48 Hour Film Project - jak nakręć film i pojechać do Cannes?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 13:30
Zbliża się 11. edycja 48 Hour Film Project. To konkurs, gdzie w szranki stają ekipy z całej Polski, które mają za zadanie nakręcić film w dwie doby. - Ograniczony czas przeznaczony na stworzenie filmu powoduje, że uczestnicy festiwalu są niezwykle kreatywni - mówi Marta Bernatowicz, organizatorka wydarzenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Gerain0812

Trwają zgłoszenia do 48 Hour Film Project. Konkurs daje możliwość stworzenia filmu krótkometrażowego zarówno profesjonalistom, studentom, jak i osobom stawiającym pierwsze kroki w filmie. 3 września w Warszawie startuje już 11. odsłona konkursu.

Szybko i na temat

- Wtedy dopiero ekipy poznają tematykę zadanego filmu, otrzymają linijkę tekstu i bohatera. Muszą także w swojej produkcji umieścić fragment Warszawy - mówi Marta Bernatowicz. - To nie oznacza, że ekipy muszą być ze stolicy. Mogą nagrywać w zupełnie innym miejscu. Ważne jest, że muszą zrobić kompletny film w ciągu 48 godzin.  

Konwencja w jakiej jest kręcony film też nie jest dowolna. Filmy mogą się różnić pomiędzy sobą gatunkiem. O tym, który z nich będą realizować ekipy, decyduje losowanie. Obrazy mogą być nakręcone w blisko 20 konwencjach, są wśród nich m.in. komedia, czarna komedia, dramat, romans, film akcji, horror, musical, a nawet fantasy. Przekrój gatunkowy jest duży, więc można liczyć na różnorodność produkcji.


Nowi ludzie i edukacja

Wydawać by się mogło, że zadanie jest karkołomne, jednak co roku festiwal zgłasza się wiele ekip. - Nasz festiwal jest skierowany zarówno do amatorów jak i profesjonalistów. Nie obowiązuje limit wiekowy. Jest to dobra okazja do poznania się ale także stworzenia swojej własnej ekipy - tłumaczy gość Czwórki. - Mamy szereg wydarzeń podczas których uczestnicy mogą się poznać. Jednak zachęcam, żeby nie zwlekać ze zgłoszeniami. Imprezie towarzyszy wiele warsztatów z których można skorzystać i czegoś się nauczyć.


Żr. Facebook/48HFP

 

Przepustka do branży filmowej

Uczestnicy konkursu mogą liczyć także na wsparcie organizatorów w zakresie zarządzania czasem. Otrzymują wskazówki jak najlepiej go rozplanować, żeby zdążyć ze swoją produkcją.

 48 Hour Film Project jest konkursem międzynarodowym. - W dniach 16-18 września nagrywamy filmy, które będą oceniane przez jury. 30 września podczas gali przyznamy nagrody - wyjaśnia Marta Bernatowicz. - Najlepszy film pojedzie na festiwal do USA. Tam, wśród obrazów z całego świata wybieranych jest 15 najlepszych produkcji, które zostaną zaprezentowane w Cannes. Może więc się okazać, że udział w projekcie będzie pierwszym poważnym krokiem w kierunku kariery w branży filmowej. 


Posłuchaj
10:45 Czwórk/NDT - 48 HPF 12.08.2022.mp3 Marta Bernatowicz . organizatora 48 Hour Film Project opowiada o konkursie filmowym (NDT/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Najlepszy dzień tygodnia

Prowadzi: Szymon Jaworski

Gość: Marta Bernatowicz (organizatorka 48 Hour Film Project)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 8.25

aw

Czytaj także

Seriale online. Co warto obejrzeć w sieci?

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2021 19:20
Komedia kryminalna w duchu Agathy Christie, historie słynnych napadów oraz filmowych hitów. O serialach w sieci opowiada Maciej Kędziora z Filmawki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Znamy laureatów

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2021 20:50
Zakończył się 46. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Podczas Gali zamknięcia Festiwalu, wielką nagrodę "Złote Lwy" 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych dla najlepszego filmu otrzymał obraz "Wszystkie nasze strachy" w reżyserii: Łukasz Ronduda i Łukasz Gutt. Nagrodę "Srebrnych Lwów" otrzymał film "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jan P. Matuszyńskiego.
rozwiń zwiń