26. Piknik Naukowy. Co drukowano w Krakowie w roku narodzin Kopernika?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 12:38
Jakie książki mógł czytać Mikołaj Kopernik na Uniwersytecie Jagiellońskim? Jakie znaczenie miało drukarstwo w upowszechnianiu wiedzy o świecie, odkryciach i nauce. 
Z jakich książek mógł korzystać Mikołaj Kopernik?
Z jakich książek mógł korzystać Mikołaj Kopernik?Foto: Shutterstock/Lia Koltyrina

Wszyscy wiemy, że Mikołaj Kopernik "wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię". To tylko jeden z powodów, dla których jest on honorowym "gościem" 26. Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. 

Święto nauki organizowane corocznie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się w sobotę 27 maja na stadionie PGE Narodowy w Warszawie pod hasłem rewolucje naukowe. - Spotykamy się w Roku Kopernika, więc ta impreza nie może obyć się bez niego - śmiała się w Czwórce Kasia Nowicka, rzeczniczka Centrum Nauki Kopernik.

Mając na uwadze to niezwykłe wydarzenie i my sięgamy po postać wybitnego astronoma. Wraz z Tadeuszem Grajplem z Pracowni Badań i Edukacji Historycznej zerkniemy na obrazki i książki z czasów nauki i studiów Kopernika. Sprawdzimy, jakie znaczenie miało drukarstwo w upowszechnianiu wiedzy o świecie, odkryciach i nauce. Opowiemy o drzeworycie, najpowszechniejszej technice druku w tamtych czasach. Na Pikniku będzie można obejrzeć 200 grafik związanych ze stanem wiedzy naukowej w XV i XVI wieku. Niektóre z nich będzie można odbić na papierze czerpanym i zabrać do domu. Ponadto na Pikniku na odtworzonej prasie drukarskiej będzie można wykonać odbitki z matryc, w których wcześniej ułożymy tekst z tradycyjnych czcionek.

Piknik Naukowy. 27 maja 2023 | Centrum Nauki Kopernik

***

Na "Zaklinaczy czasu" - w sobotę (20.05) o godz. 15.00 - zaprasza Jakub Jamrozek.

pj

Czytaj także

Piknik Naukowy 2023. Kopernik będzie śpiewać jazz

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2023 18:50
Ma twarz najsłynniejszego polskiego astronoma. Jest wysoki (190 cm) i waży 100 kg, choć na to nie wygląda. Dzięki sztucznej inteligencji potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami. Robot Kopernik będzie gwiazdą Pikniku Naukowego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Piknik Naukowy. Poznaj hieroglifową rewolucję

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 11:07
W sobotę, 27 maja, odbędzie się największa w Europie plenerowa impreza popularyzująca naukę, czyli Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Tematem wydarzenia są "Rewolucje w nauce". Przykładem takiej rewolucji było odczytanie hieroglifów, czego udało się dokonać 200 lat temu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

26. Piknik Naukowy: komputer wodny. "Chcesz policzyć, odkręć kurek"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2023 11:20
Komputer może działać na wodę - przekonują studenci Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych i na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik udowodnią, że mają rację. 
rozwiń zwiń