Strach przed działaniem sieci 5G. "Edukacja ma kluczowe znaczenie"

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2023 19:10
Nowe technologie wzbudzają czasem obawy i budzą kontrowersje. Strach przed działaniem sieci 5G nie jest zjawiskiem odosobnionym. Dodatkowo poczucie zmieszania wprowadzają pojawiające się w sieci fejki. - Ważna jest edukacja, która powinna się zacząć od jak najmłodszego wieku - mówi Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. - Kiedy wdrożymy lekcje fizyki, które będą pokazywały na przykładach, w jaki sposób ta łączność bezprzewodowa się odbywa, to będziemy mogli odczarować te wszystkie strachy, które wiążą się z technologiami i powodują podpalenia czy niszczenie infrastruktury.  
- Znane są przypadki podpaleń masztów telekomunikacyjnych - mówi Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.
- Znane są przypadki podpaleń masztów telekomunikacyjnych - mówi Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji.Foto: shutterstock/Jevanto Productions
  • Nowe technologie wzbudzają czasem obawy. Od samego początku technologia 5G budziła wiele kontrowersji.
  • Znane są przypadki protestów podejmowanych przez osoby mieszkające w pobliżu miejsc, w których operatorzy chcą wybudować maszty telekomunikacyjne. 
  • W ślad za obawami mieszkańców szły także incydenty związane z popaleniem i niszczeniem infrastruktury.
  • Polska Izba Informatyki, w porozumieniu z Instytutem Łączności, opracowała materiały edukacyjne na ten temat.  
  • - Kluczowa w tym zakresie jest edukacja i to od najmłodszych lat - podkreśla gość Czwórki.

Nowe technologie budzą strach i obawy przed tym, co nie znane. Należy do nich też strach przed działaniem pola elektromagnetycznego wywoływanego przez maszty sieci komórkowych. Ich pojawienie się w pobliżu mieszkań lub domów powoduje czasem protesty okolicznych mieszkańców, zdarzają się także bardziej poważne akty, jak podpalenia czy niszczenie infrastruktury.

Strach przed działaniem sieci 5G. Z czego wynika? 

- Te podpalenia wynikają przede wszystkim z rozpowszechnianych fake newsów. Takim podstawowym powodem jest obawa ludzi przed tym, że te maszty mogą zrobić im coś złego. Oczywiście te obawy są nieuzasadnione - tłumaczy rozmówca Mateusza Kulika. - Te maszty nie są w stanie zrobić im krzywdy. Wręcz przeciwnie, mogą raczej służyć, żeby nam pomóc, tak jak w przypadku konieczności połączenia się z numerem alarmowym czy potrzebnymi w razie czego służbami.  

 

Źr. Instytut Łączności/News albo Fakenews? Oto jest pytanie! odc. 14/Czy anteny komórkowe to "źródło twoich chorób"?

- Oczywiście zdarzają się przypadki, że ludzie kierowani niewiedzą, jakimiś błędnymi wyobrażeniami o tym, co te maszty robią, decydują się na desperackie kroki i niszczą tę infrastrukturę - zauważa specjalista. - Gdyby tak przeczesać polski internet, to można byłoby znaleźć profile, które ewidentnie nawołują do takich czynów. Myśmy w Izbie swego czasu pokusili się o pewną analizę. Na jej podstawie możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że wiele z tych profili, jest powiązanych między innymi z finansowaniem gdzieś zza wschodniej granicy. Ta wojna w cyberprzestrzeni, którą Rosja prowadzi praktycznie z całym światem, objawia się także u nas.

Zobacz także:


Edukacja i szerzenie informacji w walce z przekonaniami

Marek Lipski przekonuje w Czwórce, że za protestami i niechęcią do nowych technologii w tym 5G idzie niewiedza i strach. Kluczową rolę odgrywa natomiast edukacja, która pozwala oswajać tematy nie do końca zrozumiałe.


Posłuchaj
12:56 CZWORKA/Reset - 5G 27.11. 2023.mp3 O polu faktach i mitach związanych z technologią 5g i masztami opowiada Marek Lipski z Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (Reset/Czwórka)

 

- Przede wszystkim, w moim przekonaniu, edukacja powinna się zacząć od jak najmłodszego wieku. Jak wiadomo "czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci” - zauważa. - Jeśli zaczniemy uczyć od podstaw telekomunikacji, kiedy wdrożymy lekcje fizyki, które będą pokazywały na przykładach, w jaki sposób ta łączność bezprzewodowa się odbywa, to wydaje się, że będziemy mogli odczarować w ten sposób te wszystkie strachy, które wiążą się z technologiami i powodują podpalenia czy niszczenie infrastruktury.

__________________

Audycja współfinansowana jest z projektu "Sprawna Telekomunikacja mobilna jako klucz do rozwoju i bezpieczeństwa" realizowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Instytutem Łączności Państwowym Instytutem Badawczym w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa 3.4.


***

Tytuł audycji: "Reset"

Prowadzi: Mateusz Kulik

Gość: Marek Lipski (Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji)

Data emisji: 27.11.2023

Godzina emisji: 17.15

aw

 

Czytaj także

Etyka sztucznej inteligencji - czy istnieje i kto za nią odpowiada?

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 19:00
Sztuczna inteligencja ma pomagać ludzkości osiągać jej cele. Uczące się algorytmy są częścią naszej rzeczywistości, jednak wykorzystywane bez odpowiedniego kontekstu mogą stać się siłą niszczącą. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyberprzestępczość na cenzurowanym - Sejm przyjął nową ustawę

Ostatnia aktualizacja: 29.08.2023 14:28
Sejm przyjął nową ustawę, która określa prawa i obowiązki służb i telekomów w walce z cyberprzestępcami. Dzięki temu będziemy bardziej bezpieczni. 
rozwiń zwiń