Bezpieczna bankowość elektroniczna. Robisz to dobrze?

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2023 23:40
Z poziomu smartfona można zlecać przelewy, zakładać lokaty czy zamawiać karty kredytowe. Sprawdzamy jak robić to mądrze i bezpiecznie.
Bankowość elektroniczna - jakie zabezpieczenia warto stosować?
Bankowość elektroniczna - jakie zabezpieczenia warto stosować?Foto: Shutterstock/Kite_rin

- W porównaniu do innych krajów, w Polsce bankowość internetowa czy mobilna jest bardzo dobrze rozwinięta - mówi Karol Przystalski z Codete. - Dla nas jest pewną normą, że dokonujemy transakcji poprzez laptopa czy smartfona, robiąc przelew np. z poziomu aplikacji mobilnej. Obok dużej wygody i oszczędności czasu, nasze działania obarczone są także ryzykiem.


Hakerzy - jakie są ich metody?

Cyberprzestępcy bowiem nie próżnują i różnymi metodami próbują nas zmusić do określonego działania. Jakie metody są stosowane przez cyberprzestępców, żeby pozbawić nas naszych oszczędności? Mogą stosować phishing chcąc wymusić dane, lub przejąć nasze konto. Czerwona lampka powinna nam się zapalić, gdy otrzymamy podejrzaną wiadomość zawierającą linki.

- Banki w zasadzie nie wysyłają linków, oprócz sytuacji, gdy o nie prosimy, np. podczas zmiany hasła - zwraca uwagę gość Czwórki. - Natomiast jeżeli nie wydawaliśmy żadnej dyspozycji i nagle przychodzi sms lub mail z jakimś linkiem, lub z informacją, że trzeba wykonać pewną akcję, to to jest najczęściej właśnie atak. Jeśli  w takim przypadku będziemy postępować zgodnie z instrukcją, to niestety możemy uszczuplić swój portfel.


Jakie są zabezpieczenia banków?

Jakie są sposoby banków, aby użytkownicy mogli polegać na bankowości elektronicznej? Oczywiście banki wymuszają na nas pewne procedury bezpieczeństwa i stosują dodatkowe zabezpieczenia, takie jak weryfikacja dwuetapowa. To jedna z metod ochrony najważniejszych kont w serwisach mailowych, bankowych czy w mediach społecznościowych. 

Sprawdź także:

Jak tłumaczy specjalista, weryfikacja dwuetapowa - poza hasłem - zawiera dodatkowy element pozwalający na logowanie. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe to mechanizm bardzo prosty do zastosowania, a jednocześnie skutecznie podnoszący nasze bezpieczeństwo w sieci. - Może to być konieczność potwierdzania każdej transakcji, weryfikacja lokalizacji miejsca logowania, czy odpowiedni poziom zabezpieczeń, jeżeli chodzi o złożoność hasła - wyjaśnia Karol Przystalski. - To są takie podstawowe elementy, za pomocą których banki działają i to jest dość skuteczne. Jednak najbardziej może nas ochronić rozwaga i zdrowy rozsądek.


Posłuchaj
16:36 Czwórka/Reset - Bankowość elektroniczna 03.08. 2023.mp3 Karol Przystalski z Codete o bankowości elektronicznej (Reset/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Karol Przystalski (współzałożyciel i dyrektor zarządzający Codete)

Data emisji: 03.08.2023

Godzina emisji: 17.20

aw

Czytaj także

Karty kredytowe - co trzeba o nich wiedzieć?

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 19:40
Istnieje kilka rodzajów kart kredytowych - różnią się od siebie możliwościami, specyfiką działania, a także wysokością limitu pieniężnego. Tego typu karty często są mylone z debetowymi, z których korzysta większość właścicieli kont bankowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hossa czy bessa stulecia. Dlaczego uwielbiamy skrajne scenariusze?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 15:55
- Jesteśmy przebodźcowani i potrzebujemy skrajnych emocji. Chcemy zarabiać dużo i szybko, tymczasem na giełdzie liczy się cierpliwość i analiza danych, dosłownie patrzenie "jak schnie farba". Ale to nie jest atrakcyjne dla młodego człowieka - mówił bloger finansowy Tomasz Jaroszek. 
rozwiń zwiń