Koniec trylogii "Ukryta sieć". Co wymyślił pisarz Jakub Szamałek?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 16:15
- Studiowałem archeologię, a piszę kryminały o cyberprzestępcach - śmieje się Jakub Szamałek. - Wydaje mi się, że dzięki temu, że nie jestem specem od nowych technologii, stworzyłem "przyswajalną" dla czytelnika opowieść.  
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Panthermedia

Posłuchaj
Bonda_1200.jpg
Katarzyna Bonda: zbrodnia jest demokratyczna

Maraton premier

Na warszawskiej ulicy dochodzi do wypadku. Ginie aktor Ryszard Buczek. Wszystko wskazuje na to, że stracił kontrolę nad pojazdem. Jednak dziennikarka Julita Wójcicka ma podstawy sądzić, że ktoś pomógł celebrycie odejść z tego świata. Tak rozpoczęła się historia śledztwa, które Jakub szamałek opisał w trylogii kryminalnej "Ukryta sieć". Właśnie ukazała się trzecia i ostatnia część tego cyklu - książka "Gdziekolwiek spojrzysz". - To był niezły maraton. Trzy premiery, rok po roku i wieczne ściganie się z deadline'ami - opowiada pisarz. - Mimo to, z bólem serca rozstaje się z moją bohaterką, bo bardzo się z nią zżyłem i uważam, że jest fajną postacią. 

Posłuchaj
10:44 [CZWORKA]Stacja Kultura 29 październik 2020 szamalek.mp3 Finał trylogii "Ukryta sieć". Jakub Szamałek opowiada o swojej nowej książce (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Zobacz także
jakub szamałek kasia dydo 1200.jpg
Jakub Szamałek: naszą prywatność inni sprzedają w sieci

O nowych technologiach "po ludzku"

"Cokolwiek wybierzesz", "Kimkolwiek jesteś" oraz "Gdziekolwiek spojrzysz" to inteligentne i wciągające thrillery, których fabuła osadzona jest w szaleńczo zmieniającym się świecie technologii, mediów i polityki. - Chciałem trochę uwspółcześnić polską powieść kryminalną i nadążyć za nowymi technologiami, i nowymi czasami. Policjanci, którzy pracują nad sprawą z lupą w ręce to już przeżytek. Świat tak nie wygląda, bo część naszego życia przeniosła się już do sieci. I o tym właśnie próbowałem napisać, używając jak najmniej skomplikowanego i naukowego języka - wyjaśnia rozmówca Michała Piwowarka.

Posłuchaj także:

Ostatnia sprawa Julii Wójcik

Akcja najnowszej powieści Szamałka toczy się jesienią 2020 roku. Wtedy to dochodzi do katastrofalnego wycieku na terenie kopalni miedzi. W ręce analityków złośliwego oprogramowania trafia tajemniczy wirus. Julita Wójcicka odkrywa, że złoczyńcy, których śledzi od dwóch lat, zainteresowali się nagle… zbiorami bibliotecznymi. Te wszystkie wątki zazębiają się ze sobą, a mianownikiem, który je łączy, jest sztuczna inteligencja. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Jakub Szamałek (pisarz i archeolog)

Data emisji: 29.10.2020

Godzina emisji: 11.15

kul


Czytaj także

"Na szczycie" - życie Grubsona na kartach książki

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2018 14:59
To nie autobiografia, ale książka o ciężkiej pracy i drodze na szczyt. - I o tym, że tego szczytu nie ma. Nie istnieje "szczyt kariery" i moment, w którym wszystko jest łatwe - mówili Tomasz "Grubson" Iwańca i Przemysław Corso, współautorzy książki o życiu rapera.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska w Europie. Największe przeboje i wydarzenia kulturalne

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 16:50
1 maja 2004 roku Polska weszła do Unii Europejskiej. W ciągu tych 15 lat zmieniało się nie tylko nasze społeczeństwo, ale i kultura. Trendy pojawiały się - jeden po drugim, a artysta miał już nie 5 minut, tylko 5 sekund sławy.   
rozwiń zwiń