"Jest miejsce, dobra to zajmę dwa". Kłopotliwe sytuacje w komunikacji miejskiej

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2025 10:08
Podróżując na co dzień komunikacją miejską, często mierzymy się z co najmniej nietaktownym zachowaniem współpasażerów. Każdego z nas zapewne irytują podróżujące na miejscach siedzących zakupy, "zabarykadowane" drzwi, kiedy próbujemy wyjść, czy plecaki, które zajmują więcej przestrzeni niż niejeden pasażer. Niektórzy zapominają też o słuchawkach...
Warszawski autobus na rondzie gen. Charlesa de Gaullea
Warszawski autobus na rondzie gen. Charles'a de Gaulle'aFoto: Adam Burakowski/REPORTER/East News

Nie ma nic gorszego niż odgłos TikTokowych rolek w komunikacji miejskiej o poranku. Czy współcześni pasażerowie naprawdę zapominają, że nie są w niej sami? A wystarczyłoby zaopatrzyć się w słuchawki i pamiętać, że reszta pasażerów nie potrzebuje prywatnego DJ-a. Problematyczne zachowania w komunikacji sięgają zenitu, kiedy mierzymy się z "walką" o miejsca siedzące. Kampanie informujące o konieczności ustąpienia miejsca osobie starszej bądź kobiecie w ciąży niestety bywają nieskuteczne. Niektórzy są po prostu niereformowalni.

Stan samych środków transportu też często pozostawia wiele do życzenia – brak klimatyzacji albo przesadnie rozkręcona prowadzi często do szewskiej pasji pasażerów. Czy komunikacja miejska potrzebuje rewolucji? Jakie zmiany muszą zajść, aby nam wszystkim przyjemnie się nią podróżowało? Naszymi gośćmi będą przedstawiciele Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej oraz ekspert savoir-vivre’u, którzy przybliżą nam ten powszechny problem.

***

Na audycję "Pogadajmy!" w środę (23.07) o godzinie 16.00 zaprasza Jakub Jamrozek.

Stanisław Gliniewicz

Czytaj także

Jak pandemia zmieniła komunikację miejską?

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 20:47
Jeszcze kilka lat temu w wielu miastach wymieniano tabory, organizowano buspasy, dostosowywano rozkłady jazdy do potrzeb pasażerów. Teraz liczba osób korzystających z komunikacji miejskiej jest znacznie mniejsza niż przed pandemią. Z czego to wynika?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ogólnopolski bilet dla transportu publicznego? Rząd: jesteśmy na etapie sprawdzania

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2024 14:52
Jeden, bilet komunikacyjny na pociągi, autobusy, tramwaje i metro w całym kraju? Niewykluczone, że wkrótce nie będzie to już jedynie wizja przyszłości. Aktualnie nad takim rozwiązaniem pracuje Ministerstwo Infrastruktury. Miałoby ono usprawnić podróż po kraju. Na razie resort sprawdza, jak funkcjonuje to w innych krajach i pojedynczych miastach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kongres Transportu Publicznego. Dla komunikacji miejskiej nie ma alternatyw

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 23:50
Największe polskie miasta są zdeterminowane w rozbudowie transportu publicznego. Eksperci zwracają uwagę, że dla komunikacji publicznej są coraz lepsze perspektywy na przyszłość. To jedna z wielu konkluzji z Kongresu Transportu Publicznego, zorganizowany przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR, który odbył się w Warszawie.
rozwiń zwiń