Polskie Radio
Section05
konstytucja

"Czas na zmianę ordynacji wyborczej i zniesienie immunitetów". Kukiz apeluje do KO

- Będę domagał się zmiany ordynacji wyborczej, zniesienia immunitetów posłów i senatorów oraz wprowadzenia obligatoryjnego obywatelskiego referendum po zebraniu miliona podpisów - mówił lider Kukiz'15 Paweł Kukiz. - Koledzy z PO, szykujcie już odpowiednie ustawy - zaapelował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koalicja obywatelska Kukiz'15 Paweł Kukiz konstytucja ordynacja wyborcza wybory w Polsce

Opodatkowanie garaży w budynkach wielomieszkaniowych. Jest orzeczenie TK

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych dotyczące opodatkowania garaży znajdujących się w budynkach wielomieszkaniowych są niezgodne z ustawą zasadniczą. Chodzi o zakres w jakim umożliwiają na potrzeby podatku od nieruchomości uznanie wyodrębnionego garażu znajdującego się w budynku mieszkalnym za część budynku o odmiennym niż mieszkalnym charakterze.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Trybunał Konstytucyjny podatki POLSKA mieszkania sąd konstytucja

PR24 Komu prezydent powierzy misję stworzenia rządu? Minister Paprocka: czekamy na oficjalne wyniki

- Czekamy na oficjalne wyniki wyborów, przy tak ogromnej frekwencji każda zmiana wyniku przekłada się na dużą liczbę mandatów - podkreśliła na antenie Polskiego Radia 24 sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Małgorzata Paprocka. Jak wskazała, dopiero wtedy będą podejmowane decyzje w sprawie powołania rządu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wybory w Polsce prezydent kancelaria prezydenta konstytucja Rząd RP wybory 2023 Andrzej Duda Dorota Kania

Od średniowiecza do współczesności. Historia polskiego sejmu

Przez długie lata za datę powstania Sejmu uznawano rok 1493, gdy odbył się pierwszy dwuizbowy sejm walny. Według ustaleń historyka prof. Wacława Uruszczaka tego typu zjazd miał miejsce już 25 lat wcześniej, czyli w 1468 roku. Tak czy inaczej kształtowanie się instytucji sejmu, która towarzyszy nam do dziś, było długim procesem historycznym.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Sejm parlament w Polsce średniowiecze monarchia demokracja konstytucja konstytucja 3 maja II RP PRL transformacja ustrojowa wybory w Polsce wybory parlamentarne

Historyczne chwile. Tak Polacy głosowali w referendach konstytucyjnym i akcesyjnym do UE

15 października 2023 roku Prawo i Sprawiedliwość planuje przeprowadzić referendum ogólnokrajowe, w którym zostaną Polakom zadane cztery pytania. To nie będzie pierwsze, a już szóste referendum ogólnokrajowe po 1989 r. Tym razem przedstawiamy historię referendum konstytucyjnego z 1997 r. i referendum akcesyjnego do UE z 2003 r.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA konstytucja Unia Europejska referendum historia Polski społeczeństwo

"Jest sprzeczne z konstytucją". Prezydencka minister o orzeczeniu Sądu Najwyższego

Prezydencka minister Małgorzata Paprocka mówiła w TVP Info, że Sąd Najwyższy wydał dzisiaj orzeczenie, które jest sprzeczne z konstytucją, nie odnosząc się w ogóle do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego. Sąd Najwyższy uchylił wyrok warszawskiego Sądu Okręgowego w sprawie Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika. Jednocześnie sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia.
Zobacz więcej na temat:  prawo Sąd Najwyższy konstytucja prezydent POLSKA sądownictwo

"Lepiej być zadłużonym niż okupowanym". Sobolewski o zmianach w konstytucji dot. obronności

W piątek sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski, odnosząc się do proponowanych przez PiS zmian w konstytucji powiedział, że "wychodzimy z założenia, że lepiej być zadłużonym i mieć suwerenność niż okupowanym i mieć pieniądze". - Stajemy przed takim wyborem - wskazał.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość bezpieczeństwo Wojsko Polskie Krzysztof Sobolewski

Czarnek o projekcie zmian konstytucji: wydatki na obronność powinny być absolutnie poza limitem, są bezcenne

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział w czwartek, że "są takie czasy, w których kotwicę i zawory bezpieczeństwa, które są w konstytucji trzeba luzować, żeby zwiększyć poziom bezpieczeństwa". - Dziś wydatki na obronność powinny być absolutnie poza limitem, bo są bezcenne - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  konstytucja POLSKA polityka Prawo i Sprawiedliwość bezpieczeństwo Wojsko Polskie

Projekt noweli ustawy o TK. Premier przypomina skład sędziów za rządów PO-PSL

- Ze względu na urlopy i choroby ciężko jest zebrać pełen skład 11 sędziów w TK. Czemu nie powrócić do liczby 9 sędziów, która obowiązywała w czasach rządów PO-PSL, wtedy nikomu to nie przeszkadzało - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki o projekcie noweli ustawy o organizacji i trybie postępowania przed TK autorstwa posłów PiS.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trybunał Konstytucyjny konstytucja Julia Przyłębska Mateusz Morawiecki prawo sądownictwo

"Chcę oddać hołd wszystkim synom polskiej wsi". Robert Telus z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

W środę minister rolnictwa Robert Telus powiedział, że "chcę oddać hołd wszystkim mieszkańcom, wszystkim synom polskiej wsi". Wcześniej minister wziął udział w głównych, państwowych obchodach z okazji Święta Narodowego 3 Maja. 
Zobacz więcej na temat:  Robert Telus POLSKA polityka rolnictwo rolnicy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi konstytucja 3 maja konstytucja

"Podtrzymywała nadzieję na wolność Ojczyzny". Abp Stanisław Gądecki o Konstytucji 3 Maja

Na jasnogórskich błoniach z udziałem polskich biskupów odbyły się główne uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski. Sumie odpustowej przewodniczył arcybiskup Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, który w homilii odniósł się do znaczenia Konstytucji 3 Maja, beatyfikacji rodziny Ulmów oraz przebaczenia i pojednania polsko-ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jasna Góra Stanisław Gądecki konstytucja 3 Maja Ulmowie Częstochowa społeczeństwo