Pierwsza pomoc - czy wiemy jak jej udzielać?

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 11:30
Od kilku dni mamy rekordowe temperatury. Udar cieplny, odwodnienie, omdlenie - jak w takich sytuacjach reagować? O tym m.in. powiemy w Czwórce
W audycji powiemy m.in. jak udzielać pierwszej pomocy.
W audycji powiemy m.in. jak udzielać pierwszej pomocy. Foto: shutterstock/spkphotostock

Wakacje to czas rozprężenia i laby, ale także omdleń z powodu upałów, większej liczby urazów i wypadków. Kiedy potrzeba pomocy, nie zawsze pod ręką są fachowe służby. 

- Wraz z nastaniem cieplejszych dni zaczynamy chętniej i częściej uprawiać różnego rodzaju sporty. Zaczynamy biegać, jeździć na rolkach czy rowerze - mówił w Czwórce ratownik medyczny Damian Walas. - Wówczas też notujemy więcej urazów zarówno w pracy w pogotowiu ratunkowym, jak i na oddziałach SOR.

Kiedy dochodzi do poważniejszego wypadku najczęściej wzywane jest pogotowie i ratownicy medyczni. Jednak do czasu przyjazdu profesjonalnej pomocy, my jako świadkowie zdarzenia także możemy pomóc. Wówczas najważniejszą sprawą jest zadbanie o bezpieczeństwo, ale także wiedza, jak pomagać. Gdzie można nauczyć się udzielać pierwszej pomocy? Jak udzielić jej dorosłemu człowiekowi, a jak dziecku? Jakie mamy obowiązki, gdy ktoś potrzebuje pomocy? O tym wszystkim porozmawiamy w poniedziałkowe popołudnie, a naszym gościem będzie Mateusz Wawryszuk, doświadczony trener i ratownik medyczny. Na to spotkanie zapraszamy po godzinie 14.00. 

Lato ma swoje prawa i także wiąże się z kapryśnością pogody. Elbląg ostatnio zmagał się z podtopieniami, nad Warszawą przeszła ogromna burza - takie zdarzenia niestety o tej porze roku nie należą do rzadkości. Dlatego w Czwórce porozmawiamy o tym jak wyglądają strażackie akcje ratownicze. W naszym studiu po godzinie 15.00 pojawi się Artur Laudy, który jest strażakiem. Opowie, jakie mają obowiązki. Jak pracują z ludźmi, którzy są ofiarami np. powodzi. Podpowie także, co robić, żeby w emocjach pomagać a nie przeszkadzać osobom udzielającym pomocy, a także zdradzi, jak zostać strażakiem. 


***

Na audycję z cyklu "Czwórka do piątej" w poniedziałek (24.06) o godzinie 15.00 zaprasza Weronika Puszkar

aw

 

Czytaj także

Doktor z TikToka. Naukowiec-influencer, który czuje odpowiedzialność

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2023 14:04
Konrad Skotnicki znany jest w sieci jako doktor z TikToka. Ma doktorat z chemii, ogromną ciekawość świata i lubi odpowiadać na najdziwniejsze pytania. Jak znajduje te ciekawostki i po co, wraz z Europejską Agencją Kosmiczną, wysłał w kosmos teleskop o imieniu Euklides?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pierwsza pomoc. Jak i kiedy trzeba jej udzielić?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2023 10:14
W przypadku zagrożenia czyjegoś życia lub zdrowia ważna jest każda chwila. Zanim na miejsce zdarzenia przybędzie ratownik lub lekarz, potrzebna jest nasza pomoc. Jak prawidłowo udzielić pierwszej pomocy? Co zrobić, gdy zauważymy tonącego? 
rozwiń zwiń