Dzień Długu Ekologicznego, czy nasza planeta jest zagrożona?

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2025 14:12
24 lipca obchodzimy Dzień Długu Ekologicznego – dzień, w którym ludzkość wykorzystała zasoby przypadające na cały rok do produkcji dóbr i usług, przekraczając tym samym zdolność Ziemi do ich odnawiania. Sytuacja zaczyna być niepokojąca i wszystko wskazuje na to, że bez natychmiastowej reakcji może nas czekać katastrofa.
Ziemia
Ziemia Foto: shutterstock.com/T.Photo

W tym roku Dzień Długu Ekologicznego wypada 8 dni wcześniej niż w ubiegłym, natomiast kiedy po raz pierwszy wyliczono DDE - w 1971 roku - był to 25 grudnia.

Moment ten może nieść za sobą olbrzymie konsekwencje. Niemożliwe jest wyzerowanie tego licznika, a z roku na rok zaczynamy przekraczać normę zasobów, które potencjalnie można było odnowić. Jeśli sytuacja się nie zmieni, możemy mieć do czynienia z katastrofą klimatyczną.

Zobacz także:

Światowy Dzień Ziemi w Czwórce. Relacja człowieka z przyrodą

Zmiany klimatu to fakt. Jak możemy przyczynić się do spowolnienia postępującego kryzysu i jak szybko regenerują się ekosystemy na Ziemi? Co jest w stanie zrobić Instytut Ochrony Środowiska i Państwowy Instytut Badawczy? Gościnią Marty Hoppe będzie Ilona Jędrasik, która opowie więcej o zmianach klimatycznych.

***

Na audycję z cyklu "Szanuj zieleń" w sobotę (26.07) o 8.00 zaprasza Marta Hoppe

SG

Zobacz więcej na temat: Czwórka klimat ekologia
Czytaj także

Ocieplenie klimatu. Raport State of Climate 2023 - trudno być optymistą

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2023 13:59
Raport State of Climate, dotyczący całego świata, wskazuje w jakim tempie wprowadzane są zmiany na rzecz klimatu. Niestety z 42 przeanalizowanych obszarów, tylko w jednym jest dobrze. Pozostałe wymagają podjęcia natychmiastowych działań i przyspieszenia ich. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzień Ziemi. Wróćmy do natury, zadbajmy o swój dobrostan

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2024 11:04
- Jednym z większych problemów dziś jest to, że trochę się oderwaliśmy od natury. Zapomnieliśmy, że tak naprawdę jesteśmy po prostu jej częścią, ona jest podstawą naszego życia - mówi Szymon Bujalski, twórca profilu "Dziennikarz dla klimatu". Przypomina też, że kontakt z naturą potrzebny nam jest każdego dnia, nie tylko w Dniu Ziemi, 22 kwietnia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak przetrwać upał w mieście? Jak uciec od gorąca?

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 10:45
Wysokie temperatury są mocno dokuczliwe w dużych miastach. Istnieją jednak rozwiązania, które mogą pomóc przetrwać upał, zwiększyć miejską odporność i zadbać o swój komfort. 
rozwiń zwiń