Polskie Radio
Section05
ludobójstwo

Historia na Dziś: O zbrodni wołyńskiej

– Skala polskich i ukraińskich zbrodni jest zupełnie inna – powiedział w audycji Historia na Dziś dr hab. Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej. W niedzielę miały miejsce obchody rocznicy tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Jednocześnie, prezydent Ukrainy złożył hołd Ukraińcom, którzy zginęli w Sahryniu w ramach akcji odwetowej polskiej partyzantki przeciwko Ukraińskiej Powstańczej Armii.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska zbrodnie wojenne ludobójstwo Tadeusz Płużański Patryk Pleskot Andrzej Duda Petro Poroszenko Ukraina

"Dobre relacje z Ukrainą musimy budować na prawdzie"

– Dobre, polsko-ukraińskie relacje musimy budować na prawdzie – powiedział w Rozmowie PR24 Piotr Zgorzelski z Polskiego Stronnictwa Ludowego. W niedzielę obchodzona była rocznica tzw. krwawej niedzieli, która uznawana jest za początek rzezi wołyńskiej. Gościem Polskiego Radia 24 był również Marek Jakubiak z Kukiz’15.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rzeź Wołyńska Ukraina ludobójstwo Andrzej Duda Petro Poroszenko Marek Jakubiak Piotr Zgorzelski wołyń 2018

Ludobójstwo, za które nikt nie poniósł odpowiedzialności

Muzeum Powstania Warszawskiego organizuje wiele wystaw mówiących o niewyobrażalnym akcie ludobójstwa, dokonanego przez Niemców w Warszawie podczas II wojny światowej. Cały czas zbiera dokumenty i informacje, a historycy szukają materiałów w niemieckich archiwach dotyczących katów Warszawy i warszawiaków.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Urszula Żółtowska-Tomaszewska II wojna światowa Powstanie Warszawskie Niemcy okupacja niemiecka ludobójstwo

„Mały Oświęcim”. Obóz dla polskich dzieci w Łodzi

1 grudnia 1942 roku na wyodrębnionym terenie żydowskiego getta w Łodzi utworzono obóz dla polskich dzieci i młodzieży. Więziono w nim ok. 12 tys. małych Polaków, spośród których do końca wojny dożyło zaledwie ok. 900. Z powodu wycieńczenia i chorób większość z nich niedługo po wyzwoleniu zmarła. Mówiła o tym w Polskim Radiu 24 dr Hanna Węgrzynek z Muzeum POLIN.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Łódź ludobójstwo III Rzesza dzieci

„Tęsknota” Gaëla Faye’a. „To odpowiedź na dzisiejsze wydarzenia”

„Tęsknota” jest literackim debiutem znanego muzyka francuskiej sceny hip-hopowej Gaëla Faye. To inspirowana osobistymi doświadczeniami autora historia chłopca, którego dzieciństwo zostało naznaczone ludobójstwem w Rwandzie i wojną domową w Burundi. Książka nad Loarą była nominowana do najważniejszych nagród literackich, była też polskim wyborem Nagrody Goncourtów. W audycji Warto Czytać opowiadała o niej jej tłumaczka Katarzyna Marczewska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 rwanda książki ludobójstwo uchodźcy imigranci w Europie