa historia warszawy

"Czas Reporterów" - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion "Budowałam barykadę", zrealizowana w 1975 roku. Bohaterką audycji jest poetka, uczestniczka Powstania Warszawskiego, Anna Świrszczyńska. Wiersze z tomu "Budowałam barykadę" w interpretacji Anny Nehrebeckiej.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Krystyna Melion

Czas Reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion p.t. "Piosenka z Barykad" 2. "Konkurs na reportaż miesiąca Programu III i Gazety Wyborczej - sierpień 99" - opr. Janusz Deblessem
Zobacz więcej na temat:  Gazeta Wyborcza Janusz Deblessem Warszawa Krystyna Melion

"Czas Reporterów" - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Alicji Maciejowskiej "Apogeum wolności". Bohaterkami są siostry Sułowskie: Teresa Bojarska i Maria Dmochowska. Zaproszeni są uczestnicy walk z Pułku "Baszta" i 2 Batalionu Szturmowego "Odwet".
Zobacz więcej na temat:  Alicja Maciejowska Warszawa

"W słońcu"

W marcu 1942 roku w Skierniewicach powstało I-sze Schronisko dla Sierot Wojennych w okupowanej Polsce. Powstało ono dzięki ofiarności mieszkańców Skierniewic i społecznikom Rady Głównej Opiekuńczej, Znalazły tam dom dzieci z Warszawy, których ojcowie byli w niewoli, obozach lub zginęli na wojnie. Panowała tam atmosfera iśćie rodzinna, wytwarzająca tak silne związki międzyludzkie, że wychowankowie schroniska do dziś dnia się przyjaźnią i systematycznie spotykają, Autorka reportażu uczestniczy w takim spotkaniu
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Warszawa dom dziecka

Czas Reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krzysztofa Wyrzykowskiego "Zosiu, Zośko, hej - Zosieńko" - o walkach powstańczych batalionu "Zośka". Po audycji dyskusja na temat powojennych losów powstańców warszawskich.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Wyrzykowski Warszawa

Czas reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion pt."Błyskawica", w której o powstańczej radiostacji opowiadają: konstruktor inż.Roman Kitzner ps."Zbigniew" i strzelec ps."Marek" z batalionu "Kiliński". Gościem specjalnym spotkania będzie Jan Nowak Jeziorański i Tomasz Łubieński, autor książki "Bić się czy nie bić".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Krystyna Melion

Czas reporterów - "Głosami Powstańców"

Relacja ze spotkań z publicznością zorganizowanych przez Studio Reportażu i Dokumentu PR i Muzeum Historyczne z okazji 55-rocznicy Powstania Warszawskiego w salach Muzeum Historycznym m.st. Warszawy. W ramach spotkań zaprezentowana będzie audycja dokumentalna Krystyny Melion pt."Trasy specjalne" , której bohaterkami są : Elżbieta Ostrowska ps. "Ela", Natalia Sendys ps."Zytka", Regina Prejbisz ps."Sylwia", Bronisława Kołaczkowska ps."Janka" i Natalia Żukowska ps."Klara".
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Krystyna Melion