Vivisesja 2009

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 16:25
W Poznaniu zakończył się Międzynarodowy Festiwal Nowych Zjawisk Audiowizualnych

20 listopada zakończył się w Poznaniu festiwal Vivisesja 2009. Vivisesja funkcjonuje na styku sztuki, nowych technologii i popkultury, obserwuje i przedstawia zmiany zachodzące w kulturze, zwłaszcza w jej audiowizualnej odmianie. Jest soczewką, w której skupiają się zjawiska powstające tu i teraz na granicy stylów i form. Trzydniową imprezę, którą objęło patronatem Polskie Radio Euro wypełniły projekcje, warsztaty, multimedialne instalacje, koncerty, sety DJ-skie i VJ-skie oraz spotkania z twórcami i animatorami kultury.

Wśród gości Vivisesji znaleźli się artyści należący do ścisłej światowej czołówki VJ-ingu, między innymi: Oli Sorenson (VJ Anyone), VJ Kolouch i Giraffentoast. Oli Sorenson to jeden z prekursorów i jednocześnie znawca tej dziedziny, który od ponad dwóch dekad tworzy wizualizacje dla takich muzyków jak Meat Katie czy Richie Hawtin, od Berlina przez Tokio i Miami po Dubaj. VJ Kolouch występował na wielu prestiżowych festiwalach, jak choćby Mapping Festival w Genewie. Jego wizualizacje bazują na jego autorskich, wektorowych animacjach, tworząc niepowtarzalny, bajkowy nastrój. Giraffentoast to najsłynniejszy i najbardziej utytułowany niemiecki kolektyw VJ-ski. Są autorami wideoklipów m.in. dla Matthew Herberta czy City Centre Offices, mają na swoim koncie kreacje wizualne dla Levi Straussa i Smirnoffa.

Nie zabrakło także muzyki. Na zakończenie imprezy przygotowano mocne audiowizualne uderzenie w Klubie Eskulap z udziałem gwiazd tanecznej elektroniki: zespołu Jazzsteppa, słynącego z wykonań na żywo muzyki dubstep z wykorzystaniem instrumentów akustycznych, i Luke’a Viberta, współpracującego m.in. z wytwórniami Warp i Ninja Tune.

Czytaj także

Niepodległa Polska - miejsce dla zagranicznych artystów?

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 13:00
Zafrapowało nas to czy Polska może być atrakcyjna dla zagranicznych artystów? Postanowiliśmy to sprawdzić.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Animator" w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2009 11:15
W Polsce przeglądy animacji, to zjawisko wyjątkowo rzadkie. Warto więc zwrócić uwagę na rozpoczynający się dziś w Poznaniu Drugi Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych „Animator”. Tegoroczna edycja ma być hołdem złożonym często anonimowym wynalazcom i pionierom, którzy przyczynili się do narodzin filmu animowanego. Wyjątkową atrakcją festiwalu będzie American Magic Lantern Theater, dzięki któremu będzie można się przekonać, że film animowany istniał przed filmem.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Artystyczna kooperatywa z Poznania

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 11:09
Festiwal madeinpoznan.noc miał być jednodniowym wydarzeniem - 17 kwietnia. Z racji żałoby narodowej termin festiwalu przesunięto jednak na poniedziałek, a poszczególne jego prezentacje zostaną rozłożone w czasie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2010

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2010 15:46
Za tydzień w Poznaniu rozpocznie się 3. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator 2010. W ramach imprezy zaplanowano m.in. III Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych, przeglądy tematyczne, projekcje filmów z muzyką na żywo, projekcje plenerowe, spotkania z twórcami oraz warsztaty.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Magazyn Bardzo Kulturalny 4.07.2010

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2010 12:16
Ruch, baczne przyglądanie się... miejscom - to wyznaczniki MBK latem i to - od lat ilu już?
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Wyścig jaszczurów" - festiwal kina dojrzałego

Ostatnia aktualizacja: 02.06.2010 12:23
4 czerwca rusza w Poznaniu przegląd filmów niezależnych twórców, którzy ukończyli 50 lat.
rozwiń zwiń