Ekologia. Jednostkowe decyzje mają znaczenie, gdy trzeba pomóc Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2024 21:22
Papierowe słomki, korki połączone z butelkami, papierowe torby w sklepach - to za mało, by uratować Ziemię przed katastrofą ekologiczną. Eksperci z Ekoeksperymentarium stawiają na edukację klimatyczną, dostarczają inspiracji do codziennych małych działań. Wiedzą, że to działa. 
To projekty ekologiczne i działanie młodych mogą uratować planetę
To projekty ekologiczne i działanie młodych mogą uratować planetęFoto: shutterstock.com/Olesya Kuznetsova
  • Jak wynika z raportu "Ziemianie Atakują", osoby w wieku 18-24 lat aż dwukrotnie częściej niż Polacy ogółem twierdzą, że "jest już za późno, aby zapobiec katastrofie klimatycznej". 
  • Młodzi dorośli odpowiedzialnością za kryzys klimatyczny obarczają świat wielkiej polityki, duże firmy i korporacje.
  • Magda Derdończyk z Ekoeksperymentarium przekonuje, że każde nasze jednostkowe działanie ma znaczenie i sens. 
  • Ekoeksperymentarium to propozycje darmowych materiałów, gier i filmików edukacyjnych, które edukują w zakresie przeróżnych ekologicznych rozwiązań.  

Jak wynika z raportu "Ziemianie Atakują", osoby w wieku 18-24 lat aż dwukrotnie częściej niż Polacy ogółem twierdzą, że "jest już za późno, aby zapobiec katastrofie klimatycznej", a 3 na 10 osób czuje, że za mało znaczą, by mieć jakikolwiek wpływ. Odpowiedzią na te wyzwania jest z pewnością edukacja ekologiczna, która motywuje do działania i pozwala zrozumieć młodzieży, że "mają tę moc!".

Młodzi mają moc, ale w nią nie wierzą

- Dziś niemal każde nasze działanie i każdy produkt, z którego korzystamy, generuje ślad węglowy. Jest on sumą emisji wszystkich gazów cieplarnianych, które są emitowane w trakcie produkcji, transportu, wytwarzania niezbędnej nam energii - wyjaśnia Magda Derdończyk z Ekoeksperymentarium. - Młodzi ludzie często uważają, że za kryzys klimatyczny odpowiedzialna jest polityka, duże firmy, korporacje, że ich jednostkowe działanie nie ma tu znaczenia. To budzi w nich przekonanie, że jest za późno, aby coś zmienić, że oni zbyt mało znaczą, żeby coś zmienić. 

Gość Weroniki Puszkar zgadza się, że globalna polityka, działalność korporacji mocno przyczyniają się do kryzysu klimatycznego, ale przekonuje, że każdy z nas może dużo. Wśród naszych zwykłych, codziennych działań, które mogą pomóc planecie, wymienia m.in. segregowanie śmieci, oszczędzanie wody, korzystanie z e-dokumentów. 

Posłuchaj
19:18 czwórka czwórka do piątej 18.04.2024 ekologia 15.13.mp3 O działaniach ekologicznych, które każdy z nas może podjąć, i lekcjach Ekoeksperymentarium opowiada Magda Derdończyk (Czwórka do piątej/Czwórka)

Jednostkowe decyzje mają znaczenie 

- Wybierajmy mniejsze zło. Nasze działania online, np. oglądanie filmików w mediach społecznościowych, też generuje ślad węglowy. Jest on dużo mniejszy niż pokonywanie dużych odległości autem - zdradza. 

Zdaniem ekspertki w młodych dorosłych, w wieku 18-20 lat, poczucie niemocy i niewiary we własne sprawstwo dotyczące pomocy Ziemi wynika z braku edukacji klimatycznej. - Dziś zaczynamy o tym mówić, ale te osoby w szkołach takiej edukacji nie miały. Dopiero teraz ktoś od nich wymaga, by ratowali świat - zaznacza Magda Derdończyk i zwraca uwagę na datę 2050 roku, która zamiast być sygnałem do zmian stała się terminem, którym się straszy. 

- Ta data, a używa się jej w wielu raportach i informacjach dotyczących kryzysu klimatycznego, bardzo wielu ludzi przestraszyła - przyznaje ekspertka. - My w Ekoeksperymentarium w naszych lekcjach staramy się nie straszyć, a dawać nadzieję. Pokazywać, co możemy zrobić my sami, żeby było lepiej.  

Zdaniem specjalistki każdy z nas, ale także świat polityki, wielkich firm - wspólnie - powinniśmy działać jak dobrze naoliwiona maszyna dla dobra naszej planety. W tym kontekście każda jednostkowa decyzja ma znaczenie. - Dlatego tak ważne jest, by inwestować w edukację klimatyczną, nie straszyć, nie narzucać - poleca. - Moim zdaniem kluczem do sukcesu jest mówienie o ekologii, ale i tłumaczenie, jak coś robić i dlaczego warto to robić. 

Ekoeksperymentarium - o ekologii od małego

Na uczelniach wyższych pojawiają się różne kierunki studiów związane z ekologią. Jednak edukacja ekologiczna powinna się zacząć dużo wcześniej. - O tym trzeba mówić już w przedszkolach, szkołach. Dlatego powstało Ekoeksperymentarium - by dać nauczycielom narzędzia, wypełnić lukę w edukacji - opowiada gość Weroniki Puszkar. - Nauczyciele mogą wykorzystywać nasze gry, zabawy, strony z filmikami. Mamy informacje, że to działa. 

Na stronie Ekoeksperymentarium dostępne są liczne lekcje dla najmłodszych, ale nie brakuje też propozycji dla starszych. - Mamy sześć różnych tematów, uczymy, jak oszczędzać wodę, np. jednym z zadań jest ułożenie smacznego śniadania o jak najmniejszym śladzie wodnym  - zdradza gość Czwórki. - Ogromną popularnością cieszy się kalkulator śladu węglowego telefonu. Trzeba tylko usiąść i sumiennie wypełnić dane na temat tego, ile i jak korzystamy z telefonu. Jako wynik wyliczeń otrzymamy liczbę drzew, której potrzeba, by zneutralizować nasz telefoniczny ślad węglowy. Najnowsza lekcja Ekoeksperymentarium porusza temat cyrkularności. To próba zwrócenia uwagi w stronę gospodarki obiegu zamkniętego, także w naszych domach. 

- Wiemy, że to działa. Że nasze lekcje sprawiają, że młodzi są zaciekawieni tematem. Zdajemy sobie sprawę, że nie zmienimy czyichś zachowań w 100 procentach, ale jesteśmy w stanie zainspirować do zmian - podkreśla Magda Derdończyk. 

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Magda Derdończyk (Ekoeksperymentarium)

Materiał: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 18.04.2024

Godzina emisji: 15.13

pj/wmkor

Czytaj także

Podatek od plastiku. Aby ograniczyć zaśmiecenie planety

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2024 08:41
Od 1 stycznia 2024 roku obowiązuje podatek od plastiku. Ma on pomóc w ograniczaniu produkcji tworzy sztucznych, a nas zniechęcić do kupowania jednorazówek. Wszystko po to, by nie zaśmiecać naszej planety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świat tonie w plastiku. Co proponują młodzi?

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 19:10
Plastik jest wszędzie - alarmują młodzi, którzy prowadzą projekty społeczne dotyczące redukcji zużycia plastiku. Pomaga in Fundacja Zwolnieni z Teorii, która realizuje program "Mniej plastiku". 
rozwiń zwiń