Zamarznięty akwen - nie trasa spacerowa, lecz śmiertelna pułapka

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 08:41
Policja jak co roku ostrzega, żeby nie wchodzić na zamarznięte akweny. Pokrywa lodu mimo niskich temperatur nie zawsze jest jednolita, w każdej chwili może pęknąć, a my znajdziemy się w lodowatej wodzie. 
Pozornie zamarznięta tafla wody może być dla nas bardzo niebezpieczna. Nie należy na nią wchodzić
Pozornie zamarznięta tafla wody może być dla nas bardzo niebezpieczna. Nie należy na nią wchodzićFoto: Shutterstock/Standret

Zima, taka ze śniegiem, dostarcza wiele okazji do wyjątkowych zabaw - narciarze ruszają na stoki, fani deski wyciągają snowboardy, dzieci lepią bałwany i organizują walki na śnieżki. Łyżwiarze szukają okazji, by skorzystać ze spadku temperatury. Chętnie korzystają ze sztucznych lodowisk organizowanych przez miasta i gminy. Śnieżna zima sprzyja też niezapomnianym spacerom w mroźnej aurze. Zdarza się, że wybieramy się nad jeziora i stawy. Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie powinniśmy wchodzić na zamarzniętą taflę wody. Policja jak co roku ostrzega - spacer po pozornie zamarzniętej tafli może skończyć się dla nas tragicznie. Pokrywa lodu mimo niskich temperatur nie zawsze jest jednolita, mogą występować przeręble zamarznięte tylko na powierzchni. Służby co roku przestrzegają również przed ratowaniem na własną rękę zwierząt, które mogły się znaleźć w "lodowej pułapce"; tylko ratownicy Państwowej Straży Pożarnej mają kwalifikacje w dziedzinie ratownictwa lodowego i wodnego.

Naszym gościem będzie Aleksandra Wasiak z Komisariatu Rzecznego, która opowie o tym zagrożeniu - podpowie, jak powinniśmy się zachowywać. 

Spotkamy się też z Katarzyną Madras, studentką z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, która współtworzyła raport opisujący powody, dla których polska kuchnia nie zdobyła światowej popularności. Jak przekonują jego autorki, problemem nie jest smak, który wielu wszak docenia, ale rozpoznawalność naszych potraw.

Czytaj także:


W audycji nie zabraknie też popołudniowego przeglądu sportowego. 

***

Na audycję Czat Czwórki zapraszamy we wtorek (12.12) po godz. 15.05. Program poprowadzi Marta Zinkiewicz

pj/kor

Czytaj także

"Śmiertelne pułapki". Służby przestrzegają, by nie wchodzić na zamarznięte akweny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2021 13:12
- Pamiętajmy, że nie ma bezpiecznego lodu. Nie próbujmy pod żadnym pretekstem wchodzić na zamarznięte akweny. Mogą występować przeręble zamarznięte powierzchownie, są to śmiertelne pułapki - ostrzegł rzecznik prasowy komendanta głównego PSP bryg. Krzysztof Batorski. Grubość lodu jest obecnie za mała, aby na niego bezpiecznie wejść - dodał IMGW.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ferie w górach. Przewodnik czy instruktor - kogo wybrać?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 14:50
Są piękne, majestatyczne i groźne. Jak cieszyć się nimi zimą? - Bez przygotowania i słuchania poleceń prawdziwych ekspertów nie ryzykuj wyjścia w góry - apelują przewodnicy, ratownicy i instruktorzy.
rozwiń zwiń