Pomysł na chleb. Drugie życie pieczywa

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2023 21:50
W Polsce marnuje się blisko dwa miliony ton rocznie pieczywa. Właściciele rzemieślniczej piekarni w Krakowie, z potrzeby ratowania pieczywa, wymyślili jak wykorzystać je ponownie. Dzięki ich pomysłom wraca ono do obiegu pod inną już postacią.
Chleb - co zrobić, by wyrzucać go mniej?
Chleb - co zrobić, by wyrzucać go mniej?Foto: shutterstock.com/Scorpp
  • W Polsce wyrzuca się jest blisko 2 tony pieczywa rocznie.
  • Start-up Redbread powstał z potrzeby ratowania zmarnowanego pieczywa.
  • Pieczywo w różnej formie wykorzystuje się do wytwarzania m.in. napojów, kosmetyków i opakowań.  

Marnowanie jedzenia to temat, który powraca bardzo często przy okazji świąt. Przeciętny Polak wyrzuca około czterech kilogramów jedzenia miesięcznie. Z badań wynika, że w okresie świątecznym wartość ta wzrasta nawet trzykrotnie. Samego pieczywa marnuje się go około 2 milionów ton rocznie. Dlatego powstał Redbread - startup założony przez właścicieli rzemieślniczej piekarni w Krakowie, który pokazuje, że jest ratunek dla nieświeżego pieczywa.

- Niestety poziom świadomości w branży piekarniczej nie jest duży. Nie ma takiego zainteresowania, żeby nadać drugie życie surowcowi jakim jest pieczywo. Niestety, pieczywo ma taką specyfikę, że jest stosunkowo tanim surowcem, stąd też przez lata się go po prostu bardzo dużo marnowało - tłumaczy Bartłomiej Rak z Redbread. - Było to wpisane po prostu w rachunek zysków i strat. Nas, jako konsumentów, namawia się, żebyśmy kupowali mniej, a nie myśleli o tym, czy jeszcze można tą żywność, która jest powiedzmy przeterminowana, np. wykorzystać inaczej.

Jak wykorzystać nieświeży chleb?

Dzięki inicjatywie Redbread, czerstwy chleb znalazł wiele nowych zastosowań, a pomysły szybko znalazły wielbicieli. Korzystając z europejskich wzorców, firma zaczęła wykorzystywać pieczywo w różnej fazie, żeby w zmienionej formie wprowadzać je do obiegu.

- Korzystamy nie tylko z naszego know-how,  ale też z bazy innych podmiotów i innych start upów, które na świecie starają się ten problem rozwiązać. Współpracujemy z nimi i wymieniamy się pomysłami w jaki sposób zagospodarować niesprzedane, pieczywo - tłumaczy gość Czwórki. - Współpracujemy też z firmami i producentami oraz zajmujemy się opracowywaniem pomysłów czy konceptów produktowych. W założeniach wykorzystują co najmniej 30 procent pieczywa, takiego, które by się zmarnowało.

 

Zobacz także:


Drugie życie chleba

Tak tworzone są kosmetyki, opakowania, produkty żywnościowe, które powstają np. poprzez wykorzystanie pleśni jadalnych,  ale także napoje.

- Chleb może być wykorzystywany w różny sposób. Może być podstawą do zrobienia napojów. Różni producenci są zainteresowani różnymi rodzajami produktów - zauważa Bartłomiej Rak. - Jeżeli chodzi o napoje, to w tym momencie w ofercie mamy kwas chlebowy. Jest to coś powiedzmy bardziej klasycznego, standardowego, ale mamy też breadbuchy, czyli wariacje na temat kombuchy. Jest również napój o cechach napoju, probiotycznego, czyli bardziej, prozdrowotny. Cały czas powstają nowe produkty i coraz szerzej rozwijamy koncepcję nie marnowania chleba w duchu zero waste.


Posłuchaj
12:34 CZWORKA/Czwórka do piątej - chleb 19.12 2023.mp3 O pomysłach na wykorzystanie nieświeżego pieczywa opowiada Bartłomiej Rak, twórca start-upu REBREAD (Czwórka do piątej/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Czwórka do piątej

ProwadzącaWeronika Puszkar

Gość: Bartłomiej Rak (pomysłodawca i założyciel Rebread)

Data emisji: 19.12.2023

Godzina emisji: 15.40

aw

Czytaj także

Plastik jest wokół nas. Czy system kaucyjny poprawiłby sytuację?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2023 16:15
- Polacy segregują odpady, zwłaszcza szkło, nie lubimy jednak oddawać szklanych butelek do sklepów i nie każdy sprzedawca chce je przyjmować. Wprowadzenie systemu kaucyjnego mogłoby choć częściowo rozwiązać ten problem - mówiła Anna Olipra. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odpowiedzialne zakupy. Szukaj jakości

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 13:01
W czasach, kiedy influencerzy nadużywają swojej pozycji i reklamują produkty nierzadko wątpliwej jakości, Katarzyna Daniłko, znana jako Pani od Jakości, wytyka konsumentom błędy. - Wszystko jest dla ludzi, jednak namawiam, żeby kupować rzeczy dobrej jakości - mówi w Czwórce.
rozwiń zwiń