Sztuka przetrwa koniec świata

Ostatnia aktualizacja: 02.01.2013 13:51
W dniu, w którym miał skończyć się świat na Dworcu Centralnym w Warszawie członkowie nieformalnej grupy The End of Art postanowili sprawdzić czy możliwe jest życie bez sztuki.
Audio
  • Jak będzie wyglądał świat, kiedy skończy się sztuka? Posłuchaj rozmowy z gościem "Stacji Kultura"

 - Choć sztuka jako taka jest sztucznym wytworem człowieka to jednocześnie wypływa z jego naturalnych potrzeb - mówi współautorka projektu Marta Olbryś. - Człowiek od zawsze miał potrzebę wyrażania się poprzez szereg ekspresyjnych działań - w muzyce, w literaturze czy na płótnie. A dla wielu sztuka to kwintesencja życia. Co zostało udowodnione w naszym filmie, w którym wybitne osobistości odpowiadają na pytania dotyczące kwestii kultury i sztuki.
W akcji "Koniec Świata! Koniec Sztuki!" wzięło udział blisko 100 znanych postaci i osobistości z Polski i ze świata, związanych pośrednio lub bezpośrednio z różnymi dziedzinami sztuki. Znaleźli się wśród nich krytycy teatralni, filmowi, reżyserzy, aktorzy, profesorowie, wykładowcy uczelni artystycznych, dziennikarze, animatorzy kultury, ale także byli prezydenci miast, samorządowcy, parlamentarzyści, ekonomiści, którym nie obce są kwestie artystyczne.

Impulsem do realizacji tego projektu stała się umowna data 21 grudnia 2012 roku – oznaczona jako ostatni dzień istnienia Świata, według kalendarza Majów: - Zależało nam, żeby zaprezentować szerokiej publiczności kwestie związane z końcem pewnych procesów społecznych, kulturowych, symbolicznych czy rzeczywistych, które permanentnie zachodzą we współczesnym świecie - opowiada gość "Stacji Kultura". I dodaje: - Teraz do udziału w naszym projekcie chcemy zachęcić internautów. Wystarczy zajrzeć na naszą stronę i odpowiedzieć na pytania, które wcześniej zadaliśmy m. in. pani Krystynie Jandzie albo Jackowi Poniedziałkowi.
Wideoinstalację nieformalnej grupy End of Art oglądać można na Dworcu Centralnym do 6 stycznia, a więcej o całej akcji dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".
kul

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Piotr Trzaskalski: Michała Urbaniaka wypatrzyłem w kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 07:55
Znany jazzman to jeden z głównych bohaterów nowego filmu twórcy "Ediego". W Czwórce zajrzeliśmy za kulisy dramatu obyczajowego "Mój rower".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pysh and Żyski jak Royksopp znad Wisły

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2012 15:00
To był impuls, żeby zaprosić ich do audycji - przyznają prowadzący audycję. Po prostu Pysh and Żyski robią bezpretensjonalną i profesjonalną muzykę elektroniczną. Na naszym rynku to ciągle jeszcze rzadkość.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Z perspektywy dziecka Nowa Huta była jak raj na ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 15:47
II połowa lat 70., socrealistyczna sceneria robotniczej części Krakowa i sensacyjna intryga z reglamentowanymi towarami w tle. Taka jest "Kosa" Hanny Sokołowskiej, kryminalna ballada o Nowej Hucie.
rozwiń zwiń