Polska gwiazdą Unii Europejskiej?

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2012 17:30
Ponoć kraje Wspólnoty patrzą na nas z zazdrością. Czy to prawda, a jeśli tak, to dlaczego tak się dzieje? Na te pytania odpowiedzieli goście Czwórkowego "Śniadania Europejskiego".
Audio
Polska gwiazdą Unii Europejskiej?
Foto: Phl59/Wikimedia Commons/CC

Kryzys - szczególnie dotkliwy w strefie Euro - w naszym kraju nie jest (jeszcze?) odczuwany. W ubiegłym roku Polska na tle dołujących gospodarczo krajów Unii Europejskiej ze swoim wzrostem 4,3 procent prezentowała się niezywkle imponująco. Zdaniem doktora Roberta Zmiejko ze Szkoły Głównej Handlowej czynników jest co najmniej kilka: - Ten wzrost jest stymulowany produkcją przemysłową i spożyciem indywidualnym, jak również eksportem, który jest dodatkowo pobudzany osłabieniem się waluty Euro. Do tego dochodzą wielkie projekty infrastrukturalne związane z przygotowaniami do Euro 2012 - wyliczał gość "Śniadania Europejskiego".

Niestety za tym ożywieniem gospodarczym nie idzie spadek bezrobocia. Według danych Eurostatu obecnie utrzymuje się ono na poziomie 10%, a według GUSu 13%. - Rosnące bezrobocie wynika z elementów zewnętrznych dotykających Polskę. Przede wszystkim drożejącego paliwa. Poza tym inwestorzy wstrzymują się decyzjami startegicznymi w obawie, że ten kryzys wkrótce do nas dotrze - opowiadał doktor Zmiejko.

Szczęśliwie prognozy na najbliższy czas mówią, iż wzrost gospodarczy Polski będzie się utrzymywał na wysokim poziomie. Więcej na ten tema w nagraniu audycji. Znajdą w nim Państwo również rozmowy z Zofią Ślązakowską, która opowiadała o akcji "Młodzież w działaniu", a także doktorem Grzegorzem Trzorkiem z Uniwerystetu Warszawskiego, który opowiedział o ekonomicznych prognozach dla Unii Europejskiej.

bch


Zapraszamy od godziny 9.00,

Katarzyna Kornet i Michał Żakowski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Unia Europejska zachęca do inicjatywy obywatelskiej

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2012 13:00
Od 1. kwietnia wystarczy, że znajdziecie co najmniej sześć osób z innych państw UE, założycie Komitet Obywatelski i zarejestrujecie swój pomysł na stronie Komisji Europejskiej. Jakie są dalsze kroki - o tym mówiliśmy w "Śniadaniu Europejskim".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Menu a la francais

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2012 09:50
Francja i Grecja zadecydowały o swojej przyszłości odpowiednio w wyborach prezydenckich i parlamentarnych. W "Śniadaniu Europejskim" zastanawialiśmy się, jak wygląda rozkład sił na Starym Kontynencie po porażce Nicolasa Sarkozy`ego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niech zjednoczy nas piłka nożna!

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2012 12:00
Wkrótce do Polski przyjadą kibice z całej Europy. Możemy się wiele od nich nauczyć, a także pokazać jak wspaniałymi fanami footballu jesteśmy sami.
rozwiń zwiń