"Halo, halo! Tu Polskie Radio...". Urodzinowy serwis Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2020 08:00
95 lat Polskiego Radia w przekrojowym serwisie internetowym. Właśnie rozpoczęła się jedyna w swoim rodzaju podróż przez świat wyobraźni, kultury, sportu i historii zapisana w niebywałym bogactwie dźwięków. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/doomu

Tadeusz Bocheński 1200.jpg
95-lecie Polskiego Radia. Historie z życia spikerów

Serwis urodzinowy Polskiego Radia https://95lat.polskieradio.pl wystartował dziś - w czwartek 26 listopada, w 95. rocznicę rozpoczęcia regularnej działalności przez Próbną Stację Radionadawczą Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego.

Serwis poświęcony jest historii Polskiego Radia i podzielony jest na 8 rozdziałów, które prezentują wybór najważniejszych dokonań z szerokiego spektrum działalności tej instytucji przez niemal sto lat istnienia. 

Czytaj także:

Posłuchaj
radio 1200.jpg
Radio - pasja, miłość, wspomnienia

POCZĄTEK RADIA – to przedstawienie sylwetek budowniczych Polskiego Radia, nagrania głosów pierwszych spikerów oraz ilustrowane utrwalonymi na taśmie wspomnieniami pracowników dzieje rozgłośni w Warszawie, a także ośmiu przedwojennych rozgłośni regionalnych.

HISTORIA MA GŁOS - Polskie Radio od 95 lat jest zawsze tam, gdzie dzieje się historia. Wsłuchanie się w pełne emocji relacje z różnych dekad to niepowtarzalne doświadczenie szczególnego "tu i teraz", znalezienie się w wirze zdarzeń sprzed lat. W rozdziale zaprezentowano wybór 36 przełomowych wydarzeń w historii Polski i świata, każde z nich zilustrowane jest dokumentującymi je materiałami dźwiękowymi.

TEATR WYOBRAŹNI - słuchowiska i radiowe powieści, to znak rozpoznawczy Polskiego Radia. Od przedwojennego "Pogrzebu Kiejstuta", po współczesne odcinki najdłużej na świecie, do dziś emitowanej powieści radiowej "Matysiakowie" - teatr wyobraźni pokazuje, że w niewielkim studiu można stworzyć cały wszechświat.

ZOBACZ: Kulisy Kultury. O potędze wyobraźni w Teatrze Polskiego Radia >>>

radio słuchanie pies vintage retro 1200.jpg
Archiwum Polskiego Radia - prognozy na XXI wiek

GŁOSY RADIOWEGO TEATRU - przez deski radiowego teatru wyobraźni przewinęło się setki znakomitych aktorów, reżyserów, autorów słuchowisk. Jakim doświadczeniem była dla nich praca w radiowym teatrze? Na to pytanie odpowiadają sami zainteresowani.

GŁOSY PISARZY - radio - medium skupione na słowie - było od początku doceniane przez literatów. Najwięksi polscy pisarze i poeci współpracowali z Polskim Radiem, tworzyli dla niego, zyskiwali nową przestrzeń, w której mogła wybrzmieć ich twórczość. W radiowym archiwum zachowały się setki głosów polskich pisarzy i poetów.

RADIOWA FILHARMONIA - przedstawia rolę Polskiego Radia w promowaniu muzyki klasycznej. To tutaj swoją ostoję znalazły takie legendy jak Władysław Szpilman, to w radiowych archiwach ocalało m.in. wyjątkowe nagranie IV Symfonii Karola Szymanowskiego i, uwaga, zapis głosu kompozytora. W naszej „filharmonii”, otwartej na wiele muzycznych gatunków, nie mogło też zabraknąć wspomnienia o jednym z pierwszych w Europie ośrodków muzyki elektronicznej. 

Sprawdź też
narty 1200.jpg
Polskie sporty zimowe. Co działo się przed "małyszomanią"?

SPORT W POLSKIM RADIU - przeżyjmy to jeszcze raz: medal Kusocińskiego, olimpijski laur Orłów Górskiego, "małyszomania". Wystarczy zamknąć oczy, wsłuchać się i dać ponieść emocjom! Polskie Radio od początku swojego istnienia towarzyszyło najważniejszym sukcesom sportowym Polaków, było też miejscem narodzin niezwykłego, żywego i kwiecistego języka komentatorów sportowych. 95 lat Polskiego Radia to też blisko sto lat sportowych emocji przekazywanych przez najwybitniejszych mistrzów komentarza sportowego. 

CZYTAJ Początki polskiej radiofonii. Nadajemy dla Was od 95 lat >>>

DZIECI W POLSKIM RADIU - pierwsza audycja dla najmłodszych została nadana na antenie rozgłośni Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego już w 1926 roku. Od tego czasu programy dla najmłodszych stały się nieodzowną częścią Polskiego Radia: od pogadanek zoologicznych dyrektora warszawskiego zoo Jana Żabińskiego, po nadawanie jedynej całodobowej stacji radiowej poświęconej wyłącznie dzieciom i rodzicom - Polskiego Radia Dzieciom. 

Serwis wpisuje się w obchody 95. urodzin Polskiego Radia, w ramach których na początku roku przeprowadzony został plebiscyt słuchaczy radia i czytelników portalu PolskieRadio.pl na piosenkę dziewięćdziesięciopięciolecia radia. Spośród 95 propozycji wybranych przez dziennikarzy muzycznych Polskiego Radia, głosujący przyznali laur zwycięstwa "Małgośce" Maryli Rodowicz. 

mat. prasowe/kul/kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka historie

Czytaj także

Początki polskiej radiofonii. Nadajemy dla Was od 95 lat

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2020 18:29
"Tu próbna stacja radionadawcza Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego w Warszawie, fala 385 metrów". 1. lutego 1925 to dzień, w którym Polskie Towarzystwo Radiotechniczne nadało z Warszawy pierwszą próbną audycję. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes PR w rocznicę katastrofy smoleńskiej: warto przypominać dorobek tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2020 12:08
- Ta rocznica jest wyjątkowa, inna niż poprzednie, ale na pewno w warstwie symbolicznej, emocjonalnej, patriotycznej, to dzień bardzo, bardzo ważny - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Agnieszka Kamińska, prezes zarządu i redaktor naczelna Polskiego Radia.
rozwiń zwiń