Kiedy burza depcze po piętach w Ameryce Południowej

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2012 17:24
Choć to dopiero pierwsza książka jej autorstwa, podróże ma właściwie we krwi. Po wyprawie do Tajlandii Dorota Głuska połknęła bakcyla samotnego zwiedzania świata i dziś robi to na własną rękę. Napisała także książkę "Burza depcze mi po piętach".
Audio

– Podróżuję już od kilku lat: była Wenezuela, była Tajlandia i Korsyka. Potem przyszedł czas na Amerykę Południową – opowiada Dorota Głuska, podróżniczka i… ostatnio pisarka.

Bakcyla podróżowania połknęła przy okazji podróży do Tajlandii. – Spędziłam tam miesiąc i akurat trafiłam na tsunami – opowiada  podróżniczka w studiu Czwórki. – Wtedy także zobaczyłam, że można tak po prostu, samemu z plecakiem zwiedzać świat. I że to jest strasznie fajne.

Wtedy właśnie pokochała, jak opowiada "podróżowanie na własną rękę, na żywioł, tak spontanicznie". – Wcześniej wydawało mi się, że najlepiej podróżować z biurami podróży, które wszystko zorganizują, zwłaszcza jeśli nie zna się języka i zwyczajów danego kraju – wspomina Głuska. – Wtedy nie sądziłam jeszcze, że pojadę gdzieś sama. Potem jednak obudziłam się któregoś dnia i pomyślałam "czas na mnie".

Zdaniem Głuskiej samodzielne podróże uczą znacznie więcej, niż wyjazdy grupowe. – Znajomy powiedział mi kiedyś, że zorganizowane wyjazdy to "wakacje", a samemu można odkryć zupełnie coś innego. Pomyślałam, ze trzeba to zrobić co najmniej raz w życiu, na miesiąc, dwa, pięć, albo rok… To zupełnie coś innego - przygoda, którą polecam.

Więcej o urokach, a także niebezpieczeństwach samotnego podróżowania dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Stacja Kultura".

(kd)

Czytaj także

"Uważaj jak jedziesz!!!", czyli kuriozalne przepisy drogowe

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 18:00
W Iranie za przekroczenie prędkości dostaje się za karę baty, a w Korei Płd. policjanci mają obowiązek zgłaszać wszelkie łapówki, które dostają od kierowców... O czym jeszcze powinniśmy wiedzieć zanim wybierzemy się autem za granicę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fascynujące opowieści z głębi oceanu i lotu ptaka

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2012 14:27
Strony ich książki są jeszcze ciepłe. Zbiór 17 esejów i wspomnień pod tytułem "Pojechane podróże" dopiero bowiem opuścił mury drukarni. Już wiadomo, że niemal każda z tych historii przeniesie czytelnika w niesamowity świat przygód.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elżbieta Dzikowska i mistrzowie malarstwa

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 10:00
- Te wywiady powstały na przestrzeni lat i prawie połowa artystów, z którymi rozmawiałam jest już w innym świecie - mówiła w Czwórce podróżniczka i autorka książki wydanej w serii "Artyści mówią".
rozwiń zwiń