"Z perspektywy dziecka Nowa Huta była jak raj na ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2012 15:47
II połowa lat 70., socrealistyczna sceneria robotniczej części Krakowa i sensacyjna intryga z reglamentowanymi towarami w tle. Taka jest "Kosa" Hanny Sokołowskiej, kryminalna ballada o Nowej Hucie.
Audio
  • O fenomenie Nowej Huty i swoim debiucie wydawniczym opowiada Hanna Sokołowska

 - Każde czasy są dobre, żeby o nich pisać. Ja wybrałam lata 70., czyli "schyłkowego Gierka", bo to chyba najlepszy okres w komunistycznej Polsce - tłumaczy Hanna Sokołowska. - Głodna nie chodziłam, miałam gdzie bawić się i nie zawracałam sobie głowy ani ideologią, ani apelami "ku czci". Ale myślę, że taki stan ducha charakteryzuje każde młode pokolenie. Nie tylko to dorastające w PRL-u.    
Hanna Sokołowska urodziła się i wychowała w Nowej Hucie. Teraz mieszka pod Wawelem i na co dzień uczy języka angielskiego. Jest także założycielką odnoszącego sukcesy teatrzyku dziecięcego "Starlets" oraz autorką. "Scenariuszy teatralnych dla nauczycieli niepokornych". "Kosa" to jej podwójny debiut - prozatorski i wydawniczy, który inicjuje działalność Wydawnictwa Różnica.
 - Bohaterką "Kosy" przede wszystkim jest Nowa Huta, przez Krakusów traktowana jako dzielnica ich miasta, a przez Nowohucian jako odrębny organizm - mówi autorka powieści. - To naprawdę wyjątkowe miejsce, stworzone w PRL-u dla ludzi młodych i dla dzieciaków, które do dziś tętni własnym życiem i kryje w sobie mnóstwo intrygujących historii.

Książkę zilustrowała Olga Olechowska. Jej rysunki stanowią niezwykle trafny i dowcipny komentarz do opisanej przez Sokołowską historii. Więcej o powieści i o Nowej Hucie dowiesz się słuchając nagrania ze "Stacji Kultura".
kul

Czytaj także

Sylwester Latkowski i półświatek pełen morderstw...

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2012 09:30
Czy możliwe jest opisanie, z chandlerowskim dystansem, polskiego półświatka pełnego morderstw, narkotyków, korupcji, prostytucji i handlu żywym towarem? Jak najbardziej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie chcecie do Nowej Huty? Huta przyjedzie do was"

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2012 14:40
"Nowa Huta Export" to hasło nowego koncertowego projektu formacji WU-HAE. W ramach tego przedsięwzięcia do końca roku będzie można zobaczyć "Operę Nowohucką" w Warszawie, Bytomiu, we Wrocławiu i w Krakowie. Wszystko to opatrzone dodatkowymi atrakcjami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie ma dziś mody na książki kucharskie"

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2012 19:00
Trudno byłoby przebrnąć przez świąteczne gotowanie bez książek kucharskich. – Przygotowujemy wówczas mnóstwo potraw, których na co dzień, przez cały rok, nie mamy okazji robić, np. mięs, czy wypieków – mówi Laura Osęka w Czwórce.
rozwiń zwiń