Szlaki dla początkujących. Jak bezpiecznie chodzić po górach?

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2023 19:50
Wiele osób, które nie próbowało swoich sił na górskich szlakach, albo robiło to bardzo dawno, może przeceniać swoje umiejętności. Od czegoś jednak trzeba zacząć. - Najlepiej od jednodniowej wędrówki i od najłatwiejszego szlaku - radzi podróżnik i bloger Michał Golla. 
Jak przygotować do swojej pierwszej kilkudniowej wycieczki w góry i co zrobić, gdy dopadnie nas burza w górach?
Jak przygotować do swojej pierwszej kilkudniowej wycieczki w góry i co zrobić, gdy dopadnie nas burza w górach? Foto: oneinchpunch/Shutterstock.com
  • Mierz siły na zamiary. Jeśli nie masz doświadczenia w chodzeniu po górach, na pierwsze wyprawy nie wybieraj najtrudniejszych szlaków. 
  • Nie pakuj się "za ciężko", ubieraj - "na cebulkę”.
  • Zabierz ze sobą dobrze naładowany telefon, mapy działające offline  oraz mapę papierową, przekąski, wodę i małą apteczkę.  
  • Pamiętaj o aplikacji "Ratunek" - jest bezpłatna i działa nawet wtedy, gdy jesteśmy poza zasięgiem.

- Dla osób "zaprawionych" w chodzeniu po górach to może nie mieć większej różnicy, czy na szlaku spędzimy jeden dzień czy weekend, ale dla początkujących dodatkowe dni będą robić różnice choćby ze względu na zmęczenie - tłumaczy gość Czwórki. - Na "pierwszy raz" zdecydowanie polecałbym łatwiejsze, jednodniowe szlaki i wycieczkę, która potrwa do ośmiu godzin. To pozwoli nam zorientować się, jaka jest nasza kondycja i czujemy się po większym wysiłku. Taka forma stopniowania chodzenia po górach jest lepsza i bardziej rozsądna.    

Od schroniska do schroniska

Specyficzną formą turystyki górskiej jest chodzenie od schroniska do schroniska. W Polsce jest kilka szlaków długodystansowych, na których schroniska nie są bardzo oddalone od siebie. Takie szlaki to dobry pomysł dla tych, którzy pierwszy raz będą spali w górskich schroniskach. - Moim zdaniem najprostszy, ale bardzo przyjemny jest Szlak Orlich Gniazd, który biegnie przez Jurę Krakowsko-Częstochowską. Bardziej chodzi w nim o zwiedzanie zamków niż o wspinanie się, ale kilka górek znajdzie się po drodze - mówi podróżnik i bloger. - Polecam też Szlak Sudecki i naszą perłę czyli Główny Szlak Beskidzki. Ma on 500 km i ciągnie się od Wołosatego w Bieszczadach aż do Ustronia w Beskidzie Śląskim. To jest naprawdę fajna przygoda.

Posłuchaj
08:50 CZWÓRKA Reset - góry 19.07.2023.mp3 Jak przygotować się do pierwszej górskiej wędrówki radzi podróżnik i bloger Michał Golla (Reset/Czwórka)

Jak się spakować na wyprawę w góry?

Dla tych, którzy nigdy nie byli na takiej wyprawie największym problemem będzie odpowiednie spakowanie się. Jak mówi Michał Golla, większość nowicjuszy zabiera ze sobą za dużo rzeczy na pierwszą taką wyprawę. - Bierzemy to, co wydaje nam się, że się przyda. Pakujemy się "za ciężko" - wyjaśnia rozmówca Piotra Firana. - Na kilkudniową wyprawę trzeba zabrać odpowiednią odzież, najlepiej termoaktywną. W górach ubieramy się "na cebulkę" i musimy mieć coś od deszczu. Niezależnie od pory roku radzę też zabrać ze sobą czapkę. Do tego przekąski i odpowiednia ilość wody.

Sprawdź też:

W góry warto zabrać też małą apteczkę, w której znajdziemy najpotrzebniejsze leki, często nawet takie, których zwykle byśmy nie brali. - Plastry na odciski, środki przeciwbólowe, coś przeciw biegunce i tabletki antyhistaminowe, czyli przeciwko reakcjom alergicznym - wymienia podróżnik. - Przydarzą się jeśli pogryzą nas komary, ukąszą osy albo żmije.      

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Michał Golla (@dalekowswiat)

Aplikacja "Ratunek" - zaistaluj koniecznie

Michał Golla odradza wychodzenie w polskie góry bez aplikacji "Ratunek". Jak zaznacza przewodnik górski, ta aplikacja może w kluczowym momencie uratować nam życie. - Jest w stanie nas zlokalizować i wysłać sygnał do ratowników - tłumaczy. Aplikacja "Ratunek" została stworzona z myślą o tych, którzy chcą skorzystać z pomocy Ochotniczych Służb Ratowniczych GOPR, TOPR, WOPR, MOPR działających w naszym kraju. Jest darmowa i działa nawet wtedy, gdy jesteśmy poza zasięgiem. - Namawiam też, żeby korzystać z map papierowych, bo na elektronice nie do końca można polegać. Taką mapę warto zalaminować, żeby była wodoodporna.  

Biegacz górski i Aplikacja Ratunek - GOPR | Fundacja GOPR

Jak często sprawdzać prognozę pogody?

Dużym zagrożeniem w górach jest burza. Często słyszymy, że pogoda przy wysokich szczytach jest nieprzewidywalna, a prognoza może się nie sprawdzić. Jak więc uniknąć burzy na szlaku? - Sprawdzać prognozę pogody i dostosować do niej plany. - W Polsce burze występują najcześciej po południu. Jeśli więc planujemy wyjście w góry, zróbmy to wcześniej, żeby zdążyć przed pierwszym nawałnicą - radzi Michał Golla. - A jeśli burza nas dopadnie na szczycie? Na pewno nie warto panikować, bo jest kilka prostych kroków, które mogą zmniejszyć nasze szanse na tragiczne spotkanie z żywiołem.

Jak zachować się w górach w trakcie burzy?

  • Nie zatrzymuj się pod najwyższym drzewem lub samotnym drzewem. Lepiej zejść do poziomu lasu.
  • Jeśli otaczają cię skały, poszukaj wgłębienia, jaskini, gdzie będziesz mógł przeczekać burzę. Pamiętajmy jednak, że woda lejąca się ze szczelin może przewodzić prąd.
  • Jeżeli jesteś w grupie, nie trzymajcie się blisko siebie. W trosce o własne bezpieczeństwo zachowaj kilkumetrowy dystans. Jeśli piorun porazi jedną z osób, jest szansa, że reszta będzie jej w stanie pomóc. W innym przypadku mogą ucierpieć wszyscy.  

Wypadki w Tatrach. Jak przygotować się w góry? Apel do osób, które idą w Tatry. | Eskulapa - uczymy ratować życie

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Piotr Firan

Gość: Michał Golla (podróżnik i autor bloga "Daleko w świat")

Data emisji: 19.07.2023

Godzina emisji: 18.15

kul

Czytaj także

ABC górskiego biegania: sprawdzone buty, woda i sen między etapami

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2020 14:50
W ten weekend w malowniczym Krościenku nad Dunajcem odbywa się Festiwal Biegów Górskich Etapowa Triada. Uczestnicy imprezy przekonują, że ten rodzaj biegania nie tylko wpływa na polepszenie kondycji fizycznej, ale też oczyszcza głowę i pozwala docenić piękno przyrody. Tylko jak się przygotować do takiego wyzwania?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bezpieczne wakacje. To trzeba wiedzieć

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2022 19:44
Góry, morze, jeziora, rzeki, a nawet miasta - wszędzie tam, gdzie korzystamy z wakacyjnej laby, może zdarzyć się sytuacja groźna i trudna. Trzeba wiedzieć jak reagować, jak pomagać, a jednocześnie być bezpiecznym. 
rozwiń zwiń