Polskie Radio partnerem 15. Przystanku Niepodległość i edukacyjnej gry "Tak zmienił się świat" o historii radia

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2020 12:00
Interaktywna, multimedialna gra "Tak zmienił się świat", ukazująca poszczególne etapy technologicznego rozwoju radia, to główna atrakcja tegorocznej, 15. odsłony "Przystanku Niepodległość". Akcję organizuje Muzeum Historii Polski, a rozgrywki odbędą się w dniach 11-15 listopada br. za pośrednictwem aplikacji internetowej. Grze towarzyszyć będzie quiz tematyczny "Co Ty wiesz o radiu?". Dodatkowo zaplanowano otwarcie wystawy plenerowej w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Polskie Radio jest partnerem wydarzenia.
Fabuła gry Tak zmienił się świat skupia się wokół życia państwa Marcińskich
Fabuła gry "Tak zmienił się świat" skupia się wokół życia państwa MarcińskichFoto: mat. prasowe

Flaga Polski ok.jpg
"Przystanek Niepodległość", muzyka i refleksje - Święto Niepodległości 2020 w Czwórce

Tematem przewodnim gry online "Tak zmienił się świat" są przemiany komunikacyjne i kulturowe początku XX w. Celem akcji zaś ukazanie, w jaki sposób radio zmieniło życie społeczeństwa, a rozwój nowoczesnej techniki wpłynął na dostępność informacji, oferty edukacyjnej, kulturalnej i sportowej w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Idea wydarzenia wpisuje się w edukacyjną misję Polskiego Radia – największego publicznego nadawcy, który obchodzi w tym roku 95-lecie istnienia.

Posłuchaj
07:04 czwórka pierwsze słyszę 4.11.2020 przystanek.mp3 O 15. Przystanku Niepodległość i jego głównej atrakcji - grze online "Tak zmienił się świat" opowiada Gabriela Sierocińska-Dec, kierownik Działu Edukacyjnego Muzeum Historii Polski (Pierwsze słyszę/Czwórka) 

 

Lekkoatleta Stanisław Petkiewicz (pierwszy od lewej)  w Polskim Radiu w Warszawie Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Lekkoatleta Stanisław Petkiewicz (pierwszy od lewej) w Polskim Radiu w Warszawie Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Polska niepodległość święto 1200.jpg
Przystanek Niepodległość - wszystko toczy się wokół radia

Aby rozpocząć zabawę, należy wejść na stronę: przystanekniepodleglosc.muzhp.pl i zalogować się do aplikacji internetowej, która jest jednocześnie kartą gry zawierającą zadania dla grających online, i mapę terenu gry miejskiej. Uzupełnieniem wirtualnych rozgrywek będzie też quiz tematyczny "Co Ty wiesz o radiu?". Ponadto Muzeum Historii Polski zaplanowało otwarcie wystawy przestrzennej  w warszawskim Ogrodzie Saskim, poświęconej historii radia w II RP i stanowiącej dodatkowo rozszerzenie gry. Zdobywcy najlepszych wyników otrzymają atrakcyjne nagrody.

Rozgłośnia krakowska Polskiego Radia. Transmisja audycji o zegarach kurantowych Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Rozgłośnia krakowska Polskiego Radia. Transmisja audycji o zegarach kurantowych Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Fabuła gry skupia się wokół życia państwa Marcińskich. Każdy członek rodziny ma jednak swoje zainteresowania i przyzwyczajenia. Dziadek nie wyobraża sobie dnia bez porcji codziennych informacji, Maria uwielbia chodzić do teatru, Adam z Anną chętnie odwiedzają kabarety, Janek uwielbia grać w piłkę nożną, a Zosia najchętniej cały dzień poświęciłaby lekturze. Pewnego dnia w domu rodziny pojawia się magiczne pudełko…

Pokonując kolejne etapy zabawy, uczestnicy gry towarzyszą rodzinie Marcińskich i podążają szlakiem dynamicznego postępu technologicznego radia, dowiadując się m.in. kiedy nadano pierwszą audycję, za pomocą jakich narzędzi przekazywano sygnał radiowy i jaki wynalazek zrewolucjonizował odbiór radia. Gra pełna jest też ciekawostek, anegdot, archiwalnych nagrań i multimedialnych materiałów dotyczących transmisji najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata, sylwetek legendarnych spikerów i radiowych sprawozdawców oraz wybitnych twórców, którzy współpracowali z Polskim Radiem.

Nagrywanie 500. odcinka słuchowiska radiowego "W Jezioranach" w Polskim Radiu. Siedzą od lewej: Barbara Młynarska i Andrzej Zaorski w roli Bolka Jabłońskiego. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe Nagrywanie 500. odcinka słuchowiska radiowego "W Jezioranach" w Polskim Radiu. Siedzą od lewej: Barbara Młynarska i Andrzej Zaorski w roli Bolka Jabłońskiego. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Jak zmieniło się życie państwa Marcińskich, od kiedy w ich domu obecne jest radio? Czy uda się pogodzić upodobania wszystkich osób? A może czwartkowe spektakle radiowego "Teatru Wyobraźni", relacje z zawodów sportowych, historyczne przemówienia, spotkania kabaretowe lub koncerty i muzyczne premiery zgromadzą przy radioodbiorniku całą rodzinę? Kluczem do zdobycia odpowiedzi na te i wiele innych pytań dotyczących przygód rodziny Marcińskich i rozwoju radia jest udział w grze "Tak zmienił się świat".

15. Przystanek Niepodległość (spot 30')/MuzHPtv

(mat. prasowe)

Czytaj także

Dr Agnieszka Kamińska: wspaniałe wydawnictwo Polskiego Radia o bitwie, która ocaliła Europę

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 10:44
- Album "1920. Bitwa, która ocaliła Europę" to wspaniałe dwupłytowe wydawnictwo Polskiego Radia. Dodatkowo zamieszczone są tam zdjęcia związane z epoką, wypowiedzi świadków, fragmenty ówczesnej prasy oraz wiele innych materiałów - powiedziała w Polskim Radiu 24 prezes i redaktor naczelny Polskiego Radia dr Agnieszka Kamińska. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teatr TV o Polskim Radiu we wrześniu '39 – przed mikrofonem do końca

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2020 14:00
"Halo, halo, tu mówi Warszawa" to spektakl o bohaterskiej obronie Warszawy we wrześniu 1939 roku z perspektywy Polskiego Radia. Jego premiera w reżyserii Ewy Małecki odbyła się w Teatrze Telewizji w poniedziałek, 5 września. Teraz dostępny jest w Internecie.
rozwiń zwiń