Garmin Rescue Heroes - przed nimi pracowity sezon

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2022 20:40
Przed ratownikami intensywny sezon, zaczynają zawodami nad Zegrzem, zmierzą się na międzynarodowych zawodach we Włoszech, a kończą na World Games w USA. Jadą tam z nadzieją, że ich dyscyplina znajdzie się wśród konkurencji na Igrzyskach Olimpijskich.
Sławomir Juszkiewicz i Adam Dubiel w Czwórce.
Sławomir Juszkiewicz i Adam Dubiel w Czwórce.Foto: Piotr Galus

Najważniejsze imprezy z zakresu sportowego ratownictwa wodnego, rozgrywają się w sezonie letnim. W ramach Garmin Rescue Heroes najlepsi w kraju ratownicy rywalizują w widowiskowych i wymagających konkurencjach z użyciem profesjonalnego sprzętu ratowniczego, będących symulacją rzeczywistych akcji ratunkowych. Czwórka od lat patronuje i uczestniczy w tej imprezie, W tym roku również będziemy relacjonować to, co bęzie się działo na zawodach. 


Wszechstronne przygotowanie 

Przygotowania do sezonu trwają cały rok. - Od zakończenia poprzedniego sezonu cały czas trenuję. Codziennie trenowałem w basenie, starałem się wykorzystać maksymalnie czas, żeby dobrze się przygotować do sezonu - mówi Adam Dubiel wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy w Ratownictwie Wodnym.

Przygotowania to nie tylko pływanie, bo sportowe ratownictwo wodne łączy różne elementy techniczne, takie jak, holowanie manekina z pasem czy pływanie z przeszkodami, dlatego trening w basenie można urozmaicić. - Poza szeroką bazą pływacką, dochodzą też elementy przygotowania wszechstronnego: trening na lądzie, dużo treningu biegowego, siłowego, treningu stabilizacji mięśni, izometrii - tłumaczy Sławomir Juszkiewicz trener Kadry Narodowej Ratownictwa Sportowego. - Zawodnicy muszą być przygotowani wszechstronnie i ogólnorozwojowo.


Intensywny sezon

W trakcie sezonu, w ramach zawodów Garmin Rescue Heros na zawodników czeka cykl zmagań na wodach lądowych i otwartym morzu. Ratownicy startują nad Zegrzem w Nieporęcie. Jednak do jednych z ważniejszych w tym sezonie należą zawody o randze międzynarodowej. W tym roku po raz pierwszy w Polsce odbędą się International Polish Rescue Cup. Międzynarodowe ekipy zmierzą się ze sobą na plaży w Mielenku obok Mielna.

Zobacz także:

- Liczymy na medale podczas zawodów w Mielenku. Mamy nadzieję, że przyjedzie duża konkurencja, bo najlepiej sprawdzać swoje umiejętności na tle dużo lepszych zawodników - mówi Adam Dubiel. - Najbardziej obawiamy się konkurencji z Australii, Nowej Zelandii, Włoch i Wielkiej Brytanii, czyli tych, którzy mają dostęp do plaż praktycznie przez cały rok. Specjalizuję się w pływaniu w morzu, potrafię sobie radzić w każdych warunkach bez względu na wysokość fal. Moim plusem jest to, że trenuję już 20 lat, więc w takiej konkurencji mam dużo większe  szanse, żeby rywalizować z tymi zawodnikami.


Przygotowanie do zawodów międzynarodowych

Zawody w Polsce to także przygotowanie do zawodów światowych, w formule plażowej, czyli  Mistrzostw Świata we Włoszech, które odbędą się we wrześniu. - Sezon plażowy to dla naszych zawodników czas przygotowania do formuły plażowej. Ponieważ nie mamy takich warunków jak Australijczycy, którzy mogą trenować cały rok, dla nas to są te dwa miesiące gdzie możemy spróbować swoich sił na wodach otwartych. Stąd też możemy się sprawdzić na konkurencjach plażowych i ułożyć sobie do nich taktykę, tak, żeby dobrze się przygotować do zawodów międzynarodowych - mówi trener.


Posłuchaj
19:25 Czwórka/4 Bieg Garmin Rescue Heroes _03.06.2022.mp3 W audycji rozmawiamy o zawodach Garmin Rescue Heroes (4 Bieg/Czwórka)

 

Zawodnicy podczas zawodów, ale także na plaży muszą być szybcy, dynamiczni, wydolni i przede wszystkim silni, bo na morzu mogą się spodziewać trudnych warunków. Jak podkreśla trener z roku na rok podnoszą swoje umiejętności i osiągają lepsze wyniki.

Po sezonie w Polsce i zawodach we Włoszech, Polacy jadą na The World Games w USA. - To są zawody, które są zapleczem Igrzysk Olimpijskich i są organizowane co cztery lata. W tym roku odbędą się w Alabamie - mówi trener. - The World Games to zbiór dyscyplin, które mają szansę być na Igrzyskach. Na poprzednich zawodach była wspinaczka sportowa, która w Tokio pojawiła się jako konkurencja olimpijska. Mamy też nadzieję, że sportowe ratownictwo wodne też będzie miało szansę pojawić się na Olimpiadzie.


***

Tytuł audycji: 4 bieg

Prowadzi: Piotr Galus

Goście: Adam Dubiel (złoty medalista Mistrzostw Europy w ratownictwie wodnym, Mistrz Polski i reprezentant na zawody The World Games 2022),  Sławomir Juszkiewicz (trener kadry narodowej ratownictwa sportowego).

Data emisji: 03.06.2022

Godzina emisji: 16.15

aw/kul

Czytaj także

Lato nad wodą, ale bez wakacji. O pracy ratownika wodnego

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2021 19:00
Muszą być silni, sprawni, wytrzymali, bo od nich zależy nasze bezpieczeństwo nad wodą. - Najistotniejszą częścią pracy ratownika jest obserwacja. I to nie tylko w słoneczne dni, ale także wtedy gdy jest zimno, wieje wiatr i pada deszcz - mówi ratownik Krzysztof Piotrowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trenuj z Krzychem. Krzysztof Golonka o drodze do nieprzeciętności

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 12:40
- Na drodze do nieprzeciętności liczy się dla mnie szczerość i oddanie swojej pasji. Jako juror Nieprzeciętnych oceniałem uczestników trochę pod kątem własnych doświadczeń: najpierw zakochałem się w piłce, a potem piłka stała się moim życiem - opowiada Krzysztof Golonka - influencer sportowy i twórca kanału "Trenuj z Krzychem". 
rozwiń zwiń