"Płuca po pandemii". Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zadba o dobre oddychanie

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2024 16:00
"Płuca po pandemii" brzmi hasło tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Taką decyzję podjęła Fundacja WOŚP po konsultacji z Polskim Towarzystwem Pneumonologii Dziecięcej, które zwróciło uwagę na bardzo poważne konsekwencje COVID-19 - zarówno u najmłodszych, jak i dorosłych.
W tym roku - podczas 32. Finału WOŚP - Polacy i nie tylko wesprą zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych (zdj. ilustracyjne)
W tym roku - podczas 32. Finału WOŚP - Polacy i nie tylko wesprą zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych (zdj. ilustracyjne)Foto: Halfpoint/Shutterstock.com
  • Choroby płuc były poważnym problemem już od dłuższego czasu, pandemia uwidoczniła go jeszcze bardziej.
  • "Rośnie liczba pacjentów, którzy zmagają się z różnymi powikłaniami" - mówi prof. Katarzyna Krenke.
  • Dlatego w tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra dla "płuc po pandemii".
  • Zebrane w tym roku pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc.
  • 32. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się w niedzielę, 28 stycznia 2024 roku.

Co COVID-19 zostawił w naszych płucach?

- Zmiany, które osoby dorosłe mogą mieć po przechorowaniu COVID, w badaniach obrazowych widoczne są przez długi czas. U większości pacjentów one ustępują, ale u części przechodzą w fazę przewlekłą - wyjaśnia prof. Katarzyna Krenke, prezes Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej.

Jednym z powikłań jest włóknienie płuc, które dotyczy głównie osób dorosłych, ale też dzieci. Do objawów, które mogą wskazywać na to, że z płucami dzieje się coś niedobrego, należy przede wszystkim upośledzona tolerancja wysiłku, duszność, kaszel i przyspieszony oddech – wymienia rozmówczyni Jędrzeja Rosiewicza. U części osób dochodzi też do niewydolności oddychania. Wymagają one wspomagania i wentylacji, a w skrajnych przypadkach - przeszczepu płuc.

Prof. Krenke uspokaja jednak, że właściwa diagnoza, a przede wszystkim rehabilitacja, dają odczuwalną poprawę stanu pacjenta, dlatego warto przyjrzeć się, jak pracuje nasz układ oddechowy.

Posłuchaj
03:36 [i] 18.01.2024 Płuca po pandemii.mp3 "Płuca po pandemii". Jak pomóc tym, którzy zmagają się z powikłaniami po COVID-19? (Czwórka do piątej/Czwórka)

Po pandemii częściej chorują dzieci

O ile pandemia zamknęła nas w domach i odizolowała od innych, o tyle po zniesieniu restrykcji w grupie osób najmłodszych wzrosła liczba zachorowań na inne, ciężkie infekcje - wirusowe i bakteryjne. - W największym stopniu dotyczy to najmłodszych grup wiekowych, czyli dzieci, które urodziły się w trakcie pandemii i od razu były izolowane – wyjaśnia prezes Polskiego Towarzystwa Pneumonologii Dziecięcej. – Spotykamy się również z różnymi rodzajami zakażeń, które występują w innych sezonach, niż te, do których się przyzwyczailiśmy, i mają cięższy niż dotychczas przebieg.

Zobacz także:

Astma i gruźlica to nie wszystko

- Problem chorób płuc w Polsce jest trochę niedoceniany - przekonuje gość Czwórki. Tymczasem ponad 2 mln Polaków choruje na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, charakterystyczną dla palaczy. Podobna jest liczba cierpiących na astmę, przy czym chorują na nią osoby coraz młodsze. Do tego dochodzi gruźlica - dodaje prof. Krenke. - To są duże liczby i choroby, które prowadzą do wielu powikłań.

Dlatego zebrane w tym roku przez WOŚP pieniądze będą przeznaczone na zakup sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc. Trafi on do 15 oddziałów pulmonologicznych dla dzieci i 49 oddziałów dla dorosłych.

Zagraj razem z nami podczas 32. Finału WOŚP.

Pomoc za blisko 2 miliardy złotych

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy gra od 1993 roku. Dzięki jednodniowym zbiórkom publicznym, czyli Finałom, wspiera polski system opieki medycznej. Najnowocześniejszy sprzęt dla szpitali, ogólnopolskie programy medyczne, programy edukacyjne - to tylko niektóre inicjatywy WOŚP. W trakcie swojej działalności Fundacja zebrała blisko 2 mld zł. Za te pieniądze zakupiono około 71 tys. różnych sprzętów medycznych. 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 28 stycznia 2024 roku.

***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadziMarta Hoppe

Materiał przygotował: Jędrzej Rosiewicz

Data emisji: 18.01.2024

Godzina emisji: 15.45

kul

Czytaj także

AED, czyli defibrylator. Każdy może uratować komuś życie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2023 21:52
Rocznie w Europie dochodzi nawet do 350-700 tys. zgonów, związanych z nagłym zatrzymaniem akcji serca. Szybka pomoc poszkodowanemu z użyciem defibrylatora może uratować mu życie.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kampania "Zobacz człowieka". Postawmy na relacje i uważność

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2023 10:57
"Zobacz człowieka" to kampania Ministerstwa Zdrowia, której celem jest przeciwdziałanie stygmatyzacji osób doświadczających zaburzeń i chorób psychicznych. Wspiera ją Ola Mirosław.
rozwiń zwiń