Praca z nawykami. Jak może nam pomóc w codziennym życiu?

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2024 15:15
Psychoterapeutka Anna Mochnaczewska przekonuje, że nie ma magicznych rozwiązań ani cudownych recept na szczęście. Istnieją nawyki, które możemy wyrobić i utrwalić w naszym życiu. - Praca z nawykami to istotna część naszego samorozwoju. W tym bardzo pomocna jest perspektywa "zdrowego dorosłego" - mówi terapeutka w Czwórce. - Im więcej jesteśmy w tym trybie, tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.
Anna Mochnaczewska opowiadała, jak praca z nawykami może zmienić nasze życie na lepsze.
Anna Mochnaczewska opowiadała, jak praca z nawykami może zmienić nasze życie na lepsze.Foto: Kuba Jamrozek/Czwórka
  • Anna Mochnaczewska z zawodu i pasji jest psychoterapeutką.
  • Niedawno ukazała się jej książka pt. "Nawyki zamiast cudów. Proste sposoby na ogarnianie życia".
  • To przewodnik na drodze samopoznania i rozwoju osobistego.
  • W Czwórce psycholog przekonuje, że praca z nawykami może pomóc nam w zmaganiach dnia codziennego.  

W swojej książce "Nawyki zamiast cudów. Proste sposoby na ogarnianie życia" psycholog Anna Mochnaczewska przekazuje wiedzę dot. narzędzi służących lepszemu zrozumieniu samego siebie. Pozycja zawiera także wskazówki, jak lepiej sobie radzić z życiowymi wyzwaniami.


Praca z nawykami i tryb "zdrowy dorosły"

Informacje w niej zawarte mają m.in. pomóc w wykształceniu trybu "zdrowego dorosłego". - Chodzi o to, żeby w tym "zdrowym dorosłym" umieć spojrzeć na to, co przeżywamy. Na emocje, które czasami mogą powodować, że czujemy się zdezorientowani albo nie wiemy w ogóle, jak się zachować. Istotne, żeby spojrzeć na to w empatyczny i troskliwy sposób - tłumaczy specjalistka. - Potrzebujemy tego, żeby łatwiej nam było znaleźć swoją drogę. Żeby ona była kompatybilna tak naprawdę z tym, co chcemy, a nie z tym, czego oczekuje od nas otoczenie. Im więcej jesteśmy w trybie "zdrowy dorosły", tym więcej przeżywamy sytuacji w zgodzie ze sobą.

Ta perspektywa pomaga podejść do różnych, trudnych sytuacji z akceptacją i z większym zrozumieniem. - Nawet jak targają nami różne emocje, to im więcej jest tego "zdrowego dorosłego”, tym mniej jest reakcji gwałtownych - zauważa gość Czwórki. - Więcej jest wycofania się, przemyślenia tego, co się stało, i późniejszej reakcji. Łatwiej jest nam wtedy tworzyć relacje z innymi, bo mamy większe zrozumienie dla innych i większą świadomość swoich granic.

Zobacz także:


"Zdrowy dorosły" i emocje 

Niektórzy z nas w swoich działaniach wychodzą z pozycji obronnej lub ofensywnej. Może to wynikać z wcześniejszych doświadczeń, zwłaszcza gdy mieliśmy do czynienia z przekraczaniem granic. Jak podkreśla Anna Mochnaczewska, w pozycji "zdrowego dorosłego" nie boimy się interakcji z ludźmi. Wiemy bowiem, że jeżeli cokolwiek się będzie działo, to mamy do siebie zaufanie i wiemy, jak zareagować.

- Można powiedzieć, że jest to życie w większej równowadze i spokoju wewnętrznym. Oczywiście ten tryb nie da nam gwarancji, że nigdy nas w życiu nic nie szarpnie emocjonalnie, bo to jest po prostu niemożliwe - wyjaśnia psychoterapeutka. - Emocje to jest też takie poczucie, "że żyjemy", tylko w tym momencie mamy dla nich większe zrozumienie. Łatwiej nam się z nimi funkcjonuje, bo one są tak naprawdę drogowskazem. Możemy je traktować jak kompas, który, jeśli wiemy, jak go używać, później będzie pomagał nam wybierać drogę.


Posłuchaj
38:15 CZWORKA/Wieczór z Czwórką - Nawyki zamiast cudów 19,02.2024.mp3 Rozmowa z Anną Mochnaczewską, psychoterapeutką, autorką książki "Nawyki zamiast cudów. Proste sposoby na ogarnianie życia" (Wieczór z Czwórką/Czwórka)

 

Wiele miejsca autorka poświęca źródłom frustracji, które możemy przeżywać, realności wyzwań, które przed sobą stawiamy, oraz zasobów, które możemy wykorzystać, żeby żyło nam się lepiej. Anna Mochnaczewska zachęca do eksperymentowania, odkrywania własnych potrzeb i wartości oraz budowania zdrowszych nawyków.


***

Tytuł audycji: Wieczór z Czwórką

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Anna Mochnaczewska (psychoterapeutka, autorka książki "Nawyki zamiast cudów. Proste sposoby na ogarnianie życia")

Data emisji: 19.02.2024

Godzina emisji: 20.30

aw

Czytaj także

"Czy ja lubię siebie?" - zadaj sobie to pytanie i idź w stronę dobrostanu

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 13:45
Dobrostan jest dostępny każdemu z nas, warto być przy tym bardzo uważnym na siebie i swoje potrzeby. Dobrze też nie popaść w "wellmanię". Jak to zrobić - podpowiada Katarzyna Malinowska, trenerka rozwoju osobistego i certyfikowana coach. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grunt to dobrze się wyspać. Dlaczego sen jest tak ważny?

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2023 18:55
Studio Czwórki odwiedziła Adriana Bąkała, z którą rozmawiamy o śnie. Sprawdzamy, dlaczego sen i nocny wypoczynek zajmuje tak ważne miejsce w naszym życiu.  
rozwiń zwiń