Z kotem czy bez? Co zrobić ze zwierzakiem, gdy jedziemy na urlop?

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2023 19:30
Koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi w Europie - wynika z raportu FEDIAF Facts and Figures z 2020 roku. Pod względem zachowania różnią się od psów, ale też wymagają opieki, kiedy ich właściciele wyjeżdżają na urlop. 
W Europie najwięcej kotów jest obecnie w Niemczech i Francji, Polska w rankingu plasuje się na 4. miejscu - wynika z raportu FEDIAF Facts and Figures (zdj. ilustracyjne)
W Europie najwięcej kotów jest obecnie w Niemczech i Francji, Polska w rankingu plasuje się na 4. miejscu - wynika z raportu FEDIAF Facts and Figures (zdj. ilustracyjne) Foto: Masarik/Shutterstock.com
  • Kot to zwierzę terytorialne. Przywiązuje się do swojego terenu łowieckiego.
  • Planując wyjazd na wakacje, lepiej zadbać o opiekuna zastępczego dla kota, niż zabierać zwierzę ze sobą.
  • Opiekun tymczasowy powinien być osobą, którą kot zna i akceptuje.
  • W trosce o komfort psychiczny zwierzęcia każdego dnia należy zapewnić mu zamknięcie tzw. łańcucha łowieckiego. 

Pies jedzie z nami, kota lepiej zostawić w domu  

Dla psa najważniejsze jest, żeby być z człowiekiem. Te zwierzęta lubią zmieniać, eksplorować nowe tereny i poznawać nowe środowisko - wyjaśnia Małgorzata Głowacka, lekarz weterynarii i ekspertka ds. żywienia zwierząt. - Natomiast koty są przyzwyczajone do konkretnego terenu, do swojego terytorium łowieckiego. W związku z tym każda zmiana otoczenia jest dla kotów dużym stresem.

Dlatego na czas wyjazdu najlepiej znaleźć dla kota opiekę w jego domu. - Najlepiej byłoby, gdyby ktoś dwa razy dziennie spędzał z nim po 30-40 minut. Nie tylko po to, żeby podać zwierzęciu jedzenie i picie i wyczyścić kuwetę, ale też po to, żeby mieć czas na zabawę z nim.

Łańcuch łowiecki - co to jest?

Koty to zwierzęta terytorialne - drapieżniki, które żyją według schematu tzw. łańcucha łowieckiego: polowanie-jedzenie-spanie. - Zachowanie odpowiednich proporcji jest niezbędne dla zdrowia psychicznego zwierzęcia - podkreśla ekspertka. -  Dla kotów mieszkających w domu zabawa symulująca polowanie jest bardzo ważna, żeby zaspokoić jego potrzeby behawioralne.

Posłuchaj
05:53 CZWÓRKA do piatej - kot 24.07.2023.mp3 Kot a wyjazd na wakacje. Co robić? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Jak bawić się z kotem?

Jeśli kotem zajmuje się opiekun tymczasowy, taka zabawa nie powinna trwać więcej niż kilka minut. Ważne jest to, żeby na koniec kot "złapał" swoją zdobycz w łapki. - W ten sposób pobudzane są zakończenia nerwowe w poduszkach, co daje kotu poczucie „złowienia” zdobyczy, czyli satysfakcji - wyjaśnia gość Czwórki. - Następnie należy kotu podać jakiś przysmak lub pełny posiłek, żeby drugi etap łańcucha łowieckiego został zaspokojony. Potem zostawiamy kota w spokoju i nie inicjujemy kolejnych aktywności. Dajemy mu czas, żeby odpoczął.

Zobacz też:

Opiekun tymczasowy. "Kot powinien go znać i akceptować"

U kotów poczucie bezpieczeństwa bazuje na stałości środowiska, dlatego te zwierzęta najlepiej czują się w miejscu, w którym mieszkają i które znają. Ale ważne jest też to, żeby osoba, która będzie się zajmować zwierzęciem w czasie naszego wyjazdu, nie była obca. - Dobrze by było, żeby kot ją też akceptował, bo różne rzeczy mogą dziać się w trakcie takich spotkań - śmieje się Małgorzata Głowacka. - Opiekun lub opiekunka nie powinna też dokonywać zmian w otoczeniu kota i w jego harmonogramie dnia. A także w diecie. Nagła zmiana karmy jest w takiej sytuacji wykluczona. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Data emisji: 24.07.2023

Godzina emisji: 14.25

kul

Czytaj także

Jak pracuje groomer? "Fryzjer i przyjaciel zwierząt"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2018 14:00
- Czeszemy psy, kąpiemy z użyciem specjalnych kosmetyków, obcinamy pazurki, trymujemy, strzyżemy sierść. Czasem pracujemy też nad zachowaniem nie tylko psa, ale i klienta - mówiła Karolina Mroczek, groomerka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje w zgodzie z naturą. Jak je zaplanować?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 18:00
Wakacje to najlepszy czas, żeby być bliżej natury. Wędrówki po górach, noclegi w namiocie i długie spacery po plaży pozwalają cieszyć się tym, co oferuje nam przyroda. Warto jednak pamiętać, że jej zasoby nie są niewyczerpane i urlop na łonie natury zaplanować z szacunkiem.
rozwiń zwiń