Indeks Zdrowych Miast - które z nich dbają o środowisko?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2023 16:10
W audycji sprawdzimy między innymi, czym jest Indeks Zdrowych Miast i w których miastach żyje się najzdrowiej. 
W miastach jak w soczewce skupiają się główne wyzwania cywilizacyjne naszych czasów.
W miastach jak w soczewce skupiają się główne wyzwania cywilizacyjne naszych czasów.Foto: shutterstock/BABAROGA

W miastach żyje większa część naszej populacji. Statystycznie częściej takie osoby narażone są na choroby niż mieszkańcy obszarów niezurbanizowanych. - Blisko 60 procent ludności Polski mieszka w miastach - mówiła w Czwórce Joanna Węgrzynowska. - Dlatego ważne, żebyśmy wiedzieli, jak sprawić, by mieszkańcom żyło się tam lepiej, by byli zdrowsi i bardziej zadowoleni.

Dlatego powstał Indeks Zdrowych Miast, w którym wskazywane jest, jak żyje się mieszkańcom tych miejsc i co warto poprawić. Autorów badania interesował zwłaszcza obszar zdrowia. - Tutaj głównym wskaźnikiem, który był analizowany, były programy profilaktyczne, z których mogą korzystać mieszkańcy miast - tłumaczyła specjalistka. - Następnym był obszar, który nazwaliśmy "środowisko", czyli wszystko to, co wpływa na jakość zielonej części miasta. Analizowaliśmy, jak dużo jest obszarów zielonych w obrębie miasta - parków, skwerów, miejsc, w których mieszkańcy mogą odpoczywać, a także uprawiać rekreację. Tutaj też ważnym aspektem była jakość powietrza, którym oddychają mieszkańcy danej aglomeracji.                                                                             

W najbliższym wydaniu audycji powiemy, które z miast znalazły się w czołówce rankingu i w których mieszka się najzdrowiej. 

W audycji także sprawdzimy, czy 2 lipca będzie oficjalnym świętem jagodzianki. To inicjatywa Basi Stareckiej. Dziennikarka kulinarna chciałaby, żeby ta miękka, słodka bułeczka, obficie nadziewana jagodami - a nie dżemem - miała swój dzień w kalendarzu. We współpracy z cukiernikami powstaje jagodziankowa mapa Polski, więc wakacje można zacząć od smakowitej wyprawy po kraju. Które regiony słyną z najlepszych jagodzianek? To sprawdzimy w sobotnie popołudnie. 

Zobacz także:


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do kwadratu" w sobotę (1.07) o godz. 15.00 zaprasza Marta Hoppe.

aw


Czytaj także

"Oddychamy coraz gorszym powietrzem". Jak walczyć ze smogiem?

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2022 17:20
Czy to duże miasto, czy małe miasteczko, Polska przoduje w rankingach miejsc z najgorszym powietrzem. Co więcej - ze smogiem z różnych źródeł mamy do czynienia przez cały rok.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Milert: miasto ma być dostępne dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2023 14:30
Magdalena Milert, architektka i urbanistka, przygląda się gospodarce przestrzennej, architekturze oraz rozwiązaniom infrastrukturalnym. W Czwórce namawia, żeby obserwować, co się dzieje w naszej wspólnej przestrzeni i reagować, gdy pojawiają się utrudnienia.
rozwiń zwiń