Randka przy śniadaniu? Młodzi doceniają znaczenie tego posiłku

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 17:00
Już nie nocne biesiadowanie, tylko wspólne śniadanie - tak coraz częściej witają dzień ludzie młodzi. Kawiarnie prześcigają się w pomysłach na atrakcyjne menu, a dietetycy zacierają ręce, bo przecież śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. 
Wspólne śniadanie to ostatnio modny trend wśród młodych ludzi
Wspólne śniadanie to ostatnio modny trend wśród młodych ludziFoto: Drazen Zigic/Shutterstock.com
  • Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. 
  • Naukowcy zalecają, by zjeść je do dwóch godzin po przebudzeniu.
  • Po nocnym poście potrzebujemy energii, a jedzenie jest naszym paliwem - przekonuje dietetyczka Monika Korólczyk.
  • Ekspertka podpowiada, co powinniśmy jeść, i tłumaczy, dla kogo są okna żywieniowe.  

Po pierwsze: jedz śniadanie

24 kwietnia obchodzimy Europejski Dzień Śniadania, który ma przypominać o tym, jak ważny dla zdrowia człowieka jest ten pierwszy w ciągu dnia posiłek.

- Nasze stanowisko jako ekspertów jest jedno: śniadanie należy jeść, jest to bardzo ważny posiłek w ciągu dnia - podkreśla Monika Korólczyk, dietetyczka z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. - Po nocnym poście potrzebujemy energii, a jedzenie jest naszym paliwem. 

Kiedy jeść śniadanie?

Jeśli chodzi o czas, kiedy powinniśmy zjeść śniadanie, to najlepiej zrobić to do dwóch godzin po przebudzeniu.

- Jeśli rano nie czujemy głodu, to warto odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego tak się dzieje. Jednym z powodów może być kolacja - zbyt obfita lub zjedzona zbyt późno - wyjaśnia ekspertka. - Jeśli jednak rano jesteśmy zabiegani i nie myślimy w ogóle o śniadaniu, to zachęcam, by zjeść nawet coś małego - kanapkę z pastą roślinną albo z wędliną dobrej jakości, z pomidorem lub z ogórkiem. Wtedy to drugie śniadanie możemy już zjeść w pracy. 

Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek dnia Śniadanie uważane jest za najważniejszy posiłek dnia

Płatki śniadaniowe - kiedy stają się kaloryczną bombą?

- To dość popularny wybór, ale niekoniecznie dobry dla naszego organizmu. Zwłaszcza jeśli sięgamy po płatki czekoladowe czy cynamonowe, które są bombą kaloryczną i zawierają wiele niezdrowych składników. Natomiast zwykłe płatki - górskie czy owsiane, jaglane, bez dodatku cukru - to jest dobra opcja na śniadanie - podpowiada rozmówczyni Weroniki Puszkar. - Jeśli dołożymy do nich białko w postaci mleka czy jogurtu, owoce czy łyżeczkę miodu i kilka orzechów, to mamy bardzo smaczny posiłek. 

Posłuchaj
21:10 CZWÓRKA Czwórka do piatej - 24.04.2024.mp3 Śniadanie - co jeść, żeby mieć udany dzień? (Czwórka do piątej/Czwórka) 

Dla kogo okno żywieniowe?

Jednym z trendów w odchudzaniu są okna żywieniowe. Jak tłumaczy Monika Korólczyk, ma on sens, kiedy jesteśmy całkowicie zdrowi. - Jeżeli chcemy odżywiać się zdrowo i zdrowo komponować posiłki, to musimy je tworzyć na bazie "talerza zdrowego żywienia", dlatego jako Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego nie rekomendujemy diety, w której można jeść tylko kilka godzin w ciągu doby - podkreśla. - Najczęściej, kiedy długo nie jemy, to przychodzi taki moment, w którym jesteśmy już tak głodni, że normalny posiłek nie jest w stanie nas usatysfakcjonować. Dlatego sięgamy wtedy po coś słodkiego albo dojadamy

Czytaj także:

Przeczekiwanie głodu jest niebezpieczne!

- Kiedy mówimy o diecie, to często w tym kontekście pada pytanie: "jak długo uda nam się wytrzymać?". Tymczasem w zdrowym odżywianiu nie chodzi o to, żeby coś nam się udało, tylko żeby dieta dopasowana była do naszych potrzeb. Z naukowego punktu widzenia "przeczekiwanie głodu" to nie jest dobra strategia, bo może doprowadzić do poważnych problemów z odżywianiem, a to nie o to tutaj chodzi - podsumowuje Monika Korólczyk.

Europejski Dzień Śniadania

Europejski Dzień Śniadania to okazja, by przypominać o tym, jak ważną rolę w zachowaniu zdrowia człowieka odgrywa ten posiłek. Dzień Śniadania organizowany jest od 2012 roku. Promuje on ideę, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia, który dostarcza organizmowi energii i niezbędnych składników odżywczych do utrzymania zdrowia i dobrego samopoczucia. W ramach obchodów organizowane są różnorodne kampanie społeczne, konkursy czy spotkania edukacyjne.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

Prowadzi: Weronika Puszkar

Gość: Monika Korólczyk (dietetyczka, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego)

Data emisji: 24.04.2024

Godzina emisji: 14.15

kul/mpkor

Czytaj także

Zdrowa majówka: grill bez spalenizny, woda i ruch

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2023 11:40
Podobno jesteśmy najchętniej grillującym narodem na świecie. Robimy to wszędzie, od maja do końca września. - Jeśli zachowa się umiar, dodatkowe kilogramy nam nie grożą - uspokaja dietetyk dietetyk Janek Kurenda. - Trzeba pamiętać o zbilansowanej diecie i o ruchu, i nie martwić się na zapas. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Studencka dieta. Daria Ładocha radzi, co jeść i jak to przygotować

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 16:20
Studenci nie mają zbyt dużo czasu na przygotowanie domowych posiłków, ale ich świadomość na temat jedzenia rośnie. - Najprostszym rozwiązaniem jest kanapka, ale nie z bufetu, tylko z domu. Teraz polecam też kasze, które można zapakować w pojemnik i wziąć na uczelnię, i warzywa gotowane lub pieczone - mówi dziennikarka kulinarna Daria Ładocha. 
rozwiń zwiń